Jak se budete pohybovat v zakouřené místností?
Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.Jste-li v situaci, kdy se k vám do bytu nebo pokoje dostává kouř a jeho příčinu ani rozsah požáru můžete pouze odhadovat, okamžitě volejte na tísňovou linku 150 a postupujte podle následujících rad. První věc, která vám v zakouřené místnosti pomůže, je provizorní ochrana dýchacích cest.

Jak se chovat při požáru : Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.

Jak se budete pohybovat v zakouřené místnosti

Při pohybu v silně zakouřeném prostředí doporučujeme k dýchání použít navlhčený kapesník, šálu, šátek apod., a pohybovat se při zemi, kde bývá méně kouře. Pokud budete přecházet do jiných místností, dávejte pozor na rozžhavené dveře. Můžete se o ně popálit a navíc po otevření se za nimi může vyskytovat další oheň.

Co dělat když v domě straší : Když ve vašem domě straší, první jednoduchý krok je energetická očista prostoru. Nejlepší prostředek je vykuřování bylinkami, zejména šalvějí. To se doporučuje dělat u otevřených oken, aby se nečisté síly snáz dostaly ven.

Naplňte několik sklenic octem a rozprostřete je po místnosti, kde je zápach. V závislosti na velikosti místnosti stačí jedna nebo dvě sklenice. Nábytek, stěny a krb můžete vyčistit smícháním kbelíku s vodou a bílým octem. Otřete povrch hadříkem.

zdánlivý čichový vjem může být způsoben různými příčinami. Může se vyskytnout po virovém onemocnění, po úrazu hlavy, po operacích v oblasti nosu a obličeje, při neurologických onemocněních i z genetické příčiny. Zkuste ještě neurologické vyšetření.

Co dělat při ztrátě čichu a chuti

V případě náhlé ztráty čichu a/nebo chuti, vždy kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Kromě COVID-19 existuje totiž řada dalších stavů (např. neurologické, hormonální i onkologické), které mohou tyto příznaky vyvolat a v případě negativního testu na COVID-19, pak bude nutné podrobnější vyšetření.Jakmile dům opustíte, volejte na tísňovou linku 150/112! Pokud dojde k samovolné evakuaci, shromážděte se daleko od požáru. Pokud víte o tom, že někdo mohl v domě zůstat, informujte o tom při příjezdu hasiče – zkuste si uvědomit, kde by se lidé mohli nacházet.Únikové cesty jsou komunikace, které umožňují bezpečnou evakuaci osob z budovy nebo z její části ohrožené požárem (nebo jinou mimořádnou událostí) do bezpečí. Mezi únikové cesty patří kromě chodeb a schodišť i eskalátory, výtahy apod. Existují dva základní druhy – nechráněná a chráněná úniková cesta.

1) Proud hasicí látky musí směřovat vždy na hořící předměty, nikoli na plameny! 2) Pozor na dostatečný odstup od požáru a také, aby při hašení nedošlo k přenesení plamenů na další místa! 3) Při hašení postupujeme vždy odspoda na- horu. 4) U práškových hasicích přístrojů se doporu- čuje hasit přerušovaně.

Jak vyhnat zle duchy z domu : Do vytírací vody přidejte šalvěj a sůl, vyženete zlé duchy, radí věštkyně a kartářka Michaela Kudláčková. Pokud by to bylo nutné, nabarvěte si jednu žárovku na modro a tou si střídavě sviťte vždy přes noc v každé místnosti. Modré světlo totiž umí odehnat zlé duchy.

Jak se projevuje Poltergeist : Popisované a zaznamenané projevy poltergeistu jsou velmi různorodé. V naprosté většině případů je projev poltergeistu údajně spojen se zvuky, které se bez zjevné příčiny ozývají v napadeném bytě nebo domě. Často jde o klepání, někdy i silné rány a bušení ozývající se z nejrůznějších míst v bytě.

Proč smrdí krbová kamna

Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.

Nejlepším pomocníkem je jedlá soda. Posypte jí všechny textilní povrchy v bytě, nechte alespoň 30 minut působit a pak vše pořádně vysajte. Postup můžete opakovat několikrát. Pokud by soda nepomohla, smíchejte dva dílky vody s dílkem bílého octa, nalijte roztok do rozprašovače, povrchy postříkejte a poté vyfénujte.Neméně důležitou roli hrají topické kortikosteroidy také v době covidové. Z praxe mám již zkušenost, že u těchto pacientů dochází při jejich používání přibližně do třech měsíců k postupné obnově čichu i chuti.

Co je Fantosmie : Parosmie je definována jako zkreslení vnímání pachových podnětů; fantosmie je patologické vnímání čichových vjemů bez adekvátních podnětů (obdoba čichových halucinací).