Přesné příčiny rozvoje obsedantně kompulzivní poruchy nejsou známy, ale podílí se na něm genetické faktory, vliv prostředí, výchova a stres. Stres zhoršuje OCD symptomy a může přispět k rozvoji OCD. Až 90% pacientů s OCD má aspoň jedno další duševní onemocnění.Člověk trpící OCD si je vědom nesmyslnosti a přehnanosti svého chování. Někdy nedovede vysvětlit, proč je třeba určité chování dělat a proč zrovna daným způsobem. Nedovede si však pomoci a je nucen toto chování opakovat, neboť mu přináší úlevu. Zabránit nutkavému chování je příliš obtížné.Pacient je shledává jako zneklidňující a nechtěné, může také sám cítit, že nějak nedávají smysl. Tyto jevy přichází s nepříjemnými pocity jako je strach, odpor, ošklivost, nejistota, pochyby, nedůvěra nebo pocity, že např. každodenní běžné aktivity musí být udělány způsobem, který je „správný“.
Jak se chovat k detem s OCD : Vysvětlete rodiči na konkrétních projevech, jak OCD vypadá, jak se v rámci obsesí a kompulzí projevuje, jaké má spouštěče. Je důležité, aby bylo zdůrazněno, že problémy činí OCD a ne dítě – tedy dítě to nedělá naschvál, nebo to není způsob vynucování si pozornosti apod.
Co spouští úzkosti
Úzkosti nepřijdou ze dne na den. Vždy tomu něco předchází. Většinou je to kombinace dlouhodobého stresu, nedostatečného odpočinku a obavy nejrůznějšího typu. Kromě chronického stresu mohou být úzkosti vyvolány dlouhodobým reálným strachem, který doprovází špatný spánek nebo nervozita.
Kolik lidí v ČR má OCD : Obsedantně-kompulzivní porucha postihuje v určité fázi života přibližně 2,3 % lidí, zatímco ročně je to přibližně 1,2 %. První příznaky se objevují před 20. rokem života. OCD se objevuje ve stejné míře u mužů i u žen a vyskytuje se celosvětově.
Lidé s OCD obvykle nejprve vykazují mírné příznaky obsese a kompulze, které se mohou časem zhoršovat. K časným příznakům může patřit opakující se chování a nastavování způsobů, jak věci dělat, problémy se vztahy a shromažďování. Často si rodiče nebo učitelé nejprve všimnou prvních příznaků u dětí.
Základními dvěma postupy v léčbě OCD je kognitivně behaviorální terapie (KBT) a léčba inhibitory vychytávání serotoninu (SRI). U vět- šiny pacientů dojde při použití jedné z těchto intervencí nebo na jejich kombinaci ke zmírnění potíží, ale u 40–60 % pacientů přetrvávají rezi- duální, zneschopňující příznaky (1).
Jak se projevuje obsedantně kompulzivní porucha
Jejich charakteristickým znakem jsou neustále se vtírající a neodbytné myšlenky (obsese) a nutkavé chování (kompulze). Obojí se doslova vnucuje a pacient není schopen své myšlenky ani chování kontrolovat. Myšlenky pocházejí od samotného pacienta a ten si je toho vědom.Úzkost je z lékařského (psychiatrického) pohledu složitá kombinace emocí, zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena fyzickými příznaky, jako je bušení srdce, pocit nevolnosti, bolest na hrudi, zkrácené dýchání, chvění rukou. Úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat.Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
U nás v průměru trvá 7–15 let od počátku příznaků OCD do doby, než se trpící odhodlá léčit. To většinou znamená, že přichází, až když příznaky již značně blokují jeho normální život, svazují ho v zaměstnání i v rodi- ně.
Co se děje v mozku při úzkosti : Záchvat úzkosti může způsobit, že někdy mozek vyškrtne zrak, nebo jiný smysl, jindy myšlení, paměť nebo dokonce dojde k celkové ztrátě vědomí. Takový extrémní záchvat úzkosti se objeví, pokud mozek hlásí ohrožení smrtí nebo extrémní bolestí včetně bolesti psychické.
Jak se pozná špatná psychika : Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Jak uklidnit nervy a psychiku
Osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak se zbavit úzkosti, je pravidelná fyzická aktivita. Důležité je provozovat takovou sportovní aktivitu, která Vás baví. Jen tak u cvičení vydržíte. Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plávání či tanec.
K léčbě se ve většině případů používá kombinace medikamentózní léčby a psychoterapie. Další možností je léčba u klinického psychologa. Pokud má porucha obzvláště těžký průběh, může být nutná i hospitalizace nebo rehabilitace.Nejčastější příznaky úzkosti:
- Trvalý strach a obavy z budoucnosti.
- Svalové napětí.
- Tlak na hrudi.
- Podrážděnost.
- Pocity, že se nemůžete dostatečně nadechnout.
- Trávicí problémy – zácpa, průjem.
- Potíže se soustředěním.
- Bolesti hlavy.
Jak vypadá nervové zhroucení : Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.