Jak sbírat březovou mízu?
Tradičně se za nejlepší pro sběr považují tlusté větve rostoucí na jižní straně stromu, ale z praktických důvodů se vrtá většinou do kmene ve výšce půl metru. Do otvoru vsuneme trubičku nebo brčko, pod kterou upevníme libovolnou nádobu – může to být láhev nebo sklenice.Konzumace mízy

V této době lze vypít 2 – 4 litry čisté mízy denně. Má zvláštní, nenapodobitelně lahodnou a lehce nasládlou chuť. Z nějakého důvodu je možné jí vypít velké množství bez pocitu vysokého zavodnění.Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Březové míze se přisuzují omlazujícími účinky, detoxikuje a pročišťuje tělo, čímž posiluje odolnost celého organismu.

Jak odebrat březovou vodu : Teď je ten ideální čas: Březová míza se dá sbírat jen po dobu několika málo dní zjara. Nejlepší období je to, kdy stromům ještě neraší listy a kmenem stromu a větvemi proudí životadárná míza. Extrakt, který se zachycuje ze stromu, chutná sladce, obsahuje dost cukru a je bez zápachu.

Kdy sbírat mízu z břízy

Zkušení lidé říkají, že v našich zeměpisných šířkách můžete začít sbírat mízu, jakmile na stromě začnou pučet pupeny. Toto období je od konce března do poloviny dubna, před koncem měsíce již listy břízy odkvetou a mízu pak nelze sbírat.

Proč hoří březová kůra : Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.

Chuť březové mízy je nasládlá s dřevitými tóny. Skvěle chutná vychlazená, dá se z ní připravit sirup nebo lázeň pro vlasy.

Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.

Odkud je bříza

Jde o vysokou opadavou dřevinu, která dorůstá až do výšky 25 metrů a která je typická svou černobílou kůrou. Listy mají trojúhelníkový zaoblený tvar. Bříza pochází z Evropy, kde ji lze nalézt téměř všude, ale narazit na ni můžete i více na východě v zemích, jako je Kazachstán, Mongolsko, či v určitých částech Číny.Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok. U většiny dřevin se ovšem dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ale zvyšuje.Zkušení lidé říkají, že v našich zeměpisných šířkách můžete začít sbírat mízu, jakmile na stromě začnou pučet pupeny. Toto období je od konce března do poloviny dubna, před koncem měsíce již listy břízy odkvetou a mízu pak nelze sbírat.

Pomáhají při onemocnění močových cest, revmatismu, podporují metabolismus. Březové listy jsou obsaženy v řadě léčivých urologických směsí, protože přispívají k vylučování moči – přitom nedráždí ledviny, což je podstatná vlastnost ve chvíli, kdy máte nemocné ledviny a močové cesty.

Na co je dobrý Březový čaj : Březový čaj na močové cesty i k detoxikaci organismu

Čaj z březových listů přispívá k normální funkci močových cest a ledvin. Používá se také k posílení obranyschopnosti organismu a můžete ho zařadit do pitného režimu třeba během jarní detoxikace organismu.

Jak se jmenuje plod břízy : Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.

Co symbolizuje bříza

Bříza je symbolem plodnosti, je to strom s přirozenou schopností regenerace. Vyzařuje lásku, má velmi pozitivní energii, je příslibem nového života a životní síly. Symbolizuje nové začátky a duchovní znovuzrození. Je jedním z neváženějších posvátných stromů.

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.Březové lístky je třeba otrhávat mladé, obvykle v dubnu, kdy mají nejvíc účinných látek. Obsahují silice, pryskyřice, minerální látky i látky s antibiotickým účinkem. U starších listů se léčivý účinek výrazně snižuje.

Kdy sbírat břízu : Kdy sbírat březovou mízu na Ukrajině

Zkušení lidé říkají, že v našich zeměpisných šířkách můžete začít sbírat mízu, jakmile na stromě začnou pučet pupeny. Toto období je od konce března do poloviny dubna, před koncem měsíce již listy břízy odkvetou a mízu pak nelze sbírat.