Jak se chytne laryngitida?
U laryngitidy se léčí hlavně příznaky. Na kašel můžete použít léky tlumící suchý kašel, tablety a sirupy na rozpouštění hlenu a usnadňující vykašlávání. Vhodné jsou i léky proti bolesti s kyselinou acetylsalicylovou a při větších dýchacích potížích můžete vyzkoušet lokálně působící antibiotika ve spreji.Na štěkavý kašel zabírá vlhký studený, až mrazivý vzduch, obklady krku, podání tekutin. Naopak nemá smysl podávat u rozjeté nemoci v akutní fázi kapky na tlumení kašle, nezaberou tak rychle a mohou spíše působit dráždivě.Laryngitis subglottica postihuje hlavně děti do tří let. Projevuje se náhle, většinou v zimě – v noci po předchozí lehké respirační infekci. Dítě se probudí, pláče, má drsný hlas, štěkavě pláče, dýchá těžce s hlučným hvízdavým zvukem při nádechu. Záchvat trvá několik minut až hodin.

Kdy je laryngitida nejhorsi : Obecně nebezpečná je zhoršení stavu, kdy zpočátku pouze kašlající dítě může mít v průběhu desítek minut závažné dechové problémy. V případě podezření na laryngitidu jako první zajistíme dítěti, aby vdechovalo chladný vzduch (otevřeme okno nebo necháme dítě dýchat chladný vzduch z otevřené lednice).

Jak doma léčit Laryngitidu

Domácí léčba laryngitidy spočívá v klidovém režimu, dostatku tekutin, šetření hlasivek (pozor, šepot je mnohem namáhavější než běžné mluvení). Medikamentózní léčbu zaměřujeme na příznaky onemocnění – užít můžeme léky proti horečce a bolesti, léky proti kašli nebo léky k rozpouštění hlenu a snadnému vykašlávání.

Čím se léčí laryngitida : Jak se laryngitida léčí U dospělých bývá zpravidla dostačující domácí léčba a klidový režim. Léčí se zde hlavně příznaky – na kašel lze použít léky tlumící suchý kašel, dále tablety a sirupy k rozpouštění hlenu a snadnému vykašlávání. U dětí se doporučuje při počátečních příznacích inhalace chladného vlhkého vzduchu.

Léky, sirupy a kapky na kašel s obsahem léčivých látek butamirátu, levodropropizinu nebo dextromethorfanu účinně zastavují kašel. Najdete je v léčivých přípravcích jako SINECOD, LEVOPRONT nebo ROBITUSSIN ANTITUSSICUM. Dráždění ke kašli zmírní také bylinné pastilky s obsahem lišejníku nebo slézový čaj.

Pokud se stav dítěte nezlepšuje a nemůže dýchat, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc, nebojte se volat i rychlou službu – linku 155, nebo 112. Stejně tak i případě, že máte batole nebo kojence. V tomto věku je potřeba převoz do nemocnice a okamžitá léčba, několikadenní hospitalizace a následné pozorování.

Kdy volat sanitku při laryngitida

Když domácí péče nestačí – je třeba konat. Pokud se stav dítěte nezlepšuje, nemůže dýchat a vy vidíte, že modrají rty a ušní boltce, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc, nebojte se volat i rychlou službu – linku 155 nebo 112. Stejně tak i případě, že máte batole nebo kojence.Snažte se zachovat klid a uklidňujte i dítě, protože pláč jeho stav spíše zhorší. Vždy je nutné konzultovat stav s lékařem a pokud se nelepší nebo se zhoršuje, okamžitě volat rychlou záchrannou službu. Laryngitida může být nebezpečná pro alergiky, protože ti jsou k otokům sliznice náchylnější.Léčba laryngitidy probíhá skrze léčení příznaků. Důležité je tedy nenamáhat hlasivky a dodržovat klidový režim. Pokud je nemoc doprovázena teplotou nebo horečkou, pro její snížení podávejte léky s ibuprofenem nebo paracetamolem, které zároveň tlumí bolest. Na suchý, dráždivý kašel podávejte antitusika.

Jak zastavit kašel v noci

  1. Zvýšení polohy hlavy – při dráždivém nočním kašli pomáhá spaní v polosedě, kdy nemocnému zvýšíme polohu hlavy dalším polštářem.
  2. Dostatečné větrání v místnosti.
  3. Zvlhčování vzduchu.
  4. Priessnitzův obklad, inhalace.
  5. Pitný režim / dostatek tekutin.

Kdy jet na pohotovost s laryngitida : Pokud se chrapot mění ve štěkavý kašel a Vaše léčba doma nezabírá! VŽDY je nutné akutně vyhledat lékaře, popř. zavolat RZP!

Jaké bylinky na Laryngitidu : V případě laryngitídy doporučuji jako podpůrnou léčbu k lékařské pomoci bylinnou směs dobromysl, anýz, majoránka, lípa. V době oslabení dopřáváme dítěte klid a odpočinek.

Jak rychle uzdravit hlasivky

Rychlejšímu návratu hlasivek můžete dopomoci popíjením či kloktáním minerální vody Vincentka (k dostání i v tabletách). Z režimových opatření nezapomínejte na dostatečný pitný režim (ideálně bylinné čaje (divizna, lípa, podběl) slazené medem, hlasově klidový režim, dostatečně zvlhčený vzduch.

Léky, sirupy a kapky na kašel s obsahem léčivých látek butamirátu, levodropropizinu nebo dextromethorfanu účinně zastavují kašel. Najdete je v léčivých přípravcích jako SINECOD, LEVOPRONT nebo ROBITUSSIN ANTITUSSICUM. Dráždění ke kašli zmírní také bylinné pastilky s obsahem lišejníku nebo slézový čaj.Domácí léčba laryngitidy spočívá v klidovém režimu, dostatku tekutin, šetření hlasivek (pozor, šepot je mnohem namáhavější než běžné mluvení). Medikamentózní léčbu zaměřujeme na příznaky onemocnění – užít můžeme léky proti horečce a bolesti, léky proti kašli nebo léky k rozpouštění hlenu a snadnému vykašlávání.

Co pomáhá na Laryngitidu : Léčba laryngitidy probíhá skrze léčení příznaků. Důležité je tedy nenamáhat hlasivky a dodržovat klidový režim. Pokud je nemoc doprovázena teplotou nebo horečkou, pro její snížení podávejte léky s ibuprofenem nebo paracetamolem, které zároveň tlumí bolest. Na suchý, dráždivý kašel podávejte antitusika.