Jak se šíří angína?
Angína je nakažlivá, přenáší se kapénkami, lze ji tedy chytit ze slin a kýchání nemocného, případně přímým kontaktem s nemocným. Riziko je vyšší během náhlých změn v počasí (teplotní rozdíly, klimatizace), ale také u oslabené imunity a ve stresovém období. Inkubační doba jsou 2–4 dny.U spálové angíny je nutná léčba antibiotiky – nejčastěji penicilinem. Infekční přestává být léčená osoba po 24 až 48 hodinách. Neléčený nemocný je bacilonosičem až po dobu několika týdnů. Důležitý je klidový režim a dostatek tekutin.Angína se přenáší především blízkým kontaktem a kapénkovou infekcí. V prvních dnech, pokud není léčena, je vysoce nakažlivá. Pacient po užití antibiotik přestává být infekční do 48 hodin od začátku léčby. Neléčení přenašeči mohou být infekční i několik týdnů.

Jak se co nejrychleji zbavit angíny : Základem léčby bakteriální angíny jsou antibiotika předepsaná lékařem. Zmírnit silnou bolest a zvýšenou teplotu pomohou přípravky s obsahem ibuprofenu či paracetamolu. Bolest v krku pomohou zmírnit lokální přípravky ve formě pastilek, sprejů či kloktadel.

Co nedělat při angíně

Odpočinek je nutný Rekonvalescenti by se měli vyhnout aktivnímu i pasivnímu kouření, které dráždí krční sliznici, a po nějakou dobu omezit sport a namáhavé činnosti. V případě, že se jedná o chronickou angínu, která se několikrát ročně opakuje, řeší se většinou chirurgicky.

Jak vypadá jazyk při angíně : Typický je zprvu bělavě povleklý jazyk, který se po dvou dnech onemocnění začne olupovat, barva se mění v sytě červenou a povrch nabývá vzhledu podobného malině (tzv. malinový jazyk). Dalším typickým projevem spálové angíny je vyrážka, zejména v podbřišku, dále na hrudníku a na končetinách.

U bakteriální angíny je častá bolest v krku při polykání, škrábání v krku a kašel. Objevuje se bílý povlak a fleky na jazyku i krčních mandlích. Mezi další časté příznaky patří horečka střídající zimnici, bolesti hlavy, otoky krku, malátnost, chrapot, a dokonce i zvracení.

Angína virového původu se obejde bez antibiotik a využijeme při ní naopak doplňkové přípravky na tlumení příznaků např. bolesti a horečky s obsahem ibuprofenu či paracetamolu. Bolest v krku pomohou zmírnit lokální přípravky ve formě pastilek, kloktadel a sprejů.

Jak dlouho zůstat doma s angínou

Pokud nakažená osoba začne léčbu antibiotiky, přestává být infekční po 24 až 48 hodinách. V opačném případě můžete být nakažliví až dva týdny.Počítejte s tím, že léčba angíny trvá týden až dva.

Nemoc se v žádném případě nesnažte „přechodit“, nedoléčená angína se může vrátit a způsobit vám další nepříjemnosti. Ve vážných případech může dokonce poškodit ledviny, srdce nebo klouby.Absces je dutina vyplněná hnisem, který může mít v tomto případě podobu bolestivé a teplé boule na krku. Odtud se může zánět dále šířit do hlubších struktur krku a dále do mediastina (mezihrudí) za vzniku smrtelně nebezpečné akutní mediastinitídy. Druhou vážnou potenciální komplikací je pak revmatická horečka.

Léčbu je vhodné doplnit o bylinné pastilky z islandského lišejníku nebo šalvěje, pro zklidnění a zvlhčení bolavého krku. Po použití pastilek, sprejů a kloktadel je důležité půl hodiny nejíst a nepít, aby byl účinek dostatečný. Na vysokou horečku můžete užít léčivé přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu.

Jak vyléčit angínu doma : Základem léčby angína jsou antibiotika. Bakteriální angína velmi dobře a rychle reaguje na penicilin. U antibiotik dodržujte dávkovací režim předepsaný lékařem a doužívejte je. Léčba antibiotiky trvá obvykle 7-10 dní.

Jak vypadá angína v krku : Angína je celkem běžné onemocnění. Bolest v krku přichází náhle, je velmi silná, krk je zduřelý a pacientovi se obtížně polyká. Patrové mandle jsou zarudlé, s povlaky a mnohdy až hnisavými čepy. Na krku bývají zvětšené uzliny.

Co jíst a pít při angíně

Dále doporučuji co nejjemnější stravu, jíst spíše chlazené jídlo, popřípadě postižené místa chladit (např. dát si nanuk). Můžete také zkusit použít na postižené místa léčiva s obsahem lokálního anestetika (např. Kamistad).

Neléčená angína může vést i k rozvoji zkřížené imunitní reakce, kdy si naše tělo začne vytvářet protilátky proti streptokoku, které však mohou napadnout i je, a to zejména v oblasti srdečních chlopní a kloubů. Při zhoršeném polykání je velmi účinné kloktání. Zkusit můžete například slanou vodu nebo odvar z heřmánku.Léčba podle příznaků (tzv. symptomatická léčba) obvykle obsahuje klidový režim, podávání tekutin, obkladů, léků proti horečce a bolestem (paracetamol, ibuprofen), léků působících lokálně (kloktadla), léků podporujících vykašlávání (tzv. expektorancia) nebo tlumících kašel (tzv. antitusika).