Jak se dělá Dýňová marmeláda?
Jakou dýni na džem Třeba hokkaido nebo máslovou. Hokkaido má výrazně oranžovou barvu, tudíž i proto je na dýňový džem velmi oblíbená. Do džemu můžete přidat i ořechy, zejména vlašské a mandle, s hokkaido dýní si velmi rozumí.Oloupanou a omytou mrkev nakrájíme na kolečka a vložíme ji do hrnce, přilijeme vodu a vaříme přibližně 15 minut. Pak přidáme oloupaná a nakrájená jablka, cukr, citrónovou šťávu, koření a víno. Takto vaříme 5 minut. Poté hotovou marmeládou naplníme sklenice, zavíčkjeme a otočíme dnem vzhůru.

  1. Dýňovo-řepný salát se smetanou. Více než hodinu.
  2. Celozrnný koláč s krémovou dýňovou náplní Více než hodinu.
  3. Mac'n'cheese s dýní Více než hodinu.
  4. Ravioly kachna & dýně Více než hodinu.
  5. Dýňový cheesecake s karamelovou krustou a pekanovými ořechy.
  6. Dušené hovězí s koprem a s dýňovými noky.
  7. Dýňový hummus.
  8. Dýně plněná pilafem.

Jak dlouho zavařovat dýni : Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Jak dlouho vařit dýni

Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut.

Jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou : Jaký je rozdíl mezdi džemem a marmeládou Džem je ovocná směs rosolovité konzistence, která může obsahovat malé kousky nebo být řidší. Oproti tomu marmeláda je zavařenina pouze z citrusových plodů. Rozvařenému ovoci bez přidaného cukru a zahuštěnému odpařením se říká povidla.

Kyselina citronová totiž podporuje želírovací a konzervační proces a zvýrazňuje chuť ovoce i zeleniny při zavařování. Marmeláda mi tehdy nechtěla zhoustnout, a tak jsem k ovoci přidala trošku kyseliny citronové a problém byl vyřešen. Marmeláda krásně zhoustla a byla opravdu výborná.

Upečenou dýni můžete rovnou použít do jídel typu kuskus, rizoto nebo chilli. Můžete ji také rozmixovat a použít na polévku, případně rozmixované pyré uchovat pro přípravu dalších jídel. Pokud připravujete polévku či pyré, můžete dýni i jen uvařit v menším množství osolené vody.

Jak se dělá dýňové pyré

Dýňové pyré

  1. Dýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.
  2. Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.
  3. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.
  4. Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.
  5. V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.Dýni omyjte, nakrájejte, oloupejte a zbavte semínek. Dužinu nakrájejte na kostky a dejte zamrazit. Aby se vám později mražená dýně lépe odebírala, doporučujeme jednotlivé kousky dýně rozložit na tácek vyložený pečicím papírem a nechat zamrazit. Poté přendejte do vhodných krabiček nebo sáčků.

Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut. Pečení: Troubu předehřejte na 180°C. Dýni nakrájejte na čtvrtiny (nebo menší kusy, záleží na velikosti dýně) a dejte na plech vyložený pečícím papírem.

Jaká Smetana se dává do dýňové polévky : Podlijeme vývarem, promícháme a vaříme pod pokličkou asi 15 minut. Jakmile jsou kousky měkké, můžeme pokračovat. Osolíme, opepříme a rozmixujeme dohladka. Přidáme smetanu na vaření, zakysanou smetanu.

Jak dlouho vydrží domácí marmeláda : U džemů a marmelád z čistě přírodních surovin se jen musíte smířit s tím, že opravdu vynikající vydrží tak maximálně rok. Poté pomalu mění chuť i barvu – prostě chybí přídavek chemie. A po otevření je třeba je skladovat v lednici a zkonzumovat zhruba do týdne.

Čím zahustit řídký džem

Kromě cukru můžete vyzkoušet přidat do marmelády také lžičku kyseliny citronové nebo citronovou šťávu, marmeláda pak krásně zhoustne.

Klasické recepty na marmelády diktují většinou 1 kg cukru na 1 kg ovoce, u kyselých i více. Rada pro moderní zavařování: univerzální poměr neexistuje. Ochutnávejte, a když vám bude chutnat, tak je tam cukru tak akorát.Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak dlouho vydrží dýňové pyré : Pyré můžeme uchovávat až 3 dny v ledničce a použít ho např. na polévku, lívance atd. V mrazáku pak vydrží až 3 měsíce.