Jak se bránit proti stalkingu?
Pokud je chování stalkera nepříjemné, klíčové je neignorovat jej a ihned se proti němu jasně vymezit – ústně se svědky, písemně doporučeným dopisem, objeví-li se na pracovišti, doporučuje se zainteresovat nadřízeného. Pokud by i přesto stalker pokračoval, už je na místě jej ignorovat a případně podat trestní oznámení.(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že

a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.Stalking je trestný čin

Za stalking lze považovat opětovné, systematické, dlouhodobé obtěžování nevyžádanými esemeskami, e-maily, skype, různé druhy chatu, telefonáty, nechtěnými pozornostmi, případné opakované cílené sledování osoby. Obsah těchto zpráv může být příjemný až veselý, ale též urážející, zastrašující.

Jak se branit Vyhruzkam : Základem je dokumentování všeho hned od začátku. Pro úspěšné jednání s policií a dopadení vyděrače je zásadní mít k dispozici průkazné důkazy. Veškerou komunikaci s vyděračem je tedy nutné hned od počátku dokumentovat. Doporučujeme dokumentovat si i jednání s policií, a to rovněž hned od počátku.

Jak resit obtěžování

V případě, že se stanete obětí sexuálního násilí, můžete věc nahlásit policii. Pokud se pro to rozhodnete, doporučujeme se nejprve obrátit na organizaci Persefona, která vám poskytne potřebnou pomoc a na policii vás také může doprovodit.

Co delat kdyz vás nekdo Obtezuje : Kontaktujte Policii ČR v případě oprávněného pronásledování, obtěžování nebo napadení, je-li jednání pronásledovatele takové, že ve vás vzbuzuje strach, obavy, nepříjemné pocity apod.

Shrnutí: V případě trestního oznámení se obracejte na nejbližší služebnu Policie České republiky (www.policie.cz/kontakty). Můžete se dostavit i na státní zastupitelství (www.justice.cz), v naléhavých případech využijte linku tísňového volání 158.

Pachatelem trestného činu vydírání podle § 235 odst. 1 tr. zák. pak je ten, kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl.

Kolik let je za vydírání

(1) Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem.Mezi nejdůležitější znaky stalkingu patří opakované a dlouhodobé obtěžování obětí, nevyžádanou a nechtěnou pozorností a to například pomocí dopisů, e-mailů, telefonátů, SMS zpráv, zasíláním různých zásilek s dárky. Obsah zpráv může být příjemný, ale také zastrašující.Právní věta: Vyhrožování musí být způsobilé vzbudit u poškozeného důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví. Důvodnou obavou se zde rozumí obava objektivně způsobilá vyvolat vyšší stupeň úzkosti nebo jiného tísnivého pocitu ze zla, kterým je na poškozeného působeno.

Není vaší povinností se bránit, je povinností všech se sexuálního obtěžování nedopouštět. Shromažďujte důkazy. Uchovejte například korespondenci s pachatelem či pachatelkou. V případě, že se stanete obětí sexuálního násilí, můžete věc nahlásit policii.

Jak reagovat na obtěžování : Kontaktujte Policii ČR v případě oprávněného pronásledování, obtěžování nebo napadení, je-li jednání pronásledovatele takové, že ve vás vzbuzuje strach, obavy, nepříjemné pocity apod.

Jak reagovat na Vyhruzky : Bude-li dotyčný útočník stále pokračovat ve vyhrožování, vydírání, stále na něj nereaguj, měj pevnou vůli, jen dále zajišťuj důkazy. Dle situace a intenzity vydírání doporučujeme svěřit se rodičům a i s dalšími dívkami věc s důkazy oznámit na Policii ČR.

Jak vypadá citové vydírání

Emocionální vydírání je silnou formou manipulace, kdy vám blízcí lidé dávají najevo: „Když se nebudeš chovat tak, jak chci já, tak toho budeš litovat! “ Emocionální vyděrač ví, jak moc je pro nás důležitý vztah s ním a zneužívá toho. Využívá svých znalostí o vašich tajemstvích a slabostech, aby dosáhl svého.

Dále platí omezení pro některá práva, která nelze promlčet vůbec. Jsou jimi právo na výživné, právo vlastnické, právo domáhat se rozdělení společné věci, právo na zřízení nezbytné cesty a právo na vykoupení reálného břemene.V praxi tedy při zkoumání, zda se jedná o úmyslný nebo nedbalostní trestný čin postačí většinou nahlédnout do dikce trestního zákoníku. Pokud v ní není přímo uvedena nedbalost, je k jejímu naplnění potřeba úmysl. Prokázat úmysl přitom bývá v trestních řízeních jednou z nejobtížnějších záležitostí.

Kolik let je za vyhrožování : “ Základní skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrožování zní následovně: „Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.