Jak se chránit před ionizujícím zářením?
Způsoby ochrany před radiací

ochrana časem aneb strávit v oblasti radiace co nejkratší dobu, ochrana vzdáleností aneb snažit se dostat co nejdále od zdroje záření a ochrana stíněním, tedy umístěním mezi sebe a zdroj záření překážku, která toto záření absorbuje.Ochrana před gama zářením

prodloužením vzdálenosti – pohybovat se co nejdále od zdroje záření, zbytečně se nepřibližovat; stíněním – mezi sebe a zdroj vložit bariéry obtížněji průchodné pro gama záření, vhodné jsou materiály s vyšším atomovým číslem a s vysokou hustotou.Proud elektricky neutrálních neutronů pohltí např. materiály bohaté na vodík (tlustá vrstva vody, uhlovodíky jako ethylen, parafín či organické plasty), bor (karbid boru, voda s kyselinou boritou), nebo tlustá vrstva betonu. Proud protonů má pronikavost mezi zářením alfa a beta.

Jak působí ionizující záření na člověka : Ionizující záření může iniciovat procesy v živých tkáních, které vedou ke zničení nebo změnám buňky. Dochází-li ke stochastickým účinkům, jejichž buněčným podkladem jsou mutace, lze sledovat vznik zhoubných nádorů a může se měnit i genetická výbava člověka.

Jak se muzeme chranit před UV zářením

Vhodné je chránit hlavu čepicí či jinou pokrývkou hlavy a oči slunečními brýlemi. Na odkryté části těla je vhodné používat ochranné krémy. Tyto přípravky se nanášejí 30 minut před prvotním pobytem na slunci, po dalších 30 minutách by se měla aplikace zopakovat.

Jak se schovat před radiací : Důležitá je třeba zásada okamžitě se odebrat do sklepů, krytů či jakýchkoli podzemních prostor. Zkrátka co nejhlouběji pod zem. To prý ochrání před radioaktivním zářením a spadem účinněji než třeba přízemí budov. Zavřít je nutné i okna či komínové průduchy a také vypnout topení a klimatizaci.

Záření γ je nejpronikavější ze všech druhů radioaktivního záření, ale lze ho oslabit silnou vrstvou materiálu, který obsahují jádra těžkých prvků, jako například olovo. Intenzita tedy klesne, ale záření nikdy nebude zcela pohlceno. Z fyzikálního hlediska jde tedy o elektromagnetické záření s vysokou energií.

Ionizační záření totiž útočí přímo na DNA, naši genetickou informaci. V buňkách se postupně rozkládají bílkoviny a vlivem poškozené DNA se buňky nedokáží normálně rozdělovat na další. V případě tak vysokých dávek záření, jaké zažívali například hasiči v Černobylu, umírali do pár dní.

Jak moc škodí rentgen

Můžeme však říci, že dávka, kterou pacient obdrží při standardním výkonu v rámci rentgenové diagnostiky, není nebezpečná, resp. představuje velmi nízké riziko, a to i v případě opakovaných vyšetření.Bezprostředně po ozáření se dostaví psychická desorientace a zmatenost, porucha koordinace pohybů, křeče a konečně hluboké bezvědomí. Smrt nastane do několika hodin nebo dnů. Závažnost průběhu akutního onemocnění z ozáření a vyhlídky na přežití jsou příznivě ovlivněny stíněním určitých částí těla.Přirozenou ochranu kůže proti UV záření (fotoprotekci) tvoří celistvá rohová vrstva kůže a melanin. Rohová vrstva dopadající záření částečně rozptyluje, odráží a pohlcuje. Melanin je pigment, který záření pohlcuje a rozptyluje, a současně vychytává volné radikály.

Nejlepší je zůstat ve stínu. Jdete-li na slunce, je nejlepší ochranou volné oblečení s dlouhými rukávy a klobouk se širokou krempou. Nejlepší ochranu před slunečním svitem poskytuje oblečení z hustě tkaných látek. Oči před škodlivými účinky slunečního svitu ochrání sluneční brýle s ochranou proti UV záření.

Jak se chránit při jaderném útoku : Varováni budete pomocí jednotného systému varování obyvatelstva v ČR, což jsou převážně rotační a elektronické sirény (dále i obecní rozhlasy, napojené do jednotného systému varování). Varování proběhne spuštěním signálu „všeobecná výstraha“ (kolísavý tón sirény po dobu 140 sekund), který může být až 3x opakován.

Co delat při výbuchu : Činnost po výbuchu:

  1. ihned informovat policii, na místě výbuchu může dojít k dalším explozím dosud nevybuchlých částí nebo dalšího nástražného výbušného systému,
  2. poskytnout pomoc zraněným osobám,
  3. uvědomit si možnost vzniku následných škod a snažit se jim zabránit,

Jaká je radioaktivita v Černobylu

Úrovně radiace v černobylské elektrárně a blízkém okolí (včetně města Pripjať) se pohybovaly od 0,1 do 300 sievertů za hodinu (téměř miliarda – 1 000 000 000krát více, než je obvyklé přirozené záření pozadí měřené v mikro sievertech – μSv).

Olovo velmi účinně pohlcuje rentgenové záření a záření gama. Slouží proto jako ochrana na pracovištích, kde se s tímto vysoce energetickým elektromagnetickým zářením pracuje.Abyste radioaktivní jedy dostali z těla, koupejte se ve vodě, ve které rozpustíte půl hrnku mořské soli a půl hrnku zažívací sody. Zůstaňte v koupeli alespoň 20 až 30 minut, a to každý den po dobu tří týdnů nebo každý druhý den po dobu šesti týdnů.

Jaké je nejpronikavější radioaktivní záření : Záření γ je nejpronikavější ze všech druhů radioaktivního záření, ale lze ho oslabit silnou vrstvou materiálu, který obsahují jádra těžkých prvků, jako například olovo. Intenzita tedy klesne, ale záření nikdy nebude zcela pohlceno. Z fyzikálního hlediska jde tedy o elektromagnetické záření s vysokou energií.