Jak se chovat na přechodu pro chodce?
Pravidla na přechodu pro chodce

Chodec na přechodu nemá absolutní přednost: Nesmí vstupovat na přechod bezprostředně před blížícím se vozidlem a vždy musí dát přednost tramvaji. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždí-li vozidla s právem přednostní jízdy (tedy všechna „auta s majáčkem“).Přechod pro chodce, nadchod nebo podchod musíte podle pravidel silničního provozu použít, jste-li od něj vzdáleni méně než 50 metrů! Na přechodech pro chodce, které jsou řízeny dopravními semafory, máte situaci mnohem lehčí. I tak se před vstupem do vozovky přesvědčte, že přijíždějící vozidlo skutečně zastaví.dd) zákona o provozu na pozemních komunikacích pro všechny přechody pro chodce je vodorovná značka V7 (tedy „zebra“ nakreslená na silnici).

Jak daleko od přechodu můžu přejít : Podle zákona o silničním provozu nesmí chodec silnici přejít pokud je nejbližší přechod vzdálen do 50 metrů. V tomto případě je to však o pár metrů více.

Kdy má přednost chodec

Chodci mají přednost v momentě, pokud jsou již na přechodu. Potom je povinnost každého jedoucího auta zastavit. Chodce na přechodu nesmíte jako řidič auta podle platných předpisů ohrozit. To platí i v případě, kdy se chodec chystá vstoupit na přechod.

Kdy má cyklista přednost na přechodu : „Cyklista jedoucí na kole je z pohledu zákona vnímán jako řidič, rovnoprávný s řidičem motorového vozidla. Jelikož při přejíždění přechodu pro chodce vjíždí do vozovky z místa mimo pozemní komunikaci, musí dát na přechodu bez světelné signalizace přednost v jízdě ostatním řidičům,“ vysvětluje David Horatius.

Chodec nemá přednost před tramvají a vozy s právem přednostní jízdy (Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, záchranáři). Je-li na křižovatce semafor, vždy respektujte světelná znamení. Nikdy nepřecházejte na červenou!

Chodec musí přechod pro chodce využít tehdy, je-li od něj vzdálen méně než 50 metrů. Přednost na přechodu chodec má, nikoli však absolutní a ničím neomezenou. Na přechod může vstoupit ve chvíli, kdy přijíždějící vozidlo stihne zastavit. V takovém případě musí dát řidič chodci přednost.

Po jaké straně má chodit chodec na silnici

každý chodec je účastníkem silničního provozu, jako chodec můžete chodit po chodníku, a to po jeho pravé straně, nebo můžete chodit po vyznačené stezce pro chodce, kde není chodník ani stezka pro chodce, choďte po levé krajnici vozovky, nejvíce však dva chodci vedle sebe.Chodec musí přechod pro chodce využít tehdy, je-li od něj vzdálen méně než 50 metrů. Přednost na přechodu chodec má, nikoli však absolutní a ničím neomezenou. Na přechod může vstoupit ve chvíli, kdy přijíždějící vozidlo stihne zastavit. V takovém případě musí dát řidič chodci přednost.Ale tak tomu není,“ upozornil Vacek. „Zákon říká, že cyklista nesmí ohrozit a omezit řidiče. Jedete po cyklostezce, auto vám bude křížit cestu, tak mu musíte dát přednost. Ovšem ve chvíli, kdy již je cyklista v prostoru přejezdu, a teprve poté přijede automobil, nesmí kolo ohrozit,“ vysvětlil dikci zákona Vacek.

A to v případě, pokud automobil odbočuje doprava i doleva. Přednost má člověk na kole i na vyznačeném přejezdu pro kola v místech mimo křižovatku. Auto ani motorka nesmí na tomto přejezdu ohrozit přejíždějícího cyklistu.

Kdo má prednost chodec nebo auto : Chodec musí dát vždy přednost všem vozidlům IZS „s majákem“ (policie, záchranka, hasiči) a tramvajím. Přednost aut, cyklistů, vlaků a dalších účastníků silničního provozu je řízen dopravními značkami, semafory, pravidly silničního provozu a pokyny příslušníků Policie a osob s právem řídit silniční provoz.

Jak se rozhlédnout na přechodu : Při přecházení vozovky se musíš nejdříve rozhlédnout. Podívej se vlevo, pak vpravo a naposled vlevo, a to proto, že z levé strany jsou k tobě vozidla blíž. Nejbezpečnější místo pro přecházení vozovky je přechod pro chodce se světelným semaforem.

Kdy může jet cyklista po chodníku

Po chodníku jedině po vyznačených úsecích

Zákon říká, že chodník je vyhrazen výlučně k pohybu chodců. To znamená, že jízda na kole je po něm obecně zakázaná. Existují ovšem úseky, ve kterých je pohyb cyklistů po chodníku povolen dodatkovou tabulkou „Stezka pro chodce s povoleným vjezdem kol“.

Kam nesmí cyklista Dálnice, silnice pro motorová vozidla, cesta označená značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, případně „Zákaz vjezdu všech vozidel“. Cyklisté nesmí rovněž na chodník: ten je vyhrazen výlučně chodcům.Na přechodu pro chodce pak cyklista musí kolo vést. To navíc tak, aby neohrozil kolemjdoucí chodce. Na tzv. sdruženém přechodu a přejezdu smí cyklista jet na kole, musí ale rovněž dát přednost projíždějícím autům.

Proč si cyklisté holí nohy : Tady se dostáváme k první a důležité výhodě oholených nohou v cyklistice. Bez chloupků lze ránu snadněji vyčistit, protože i chloupek může být zdrojem infekce. Kromě toho, chlupy trhají kůži, takže rána na oholené noze může být menší a lépe se hojí než na neoholené noze.