Jak se delaji citace v textu?
– Přímá citace je doslovné převzetí části textu jiného autora. Musí být v textu graficky zvýrazněna uvozovkami nebo kurzívou (zkratka cit. se v tomto případě nepoužívá).Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.Existují dva základní způsoby, jak využít ve svém textu cizí informace či myšlenky: citace a parafráze. V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně.

Jak citovat ISO 690 v textu : Citace v textu. Do textu vaší práce napíšete do závorky tvůrce, obvykle příjmení autora a rok publikování. Pokud se vyskytuje jméno tvůrce přirozeně v textu, napíšete do závorky pouze rok vydání, případně stránku (pokud se jedná o přímou citaci).

Jak parafrázovat v textu

Jak parafrázovat. O parafrázování hovoříme tehdy, jestliže ve vlastním textu stručně a jednodušeji formulujeme myšlenku, která v citovaném zdroji byla prezentována podrobně. Parafrázování rozhodně neznamená, že bychom převzali původní myšlenku a jen v ní vyměnili některé ze slov.

Jak citovat ústní sdělení v textu : Obecná struktura:

  1. Jméno dotazovaného, relevantní informace o dotazovaném (podle zaměření práce) [typ sdělení].
  2. ANTLOVÁ, Marie, středoškolská učitelka [ústní sdělení].
  3. (práce se zabývá metodami výuky na středních školách)
  4. LUKASOVÁ, Pavla, zdravotní sestra FN Brno [ústní sdělení].

– přímá řeč končí čárkou, může být i vykřičník a otazník („Pojďte na bábovku! “ volala babička.), pak následují uvozovky nahoře, mezerník a uvozovací věta začíná vždy malým písmenem. „Pojďte,“ volala babička, „na bábovku.

Použité informační zdroje jsou u citační metody autor-datum v seznamu literatury řazeny abecedně podle příjmení autorů. Pokud má více informačních zdrojů stejného autora i rok publikování, řadí se v abecedním sezamu na druhé úrovni chronologicky podle roku publikování a na třetí podle názvu.

Jak se píše citace z internetu

V citaci vybrané stránky nebo příspěvku se před adresou URL píše „Dostupné z:“ – neuvádí se však pouze url adresa webového sídla, jako např. „Dostupné z: www.idnes.cz“, ale celá url adresa, na které byl daný příspěvek/část webu nalezen.Umístěte kurzor na konec textu, který chcete citovat. Přejděte na Odkazy > Vložit citaci a zvolte zdroj, který citujete. Pokud chcete přidat podrobnosti, třeba čísla stránek, pokud citujete knihu, vyberte Možnosti citace a pak Upravit citaci.PARAFRÁZE neboli nepřímá citace znamená, že teorii, myšlenku, resp. text z odborné publikace interpretujete vlastními slovy s tím, že nedochází ke změně jeho významu. Pro parafráze platí, že se nedávají do uvozovek, mívají menší rozsah než originální text a stejně jako u přímých citací musí být uveden autor nebo zdroj.

– pokud je jméno autora součástí věty v textu, neuvádí se v závorce, např.: Nešetřil (2010, s. 8); pokud není součástí textu, uvádí se v závorce, např.: (Nešetřil, 2010, s. 8); – jestliže existuje více autorů než tři nebo je první z nich dominantní, připojuje se spojka et al.

Jak se pozná nepřímá řeč : umime.to/B3N

Přímá řeč Nepřímá řeč
„Máš rád čokoládu“ zeptal se mě Mirek. Mirek se mě zeptal, jestli mám rád čokoládu.
Ida mě pozvala: „Přijď odpoledne k nám.“ Ida mě pozvala, abych k nim odpoledne přišla.
„To nevadí,“ odpověděl. Odpověděl, že to nevadí.

Co je Neznacena přímá řeč : Výraz značená / neznačená sděluje, zda promluva účastníka komunikace (literární postavy) je / není opatřena interpunkčním znaménkem pro přímou řeč. Tím jsou dnes v naprosté většině případů uvozovky; řidčeji existuje i značení pomocí jedné pomlčky umístěné před začátek konkrétní promluvy.

Jak citovat internetové zdroje v textu

Pro všechny elektronické zdroje platí:

Číslo vydání, místo vydání a nakladatelství uvádíme dle informací, které jsou uvedeny v online dokumentu (pokud jsou dostupné). V každém odkazu nesmí chybět označení typu nosiče [online] a datum náhledu [cit. RRRR-MM-DD].

Zdroje uvádíme v pořadí, ve kterém se vyskytují v textu. Vždy, když chceme v textu uvést zdroj, napíšeme do závorek (často hranatých) číslo (začínáme od jedničky), které symbolizuje jeden zdroj. Pokud se k tomuto zdroji v textu vrátíme, uvedeme opět toto číslo. Pod tímto číslem nalezneme zdroj i v seznamu literatury.se do citace napíše název zdroje kurzívou a už se neuvádí název portálu. Pokud se obsah webové stránky mění, uvádí se do citace také datum dostupnosti. Odkaz v textu uvádí název zdroje v uvozovkách a rok.

Jak citovat internetové zdroje v bakalářské práci : Podstatné je samozřejmě jméno autora/organizace (je-li známo), následuje konkrétní název článku/strany/pojmu. Dále je nutné uvést webové sídlo (web, kde se citovaný pramen nachází), v případě článku i konkrétní datum nebo alespoň rok publikování.