Jak se chranit před zimou?
Chvojí Smrkové větve jsou pro zazimování zahrady léty ověřeným materiálem. Poskytují skvělou ochranu především stálezeleným trvalkám, bylinkám a dřevinám, které chrání před vysušujícím mrazivým větrem. Přitom jsou vzdušné a světla propustí dostatek, pokud je použijeme v přiměřené vrstvě.Během podzimu na vás čeká práce v zahradě.

  1. Skliďte a uložte úrodu.
  2. Zrušte záhony.
  3. Zbavte se spadaného listí
  4. Připravte si sekačku a vertikutátor.
  5. Nezapomeňte na trvalky a bylinky.
  6. Zazimujte rostliny v nádobách.
  7. Začněte s podzimní výsadbou.
  8. Vytvořte si doma podzimní ráj.

Proto se vyplatí do jejich ochrany investovat a na jaře se těšit z toho, jak dobře zimu zvládly a prospívají." Stromky či keře (u kterých ještě případně můžete nejprve stáhnout větve k sobě, jak je uvedeno výše) můžete například přímo obalit netkanou textilií, jutou nebo bublinkovou fólií a zajistit provázkem.

Čím zakrýt rostliny na zimu : Netkaná textilie

Netkanou textilií můžete zakrýt celé záhony, nebo jen části rostlin, to je jen a jen na vás. Textilii jednoduše natáhnete a napnete přes požadovanou rostlinu či rostliny a po krajích ji upevníte kotvícími kolíky, kameny nebo jiným pevným materiálem, aby v zimě neulétla.

Čím zakrýt růže na zimu

Kolem růže, v oblasti kořenového krčku, nahrňte asi 20 cm vysokou vrstvu kompostu. Kořenový krček nesmí zůstat odkrytý a přístupný mrazu. Dodáte tak růži živiny a zároveň ji ochráníte proti mrazu. Růže můžete ještě navíc přikrýt chvojím.

Jak Svazat Tůje na zimu : Thuje přístřešek bez rámu.

  1. U paty keře je potřeba uvázat provázek (provázek) a omotat túji do kruhu.
  2. Při vázání je třeba opatrně přitlačit větve tújí směrem k hlavnímu kmeni.
  3. Po dosažení vrcholu se také doporučuje vázat jak shora, tak zespodu, aby byl keř bezpečně uvázán a lano se v zimě nerozmotávalo (nepřetrhlo).

Mezi typické zástupce rostlin v zimních zahradách patří banánovníky, crotony, dračinky, fikusy, anturie, kolumnea, parožnatka, kapradiny, strelicie. Rostliny můžete umístit do zděného záhonu, do květináčů nebo umístěné na policích. Vysázet lze rostliny do štěrkové drti i do kvalitní zeminy.

Ze zeleniny můžete na podzim sázet i petržel, ředkvičky, salát, cibuli, pastinák a mrkev. Nezapomeňte je chránit překrytím netkanou textilií, až se budou blížit první mrazy. Z bylin si můžete dovolit na podzim zasadit levanduli, šalvěj nebo mateřídoušku, které jsou velmi odolné.

Jak chranit Merunku před mrazem

Ochranu před štiplavým mrazíkem poskytne obal z netkané textilie, kterým lze zakrýt menší ovocné stromky. Při větším chladu použijte více vrstev textilie. Účinek takového oblečku lze ještě zvýšit, pokud jej navíc narosíte vodou.Abyste rostliny před zimou ochránili, postavte je blíže ke stěnám domu, nejlépe pod střechu. V případě tuhých mrazů můžete květináče položit na polystyrenové desky a rostliny překrýt ochrannou tkaninou. Ve dnech, kdy nemrzne, můžete rostliny v květináčích zalít. Vyhněte se však přelití, hrozilo by omrznutí rostliny.Abyste rostliny před zimou ochránili, postavte je blíže ke stěnám domu, nejlépe pod střechu. V případě tuhých mrazů můžete květináče položit na polystyrenové desky a rostliny překrýt ochrannou tkaninou. Ve dnech, kdy nemrzne, můžete rostliny v květináčích zalít. Vyhněte se však přelití, hrozilo by omrznutí rostliny.

Rostliny přečkávají zimu velmi rozmanitým způsobem. Některé přežívají jen v podobě semínek, spor, to jsou jednoletky – třeba plevel merlík. Některé rostliny se rozhodly přežívat zimu v podobě cibulí a hlíz, to jsou známé trvalky jako krokusy, sněženky aj.

Kdy stříhat růže před zimou : Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry. Čas pro podzimní střih růží je konec října. Na jaře pak růži sestřihneme ještě jednou na 3 očka. Opět musí poslední směřovat ven z keříku.

Kdy Odzimovat růže : Pokud máte růže v květináči, ukryjte nádobu do země, kterou před tím zateplíte polystyrenem. Nadzemní část poté opět zakryjte. Rostlinky ale samozřejmě může zimu přečkat i ve sklepě nebo garáži. Růži bychom měli zazimovat ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, což bývá leckdy už koncem října.

Kdy a cim hnojit tůje

Tůje hnojíme zejména draselnou solí. Aplikuje se v březnu a začátkem července. Na jaře ji ovšem doplňte o vydatnou porci kompostu, protože draselná sůl obsahuje jen draslík, což nestačí. Sazenice tůjí potřebují stejně jako jiné rostliny také fosfor a dusík.

Živý plot z tůjí vyžaduje řez alespoň dvakrát ročně – na samém sklonku zimy a koncem června. Čím častěji budete řez provádět, tím hezčí živý plot bude. Pokud byste tůje nechali třeba rok bez zastřižení, následující řez by musel být hluboký (do staršího dřeva).Vyhřívání zimní zahrady můžete mít zabudované i přímo ve sklech. Jedná se o speciální tepelně izolační skla s topnými dráty, ze kterých sálá infračervené záření. Fungují jako skleněný radiátor a můžete jimi vytopit celý prostor.

Jak zaridit zimni zahradu : Když nemáte skleník, využijte prostor a prostředí, které zimní zahrada nabízí. Semínka, ze kterých sazenice vzejdou nasaďte do bedýnek, květináčů nebo u nás oblíbených kelímků od jogurtů. Využijte barevných obalů na květináče az sazenice v kelímku vznikne zajímavá dekorace.