Většina moderních vín je určena k okamžité spotřebě. Levná a bílá vína vypijte do tří měsíců, lehká červená a o něco dražší bílá (třeba Chardonnay) do šesti měsíců. Ostatní levná červená vína do jednoho roku. Pít je sice můžete i za delší dobu, ale jejich charakter chuti už může být jiný.Ideální doba ležení je u velkých vín alespoň tři roky. Víno tak jemní, harmonizuje a dostává sametové tóny. Takové víno nemusíme před lahvováním filtrovat, tím ještě více mohutní. Část vín pak zraje v sudech barrique k získávání vanilkových, čokoládových a jiných odstínů vůní a chutí podle typu použitých sudů.Červené, růžové i bílé víno by se po otevření mělo uchovávat v chladničce. Platí následující: Čím je láhev plnější, tím déle vydrží. Pokud je láhev plná více než do poloviny, lze červená vína konzumovat až sedm dní, zatímco bílá a růžová vína by se měla vypít do pěti dnů.
Jak dlouho vařit víno : Po přidání do receptury jídla se víno vaří alespoň po dobu 3 až 4 minut, aby se všechny chutě dobře prolnuly a odpařil se alkohol (viz dále).
Jak staré víno se dá pít
Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.
Co se stane s dlouho otevrenym vínem : Ale příliš mnoho kyslíku víno rozkládá – chuť se začíná otupovat, vůně blednout. Bílé víno se začne kazit rychleji než červené. Červené víno má třísloviny, které ho udržují v chuti až o dva dny déle. Pití delší dobu otevřeného vína vám neublíží, jen si nejspíš moc nepochutnáte.
Jak se mění kvalita vína v otevřené lahvi
Obecně platí, že víno byste měli vypít nejlépe ve stejný den, je ale možné jej vypít i následující den. Někdy bude mít dokonce lepší chuť. Další den navíc neznamená, že se víno zkazí, ale jeho chuť bude jiná. Konzumace se bát nemusíte, jen se připravte na odlišné aroma.
Mladá vína byste měli otevírat půl až dvě hodiny před podáváním, v případě robustních vín se tato doba prodlužuje na čtyři až dvanáct hodin. Při lití vína z láhve byste měli držet dekantér šikmo a víno do něj přelévat tak, aby stékalo po vnitřních stranách nádoby.
Co se stane s otevřeným vínem
Ale příliš mnoho kyslíku víno rozkládá – chuť se začíná otupovat, vůně blednout. Bílé víno se začne kazit rychleji než červené. Červené víno má třísloviny, které ho udržují v chuti až o dva dny déle. Pití delší dobu otevřeného vína vám neublíží, jen si nejspíš moc nepochutnáte.Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.Pokud si to demonstrujeme na příkladu 0,5l 40% destilátu, tak alkohol by zcela z krve vyprchal u muže za necelý 1 den (22 hodin), u ženy naopak až po téměř 2 dnech (37 hodin). I hmotnost hraje velkou roli v rychlosti vylučování alkoholu z krve. 10° pivo muž o hmotnosti 85 kilogramů odbourá až za 2 hodiny a 15 minut.
Hrnec s redukovaným pokrmem dejte na nízký plamen a jednoduše počkejte, dokud se přebytečná tekutina nevyvaří. Jak dlouho to trvá, nelze přesně určit. Alkohol se vypařuje celkem rychle, ale celý z něj zmizet nemůže – to by vaše námaha byla zbytečná. Proto celý pokrm nevařte, neduste nebo nepečte příliš dlouho.
Jak se pozná zkažené víno : Zkažené víno bude po otevření zapáchat, ucítíte zatuchlinu. Na chuti je špatné víno poznat okamžitě, zejména v případě, kdy není podchlazené. Problém se zkaženým vínem odhalí i kvalita korku, uvidíte, že je popraskaný a plný otvorů.
Jak otevřít víno bez otvíráku : Zatlačení korku dovnitř láhve je nejjednodušší a nejbezpečnější metoda, když nemáte vývrtku. Pomocí prstu nebo pevného předmětu (vařečka, řasenka) zkuste zatlačit korek dovnitř láhve. Nůžky nebo nůž – zapíchněte ostrý hrot do korku co nejhlouběji a poté jej zatáhněte směrem k sobě a snažte se vytáhnout korek z láhve.
Jak dlouho nechat dychat víno
Případně můžete takové víno jen přelít do karafy a rovnou rozlévat, delší dekantace by mu mohla naopak spíše uškodit. Obecně se nedoporučuje dekantovat vína starší cca 15+ let. Tato vína je lepší přelít do skleničky, nechat otevřít a harmonizovat tak víno přímo ve skleničce.
Připravte si láhev vína, skleničku, svíčku a dekantér neboli dekantační karafu. Pomalu přelijte cca půl deci vína (aby víno nedostalo kyslíkový šok) do dekantéru a krouživými pohyby ho rozviřte po stěnách nádoby. Víno můžete přelévat nad svíčkou.U bílých i červených vín vám pomůže prozkoumání barvy. Bílá zoxidovaná vína mohou mít žluto-oranžový nebo až hnědavý nádech. Červená vína pak nejčastěji hnědnou. Ještě více vám ale napoví nahořklá chuť, která ztratila veškerou ovocnost a příjemné tóny, a je v podstatě umrtvená.
Jak odstranit alkohol z vína : Alkohol můžeme z vína odstranit mnoha způsoby. Mezi tři nejznámější metody patří vakuová destilace, reverzní osmóza a dvoufázová vakuová extrakce. Při vakuové destilaci se víno umístí do vakua, díky kterému se začne alkohol odpařovat už při zahřátí na teplotu 25–30 stupňů.