Musíte podat daňové přiznání a získaných 1 000 Kč zdanit dle toho, do jaké kategorie příjmů spadáte. Další situace, kdy nemusíte řešit daňové přiznání je tzv. časový test. Pokud cenné papíry držíte déle jak 3 roky, tak jejich prodej nemusíte dokládat, i kdyby zisk z nich přesahoval 3násobek průměrné mzdy.Existují však dvě situace, ve kterých tyto příjmy danit nemusíte. Za prvé, v případě, že příjmy z prodeje cenných papírů ve zdaňovacím období nepřesáhly 100 000 Kč. Za druhé, pokud jste cenný papír drželi déle než tři roky – tím pádem máte splněný časový test a nedaníte.Výnosy ze spořicího účtu do přiznání nepatří
Kromě investic je nutné odvádět daně i z běžných bankovních produktů, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady, a to srážkovou daní 15 %. Tyto výnosy se však do daňového přiznání nikdy neuvádí, protože daň odvede banka a klientovi pak na účet připíše čistý výnos.
Jak se dani prodej akcií : Pro fyzické osoby, české daňové rezidenty, jejichž držené cenné papíry nejsou zahrnuty do obchodního majetku, jsou příjmy z prodeje cenných papírů dle zákona o dani z příjmů zdaňovány platnou sazbou, která činí pro rok 2023 15 %, resp. 23 % (nově zavedená sazba).
Kolik se odvádí daně
Sazba daně z příjmů fyzických osob činí 15 % pro část základu daně do 48násobku průměrné mzdy a 23 % pro část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy.
Kolik se plati daň z akcií : S držbou akcií se často pojí inkaso dividend. Ani dividendy od českých firem přijaté fyzickou osobou nelze v žádném případě osvobodit od daně. Tyto příjmy podléhají srážkové dani ve výši 15 % – tu však sráží a odvádí subjekt, který podíly na zisku vyplácí.
S držbou akcií se často pojí inkaso dividend. Ani dividendy od českých firem přijaté fyzickou osobou nelze v žádném případě osvobodit od daně. Tyto příjmy podléhají srážkové dani ve výši 15 % – tu však sráží a odvádí subjekt, který podíly na zisku vyplácí.
Je to poměrně jednoduché. Příjmy z prodeje cenných papírů nepodléhají zdanění, pokud doba mezi jejich nákupem a prodejem přesáhla alespoň tři roky – 36 měsíců. V minulosti byl stanovený časový test pouze na jediný rok, v rámci podpory dlouhodobého investování u drobných investorů však byl prodloužen.
Jak nejlépe investovat peníze
Základem jsou například termínovaný vklad, spořicí účet, fond peněžního trhu a fondy dluhopisové. Také můžete menší část investovat do nemovitostního fondu. Rozhodně byste se měli vyhnout investicím do komodit typu zlato nebo ropa a v žádném případě nespekulovat na růst či pokles měn.Danění podílových fondů, akcií a ETF
Sazba je v případě fyzických osob nastavena na 15 %, nicméně movitější investoři mohou část svých příjmů danit i 23% sazbou, která se aplikuje na část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, což pro zdaňovací období 2022 činí 1 867 728 Kč.Zdanění nepodléhá prodej akcií vlastněných déle než tři roky
Pokud se investor rozhodne akcie prodat dříve, musí zohlednit všechny aspekty prodeje včetně 15% daně z příjmu.
Danění výher není žádná novinka, dosud však podléhaly zdanění pouze výhry nad 1 000 000 Kč. Od 1. ledna 2024 ale dochází k úpravě zákona o daních z příjmů. Dani ve výši 15 % podléhají všechny výhry z hazardních her převyšující částku 50 000 Kč.
Kdo platí daň 23 % : Zvýšená 23% sazba daně z příjmů se podobně jako v případě solidární daně uplatňuje pouze na tu část příjmů, která přesahuje roční limit. Do 31. prosince 2023 byl limit ročních příjmů stanoven na 48násobek průměrné měsíční mzdy, od 1. ledna 2024 je limit snížen na 36násobek průměrné měsíční mzdy.
Kdy se neplati daň z akcií : Osvobození od daně z příjmů při prodeji cenných papírů
1/ „Časový test“ 3 roky – pokud doba mezi nákupem a prodejem cenného papíru přesáhne 3 roky, pak je možnost osvobodit od daně veškeré příjmy z prodeje. Pokud se tedy prodej ETF spáruje s nákupem starším než 3 roky, tak se realizovaný zisk vůbec nezdaňuje.
Jak spravne danit akcie
Danění podílových fondů, akcií a ETF
Sazba je v případě fyzických osob nastavena na 15 %, nicméně movitější investoři mohou část svých příjmů danit i 23% sazbou, která se aplikuje na část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, což pro zdaňovací období 2022 činí 1 867 728 Kč.
Základní lhůta pro podání daňového přiznání za uplynulé zdaňovací období, kterým je kalendářní rok, je tedy do 1. 4. následujícího kalendářního roku. Podáte-li daňové přiznání elektronicky, je lhůta pro podání přiznání 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období.Kam uložit peníze v roce 2024, aby vydělávaly Nabízí se zlato nebo právě dluhopisy. Roční výnos až 12 % se kterým se už běžně u korporátních dluhopisů setkáte, vám uzamkne pevný výnos na několik let dopředu. Navíc získáte zpravidla zajištěnou emisi nemovitostí nebo jinými zajišťovacími instrumenty.
Kam investovat 100 000 Kč : Do čeho investovat 100 000 Kč v roce 2023 Nebojte si s penězi pohrát!
- Dluhopisy aneb zlatá střední cesta.
- Akcie.
- Podílové fondy.
- Zlato nad zlato
- Můj dům, můj vklad
- Kryptoměny pro toho, kdo má rád adrenalin.
- Termínovaný vklad – krok do bezpečí ( a do minusu)
- Běžný či spořicí účet je bezpečná klasika.