Antibiotika většinou začnou účinkovat do 24 hodin. Pokud pacient bere antibiotika, pak je důležité je brát ve stanovených intervalech a využívat celou předepsanou dávku až do konce léčby, abychom zabránili návratu bakterie, nebo jejímu rozmnožení.Aby byla léčba účinná, je nutné správně dodržovat dávkování a intervaly mezi jednotlivými dávkami. Dále je třeba si uvědomit, že ke zlepšení stavu nemusí dojít ihned po začátku terapie (zpravidla nastává za 2-3 dny), proto léky nepřestávejte užívat bez předchozí konzultace s lékařem.Když berete antibiotika
Zapomeňte na alkohol, to byste si játra pořádně zatížili! Také se doporučuje při léčbě antibiotiky snížit příjem mléka a mléčných výrobků, jako i minerálek. Vápník, ale i hořčík či železo snižují účinek antibiotik. Též se vyhýbejte grepfruitu a slunci kvůli možné alergii.
Jak dlouho být doma s antibiotiky : Při léčbě antibiotiky je nutná lékařská kontrola ke konci léčení, což je většinou 7-10 dní. Pokud je vše v pořádku, stačí dodržovat klidový režim ještě týden. Obecně platí pravidlo – jak je dlouhá léčba antibiotiky, tak dlouhá je i rekonvalescence. Dál se přístup liší podle roční doby a počasí.
Proč antibiotika na lačno
Nalačno se užívají hlavně léky, u kterých potrava snižuje jejich vstřebávání nebo snižuje jejich účinek. Patří sem například léky na štítnou žlázu, železo, některá antibiotika, enzymy s "celotělovým" účinkem, ale i některé léky na bolest atd.
Kdy nejsem infekční po Antibiotikach : Pacient po užití antibiotik přestává být infekční do 48 hodin od začátku léčby.
třídenní antibiotika s obsahem azitromycinu, která jsou v současné době u pacientů oblíbená. Mnoho lidí si myslí, že tato antibiotika na tělo působí pouze po dobu jejich užívání. To je však omyl, protože účinná látka v třídenních antibioticích ovlivňuje bakterie i řadu dnů poté, co antibiotikum již neužíváme.
Pozor je třeba dát i při užívání železa či hořčíku, které mají stejný účinek jako vápník. Tyto minerály, včetně vápníku, není proto vhodné kombinovat s antibiotiky.
Čím zapíjet antibiotika
Léky se mají zapíjet výhradně obyčejnou vodou! Zapíjení léků minerální vodou přináší svá rizika, např. lék na bakteriální infekce ciprofloxacin se může za přítomnosti minerálů vstřebávat až o 80 % hůře.Dobrý den, obecně se udávají dva dny. Závisí to i na imunitním systému, na původu infekce a samozřejmě na odolnosti bakterií vůči atb či na správnosti zvolených antibiotik.Stravujte se lehce a zdravě – jezte zeleninu, ovoce i kvalitní bílkoviny a obiloviny. Zařaďte do jídelníčku probioticky působící potraviny (jogurty, zakysané nápoje, kysané zelí, kvašenou zeleninu a podobně), chlorelu, zelený ječmen. Posilněte imunitu – užíváním přírodních doplňků stravy, například Colostra.
Současně tři čtvrtiny lidí vědí, že neopodstatněné užívání antibiotik snižuje jejich účinnost. Třetina lidí má problém s termínem „na lačno", soudí, že lék se má užít těsně před jídlem. Správně podle Krebse je vzít lék nejméně půl hodiny před jídlem, nebo dvě hodiny po něm, tedy do prázdného žaludku.
Proč brát antibiotika po jídle : Vždy je potřeba ho užít po jídle pro minimalizaci zažívacích obtíží, které jsou typické hlavně z počátku léčby. Akarbóza je účinná látka snižující vstřebávání cukrů ze střev, a proto je velice důležité ji užít s prvními sousty jídla, případně bezprostředně po jídle.
Kdy jít do práce po antibiotikách : Po dobrání antibiotik by měl být ještě týden klidový režim, aby se tělo mohlo v klidu zregenerovat (máte oslabenou imunitu).
Proč se na antibiotika nesmí mléko
Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který může zareagovat s více léčivy – znemožní jejich vstřebání v těle. Poměrně známé je doporučení nekombinovat mléko s některými antibiotiky. Mléčné výrobky přitom není třeba vyloučit ze stravy úplně, ale jen dodržet alespoň 2hodinový odstup.
Stravujte se lehce a zdravě – jezte zeleninu, ovoce i kvalitní bílkoviny a obiloviny. Zařaďte do jídelníčku probioticky působící potraviny (jogurty, zakysané nápoje, kysané zelí, kvašenou zeleninu a podobně), chlorelu, zelený ječmen. Posilněte imunitu – užíváním přírodních doplňků stravy, například Colostra.V životním prostředí se nachází přibližně 15 000 látek (patří mezi ně i některá antibiotika), které mohou způsobit vystupňované kožní reakce na sluneční záření, mají tzv. fotosenzitivní potenciál. Po požití nebo po aplikaci takových látek se kůže stává citlivější na světlo (zejména na ultrafialové záření).
Jak uzdravit střeva po antibiotikách : Probiotika přispívají k rovnováze střevního mikrobiomu a minimalizaci zažívacích obtíží, a proto na ně, a to nejen při užívání antibiotik, nezapomínejte. Probiotika najdeme přirozeně v celé řadě potravin. Bohatým zdrojem jsou fermentované potraviny, a to především kvašená zelenina a zakysané mléčné výrobky.