Jak se dělá Cabajka?
Vyrábí se z vepřového (dvě třetiny libového a třetina bůčku), pokud možno plemene mangalica, které se naloží do soli a cukru a nechá v chladu několik dní marinovat. Pak se pomele a dochutí mletou paprikou (půl sladké a půl pálivé), česnekem a kmínem. Do pravé čabajky se nepřidává žádný pepř.My dáváme čabajku do lednice a vydrží určitě těch 14 dní. Já měla domácí klobásy v lednici asi 3 měsíce a byly úplně v pohodě. Ideálně nechat vyvěsit v chladném sklepě, pak se dají skladovat i celou zimu, naříznutý bych se určitě nebála dva tři týdny, pokud je to kvalitní uzenina…Klobásy zavěsíme na hle a udíme 48 hodin studeným kouřem (do 20OC ). Barva klobása je po uzení tmavě červenohnědá. Po vyuzení a vychladnutí klobásy ještě zasušíme studeným kouřem při teplotě 12 – 15OC po dobu 21 dnů, nejméně však 14 dnů.

Jak sušit Čabajky : Doporučená doba sušení je 25-40 dní. Teplota by se měla pohybovat kolem 14-19°C. Pokud budete klobásky sušit při nižší teplotě, proces bude pomalejší. Rozhodně se nebojte během sušení klobásky zkoušet a sami si tak určit čas, který vyhovuje právě vám.

Odkud pochází Čabajka

Rostlina pochází z nej-jižnějšího konce Mexika, odkud ji Španělé přivezli do Španělska a Maroka. Později si našla svojí cestu do Maďarska, kde zdomácněla a stala se součástí mnoha pokrmů. Její plody, přibližně ve stejné šířce i délce, se podobají ostatním zástupcům celého rozsáhlého rodu.

Jaké koření do domácích klobás : Kmín, tradiční české koření, dodává jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. Koriandr s mírnými citrusovými a zemitémi tóny přináší směsi svěží nuance, a nové koření pak kompletuje směs svou bohatou a hřejivou chutí. Tato kombinace koření je pečlivě vyvážena, aby vašim domácím klobásám poskytla plnou a tradiční chuť.

Klobásová směs je vhodná prakticky do všech klobás, své využití ale může najít také při přípravě guláše nebo dušeného masa. V případě potřeby můžete klobásovou směs využít také do marinády, avšak v klobásách je nejlepší. Typickou červenou barvu jí dodává sladká a pálivá paprika.

Skladujte při teplotě od +2 do +7 °C !

Jak dlouho naložit maso na klobásy

Postup přípravy

Bůček pomelu na hrubé šajbě a vsypu sůl (20 g soli na 1000 g masa), dobře promíchám. Uložím (bez vzduchových bublin) do vhodné nádoby a dám do ledničky na 3-4 dny.Skladujte při teplotě od +2 do +7 °C ! Vyšší teploty skladování zkracují dobu trvanlivosti !JAK POZNÁME, ŽE JE MASO SPRÁVNĚ VYSUŠENÉ Pokud je masíčko pružné a jemně se láme, je hotové. Dobře vysušené maso můžete poznat i podle okrajů, které se začnou kroutit. Skladujte své domácí sušené maso v chladničce zabalené ve fólii nebo potravinovém papíru.

Je to způsob regulace teploty v udírně, aby byla 20oC. Podle druhu masa a toho, co udíme trvá uzení 2-3 dny. To je velmi orientační údaj a vždy záleží na konkrétním výrobku.

Kolik koření na kilo klobás : TIP: Vesměs ve všech případech klobás dáváme vždy 20 g soli na 1 kg díla (dílo = smíchaná směs masa, případně vody a koření připravená na plnění klobás či jiných uzenářských výrobků).

Jak nejlépe ohřát klobásu : Uzeniny zahřívejte pozvolna, vložte je do pařáčku, pod kterým se ještě netvoří pára a zdroj tepla nechte zapnutý na střední výkon. Uzeniny se prohřejí rovnoměrně a hlavně nebudou praskat. Horké uzeniny nenechávejte v páře zbytečně dlouho. Mohly by se totiž začít vysušovat a po delší době i zcvrkávat a měnit svůj objem.

Jak ohřát buřty

Nepotřebujete na to žádný extra spotřebič, vystačíte si s pařáčkem vloženým do hrnce s trochou vody. Uzeniny zahřívejte pozvolna, vložte je do pařáčku, pod kterým se ještě netvoří pára a zdroj tepla nechte zapnutý na střední výkon. Uzeniny se prohřejí rovnoměrně a hlavně nebudou praskat.

Uzeniny koupené jako krájené nikdy nedávejte do lednice v igelitu, ale buď je nechejte v papíru, nebo přeložte do krabičky. Špekáčky, měkké salámy, ale třeba i šunka patří do chladničky do teploty 1–5 °C. Jde o potraviny s krátkou dobou spotřeby, snězte je do dvou dnů.Maso obecně v lednici příliš dlouho nevydrží a je jedno, zda je syrové, či vařené. Drůbež, vepřové klobásy a mleté hovězí maso by se mělo přes uchování v lednici do dvou dnů spotřebovat. Trvanlivost lze prodloužit pečlivým zabalením a zapečetěním všech obalů přelepením či zabalením do fólie.

Jaké koření se dává do klobás : Kmín, tradiční české koření, dodává jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. Koriandr s mírnými citrusovými a zemitémi tóny přináší směsi svěží nuance, a nové koření pak kompletuje směs svou bohatou a hřejivou chutí. Tato kombinace koření je pečlivě vyvážena, aby vašim domácím klobásám poskytla plnou a tradiční chuť.