Chodec musí přechod pro chodce využít tehdy, je-li od něj vzdálen méně než 50 metrů. Přednost na přechodu chodec má, nikoli však absolutní a ničím neomezenou. Na přechod může vstoupit ve chvíli, kdy přijíždějící vozidlo stihne zastavit. V takovém případě musí dát řidič chodci přednost.Pravidla na přechodu pro chodce
Chodec na přechodu nemá absolutní přednost: Nesmí vstupovat na přechod bezprostředně před blížícím se vozidlem a vždy musí dát přednost tramvaji. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždí-li vozidla s právem přednostní jízdy (tedy všechna „auta s majáčkem“).každý chodec je účastníkem silničního provozu, jako chodec můžete chodit po chodníku, a to po jeho pravé straně, nebo můžete chodit po vyznačené stezce pro chodce, kde není chodník ani stezka pro chodce, choďte po levé krajnici vozovky, nejvíce však dva chodci vedle sebe.
Jak se chovat na prechodu : Pravidla pro řidiče. Řidič není povinen chodce na přechodu pustit, ale měl by vždy v městské zástavě přizpůsobit styl jízdy a nechat chodce bezpečně přejít přes vozovku, právě v místě přechodu, který je k tomu určený. Jakmile chodec vstoupí do vozovky, má přednost a řidič mu musí umožnit bezpečně přejít vozovku.
Kolik metrů od prechodu
Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním.
Jak zastavit na prechodu : na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.
Chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Kde není chodník, nebo je‐li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice, nebo je‐li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky.
Je‐li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
Kdo má přednost na přejezdu pro cyklisty
Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo. Zákon tedy nezakládá přednost v jízdě na přejezdu pro cyklisty před ostatními vozidly. Pro bezproblémové soužití chodců, cyklistů a řidičů motorových vozidel je kromě dodržování všech stanovených pravidel všemi nutná ohleduplnost, tolerance a předvídavost.Správné stání – za přechodem je možné těsné ale před ním musí být min 5 metrů volného místa pro rozhled.4 písm. c). Na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti 5 metrů před ním nesmí řidič zastavit ani stát (§ 27 odst.
Zastavit a stát se nesmí zejména:
na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.
Jak daleko od prechodu parkovat : Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.
Kdy se chodi vpravo : Je‐li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
Jak chodi chodci po silnici
Vlevo jdeme proti autům, tj. vidíme je přijíždět, a jak jedou (jak rychle, jak daleko od krajnice apod.) Auta mohou přijet ale také zezadu, toto se stane, když auta jedoucí naším směrem předjíždějí nebo objíždějí překážku.
Vedle zebry je pás, který vymezuje prostor pro cyklisty. Ohraničuje ho pruh z bílých čtverců. Vypadá to, jako kdybyste z kraje zebry odřízli pruh a trochu ho odsunuli, aby v místě řezu vzniknul prostor pro průjezd kol. Tomu se říká přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce.„Cyklista jedoucí na kole je z pohledu zákona vnímán jako řidič, rovnoprávný s řidičem motorového vozidla. Jelikož při přejíždění přechodu pro chodce vjíždí do vozovky z místa mimo pozemní komunikaci, musí dát na přechodu bez světelné signalizace přednost v jízdě ostatním řidičům,“ vysvětluje David Horatius.
Jak dlouho se smí stát na zákazu stání : Délka „zastavení“ tedy není omezena časem, ale délkou úkonu neprodleného nastoupení či vystoupení nebo naložení či složení. „Stání“ je uvedení vozidla do klidu na delší dobu, než je neprodlené nastoupení či vystoupení nebo naložení či složení.