Jak se chranit před zářením beta?
Způsoby ochrany před radiací

ochrana časem aneb strávit v oblasti radiace co nejkratší dobu, ochrana vzdáleností aneb snažit se dostat co nejdále od zdroje záření a ochrana stíněním, tedy umístěním mezi sebe a zdroj záření překážku, která toto záření absorbuje.Ochrana před gama zářením

prodloužením vzdálenosti – pohybovat se co nejdále od zdroje záření, zbytečně se nepřibližovat; stíněním – mezi sebe a zdroj vložit bariéry obtížněji průchodné pro gama záření, vhodné jsou materiály s vyšším atomovým číslem a s vysokou hustotou.Proud elektricky neutrálních neutronů pohltí např. materiály bohaté na vodík (tlustá vrstva vody, uhlovodíky jako ethylen, parafín či organické plasty), bor (karbid boru, voda s kyselinou boritou), nebo tlustá vrstva betonu. Proud protonů má pronikavost mezi zářením alfa a beta.

Co pomáhá proti radiací : Jód se skutečně používá v případě radiačního neštěstí, protože chrání štítnou žlázu před poškozením, nejde o léčbu nemoci z ozáření. Štítná žláza jód kumuluje.

Jak se schovat před radiací

Důležitá je třeba zásada okamžitě se odebrat do sklepů, krytů či jakýchkoli podzemních prostor. Zkrátka co nejhlouběji pod zem. To prý ochrání před radioaktivním zářením a spadem účinněji než třeba přízemí budov. Zavřít je nutné i okna či komínové průduchy a také vypnout topení a klimatizaci.

Co je nemoc z ozáření : Nemoc z ozáření, akutní radiační syndrom anebo také otrava radiací. Tyto termíny označují poškození tkání způsobené nadměrným vystavením jedince ionizujícímu záření. Termín je používán pro akutní i chronické problémy způsobené určitou dávkou radiace. Ke vzniku symptomů dochází poškozením buněčného cyklu.

OKAMŽITĚ SE UKRYJTE Vyhledejte ukrytí v nejbližší budově. Tou může být výrobní závod, úřad, kancelář, obchod, veřejná budova i soukromý dům. Jestliže cestujete automobilem a uslyšíte varovný signál, zaparkujte automobil a vyhledejte ukrytí v nejbližší budově. Podrobnosti k ukrytí na webu HZS ČR.

Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti (nejlépe ve sklepních prostorách), pokud možno na straně odvrácené od jaderného zařízení. Uzavřete a utěsněte okna a dveře. Vypněte ventilaci a utěsněte další otvory. Sledujte zprávy v hromadných informačních prostředcích.

Jaký jód proti radiaci

K jódové profylaxi se v ČR používá léčivý přípravek Jodid draselný hameln 65. Držitel rozhodnutí k registraci léčiva a výrobce je hameln rds s.r.o., Horná 36, Modra, Slovenská republika.Jódové tablety pouze chrání štítnou žlázu, aby nepřijímala radiojód z ovzduší. V současné situaci však žádné riziko ozáření radiojódem nehrozí. Tablety se stabilním jódem nejsou univerzálním „protijedem“ proti ionizujícímu záření.Byli vystaveni příliš silné dávce radiace, čímž onemocněli na akutní radiační syndrom (ARS). Lidí při takto vysokých dávkách téměř okamžitě propadnou zvracení, nesnesitelné bolesti hlavy, obvykle nedokáží zadržovat své výkaly, dostanou horečku, zimnici a nedokáží ovládat některé ze svých svalů.

Po ukončení ozařování (až do 2-3 let) se mohou objevit pozdní nežádoucí účinky léčby zářením, např. kožní změny (zarudnutí, pigmentace, suchá a méně elastická kůže), tužší podkoží, podkožní otok v oblasti krku a pod bradou, suchost v dutině ústní, snížení funkce štítné žlázy.

Co se děje při ozáření : Nejčastěji se setkáváme s kožními změnami (od zarudnutí kůže, přes její olupování až po mokvání), záněty ozářených sliznic zažívací trubice, močového měchýře apod., otok mozku (při jeho ozařování). Při ozáření většího objemu těla může dojít k porušení krvetvorby a snížení počtu krevních buněk.

Jak se schovat před radiaci : Důležitá je třeba zásada okamžitě se odebrat do sklepů, krytů či jakýchkoli podzemních prostor. Zkrátka co nejhlouběji pod zem. To prý ochrání před radioaktivním zářením a spadem účinněji než třeba přízemí budov. Zavřít je nutné i okna či komínové průduchy a také vypnout topení a klimatizaci.

Jak se projevuje nedostatek jódu v těle

Prvními, nenápadnými příznaky nedostatku jódu jsou zvýšené únava, pokles soustředěnosti, zpomalené reflexy, pocit chladu v končetinách, později např. suchá kůže, zácpa, chudokrevnost či zvýšení tělesné hmotnosti. U žen může dojít k prodloužení menstruačního cyklu. Zkrátka celé tělo se doslova zpomaluje.

Pokud se kalium jodid užije ve správný okamžik, nejlépe před únikem radioaktivního jódu nebo těsně po něm, štítná žláza se zasytí tímto stabilním jódem a vdechovaný radioaktivní jód se do štítné žlázy nedostane a snižuje se tak pravděpodobnost onemocnění rakovinou štítné žlázy.Bezprostředně po ozáření se dostaví psychická desorientace a zmatenost, porucha koordinace pohybů, křeče a konečně hluboké bezvědomí. Smrt nastane do několika hodin nebo dnů. Závažnost průběhu akutního onemocnění z ozáření a vyhlídky na přežití jsou příznivě ovlivněny stíněním určitých částí těla.

Jak se cítí člověk po ozařování : Jako celková reakce organismu na ozáření by se mohla vyskytnout únava a ospalost, nechutenství, výjimečně nevolnost. Při užití vysokoenergetického zdroje záření se již méně často setkáváme s poradiační reakcí na kůži, která se může projevit zarudnutím pokožky.