Jak sbírat kopr?
Kopr se vysévá od března do července a kvete od června do září. Plody se sbírají od srpna do září před dozráním, nať se sbírá od května do července. Kopr lze pěstovat na zahradách i v truhlících, aby se mu však dobře dařilo, je nutné dopřát rostlině dostatek vlhké půdy a slunné místo.Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme. Vzejde za zhruba tři týdny. Mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 15 cm. Z porostu odstraňujeme plevel a půdu kypříme.V kuchyni se kopr používá především jako dochucovadlo do k rybám, vařenému masu a syrové zelenině, dále se používá do mléčných omáček a polévek, pomazánek, salátů, do zálivek na salát, marinád a dipů. Je důležitou součástí při nakládání zeleniny, zejména okurek. Používá se také při nakládání sýra do oleje.

Jak nejlépe uchovat kopr : Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.

Co delat s koprem

Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.

Co znamená kdyz nekdo rekne že má kopr : Znáte zkratku KOPR KOPR = ku*evský odpor k práci.

Nenáročný je i na půdní podmínky, prospívá i ve velmi chudé půdě – vyhovují mu půdy hlinité, propustné a lehčí s dostatečnou zásobou živin, naopak nesnáší půdy těžké a zamokřené, vhodné nejsou ani suché polohy a kamenité půdy. Je citlivý na hnojiva obsahující chlór.

Kopr úspěšně odpuzuje dřepčíky či běláska zelného, křen zase mandelinku bramborovou či moniliovou hnilobu na ovocných stromech. Lichořeřišnice odpuzuje mravence, plže a běláska zelného. Máta odpuzuje škůdce košťálovin a mravence.

Odkud je kopr

Kopr pochází z jižní Evropy, z oblasti Středomoří, odkud se asi před 5 000 lety rozšířil do severní Evropy. Nejstarší zmínky se nacházejí ve starém Egyptě, kde je zmiňován jako pohřební dar. Ve středověku se kopr používal jako léčivá rostlina různé neduhy.Kopr pokrájíme, naplníme do mikrotenových sáčků, vytlačíme z nich vzduch, uzavřeme a dáme zmrazit. Druhá možnost je naplnit kopr do tvořítek na led nebo jiných formiček, zalít vodou a nechat zmrazit.Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.

Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.

Jak se Zavařuje kopr : Jak sterilovat kopr

Kopr nasypte volně do skleniček a zalijte nálevem. Skleničky uzavřete a sterilujte při teplotě 85 °C asi 20 minut. Na sterilování dejte do velkého hrnce utěrky na nádobí a na to dejte skleničky tak, aby se nedotýkaly. Nalijte vodu tak, aby asi centimetr víčka vykukovala nad vodou.

Jak a kdy sázet kopr : Vyséváme ho od dubna a můžeme pokračovat až do srpna. Semínka se chtějí uvelebit poměrně mělce v zemi, sejeme je na řídko od sebe do řádků širokých 20 cm. Počkáme několik týdnů, než rostlinky povyrostou. Potom je vyjednotíme tak, aby měla každá prostor o velikosti asi 15 cm.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Vegetační doba kopru je 65 až 75 dnů a pokud vsadíme na postupný výsev, dosáhneme téměř celoroční sklizně. Pokud chceme získat zelenou nať, sklízíme rostliny vysoké cca 20 cm (průběžně ale i menší, výsev v řádcích je velmi hustý), pokud chceme kopr jako koření do sladkokyselých nálevů, necháme jej vykvést.Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.

Jak dlouho vydrží kopr : Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.