Jak se aplikuje Klyzma?
Lehkým tlakem na plastikovou nádobku se obsah pomalu vstříkne do konečníku. Plastiková nádobka musí zůstat stisknutá ještě i během vytažení. Pacient by neměl podlehnout po dobu minimálně 15 – 20 minut puzení k vyprázdnění za účelem zaručení intenzivního vyprázdnění konečníku.Klystýr se většinou provádí tak, že se do irigátoru nalije 0,5 až 2 litry tekutiny (teplá voda, odvar z bylin, či speciální chemická sloučenina), která hadičkou vteče do konečníku. Procedura má sloužit k očistě tlustého nebo i tenkého střeva a pomáhat při zácpě.Polohy při podávání očistného klyzmatu

Základní poloha při podávání klyzma je na levém boku (laterální poloha) s pravou pokrčenou nohou.

Kdy aplikovat Salinické Klysma : Klysma salinické je klystýr vhodný k výplachu a rychlému vyprázdnění stolice z dolní části střeva a konečníku, např. před operacemi, rentgenovými vyšetřeními, kolonoskopiemi a před porody.

Jak dlouho trvá vyprázdnění po klystýru

Do stříkačky nasajeme množství oleje 100–200 ml, stříkačku nasadíme na rektální rourku, přípravek pomalu vpravujeme do konečníku. Po vytažení rektální rourky požádáme nemocného, aby nás informoval o účinku klyzmatu. K vyprázdnění stolice dochází zpravidla za 1–4 hodiny.

Jak na výplach konečníku : Klystýr se provádí vždy na lačný žaludek, nejlépe ráno nebo večer před spaním. Připravte si přibližně 0,5 až 1 litry teplé vody a nalijte do nádobky irigátoru, zavěste asi do výšky očí (aby měla voda spád). Rychlost toku tekutiny lze regulovat pomocí kohoutku.

Položíme se na lokty a kolena do vany a zavedeme trubičku na konci irigátoru do konečníku. Uvolníme z hadičky kohoutek, aby mohl roztok volně odtékat do střeva. Břicho uvolníme a dýcháme ústy. Snažíme se udržet v sobě roztok nejdéle-alespoň 10 minut.

Lehkým tlakem na plastikovou nádobku se obsah pomalu vstříkne do konečníku. Plastiková nádobka musí zůstat stisknutá ještě i během vytažení. Pacient by neměl podlehnout po dobu minimálně 15 – 20 minut puzení k vyprázdnění za účelem zaručení intenzivního vyprázdnění konečníku.

Co to je Klyzma

Klystýr neboli klyzma je vstříknutí tekutiny do konečníku přes řitní otvor. Klystýr může mít různé účely, přičemž tím nejčastějším je stimulace (povzbuzení) vyprázdnění obsahu tlustého střeva. Existují však i jiné účely provádění klystýru, ať již diagnostické nebo terapeutické.Jak často je zdravé chodit „na velkou“ je individuální, ale obecně platí, že při správném stravování byste měli cítit potřebu během 4 až 6 hodin po jídle, tedy klidně i třikrát denně. Pokud jíte příliš masa a málo rostlinné vlákniny v podobě čerstvé zeleniny a ovoce, může se tento interval prodloužit na 12 až 16 hodin.Pacient by se měl při sprchování zaměřit především na kožní záhyby, tříselné rýhy, nehty, kde je koncentrace bakterií největší. Samozřejmostí je i důkladná hygiena dutiny ústní (v případě používání zubní protézy je v den operace nutné vyjmutí a uložení dle pokynů personálu).

Lékař zavede pomocí hadice do střeva kontrastní látku a nasnímá břicho. Vyšetření trvá asi 15-20 minut.

Kdy udělat klystýr : Je proto vhodné udělat si večer před spaním klystýr. Vhodné je dodržovat lehkou dietu, případně alternativní půst s pitím ovocných šťáv a vody. Poctivě provedená kůra nás zbaví mnohaletých bolestí a únavy kloubů i páteře. Pro muže je zajímavý i další efekt, kterým je posílení libida a erekce.

Jak dlouho můžu být bez stolice : pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.

Co se stane kdyz nebudu chodit na velkou

Čím déle je v kontaktu se sliznicí střeva, tím je nebezpečnější – sliznice střeva je vystavena tlaku a mohou se na ní objevit trhlinky. Hrozí i natržení konečníku. Častým následkem chronické zácpy je divertikulitida – zánětlivé onemocnění tlustého střeva.

Člověk se při celkové narkóze nachází v umělém spánku, nevnímá nic z toho, co se okolo něj děje, a necítí žádnou bolest. Prvním použitým celkovým anestetikem byl ether, který se však už pro své nežádoucí účinky nepoužívá. S lokální anestezií se setkáváme často například u zubaře.Běžně se po celkové narkóze u pacientů objevuje nevolnost často spojená se zvracením, bolesti hlavy, pocity na omdlení nebo motání hlavy. Vzhledem k tomu, že je během operace pacient intubován, tedy je mu do dýchacích cest zavedena trubice a dochází k jejich podráždění, objevuje se škrábání v krku nebo kašel.

Co dělat když nejde stolice : Pomáhají i projímavé minerálky, například Šaratica. Není návyková, proto ji můžete pít dlouhodobě. Účinná je také denně lžička melasy či otrub (zamíchat do jogurtu). Nebo jitrocelové a lněné semínko: do šálku horké vody namočte na dvě hodiny 1 až 2 lžičky lněného nebo jitrocelového semínka a vypijte před spaním.