Do čtenářského deníku se zapisuje
- Jméno autora.
- Název díla.
- Ilustrátor.
- Nakladatelství
- Rok vydání (případně kde a kolikáté)
- Hlavní postavy.
- Stručný výtah z děje.
- Vlastní hodnocení, recenze.
Čtenářský deník by měl mít nejen informativní, ale částečně i analytickou, či kritickou formu. To znamená, že od studenta je zpravidla očekávána jeho vlastní myšlenka, hodnocení, názor na dané dílo, podložená argumentace a především originální přístup k tématu.Čtenářský deník je soubor několika oddělených zápisů o knihách, které žák či student přečetl. Ve čtenářském deníku poté pojednává o jejich ději, postavách, hlavních myšlenkách, na střední škole pak také případně o literárně-historickém kontextu. Čtenářský deník je útvar na půl informativní a na půl analyticko-kritický.
Jak zpracovat Čtenářský deník : Čtenářský deník úprava
Jedním z hlavních cílů čtenářského deníku je právě rozšíření slovní zásoby a jazykových dovedností jakožto celku, proto je velmi dobré dbát jak na stylistiku, tak na pravopis (pokud ortografie není Vaší nejsilnější stránkou, nestyďte se nechat si udělat korektury od někoho jiného, např. zde).
Jak rychle udělat Ctenarsky deník
Stačí pár vět. Soustřeď se na hlavní postavy (kdo), hlavní děj (o čem), kdy se to odehrálo a kde (prostředí), piš vlastními slovy – neopisuj nic z obalu knížky ani odjinud, zkus to převyprávět sám) hodnocení (tvůj názor na knížku nebo pocit z knížky – přišel ti příběh nudný, nebo se ti naopak moc líbil
Jak má vypadat zápis ve čtenářském deníku : Hlavním obsahem čtenářského deníku jsou výpisky a rozbory. Úprava čtenářského deníku by měla mít jednotnou formu. Zápis do čtenářského deníku se zpravidla skládá z uvedení jména autora, názvu díla a základních bibliografických údajů (pořadí vydání, vydavatelství, rok vydání, ISBN, případně jméno ilustrátora a další).
K lehčí úrovni je třeba přečíst 20 knih, k těžší 30. Tituly, které mají být přečteny, nejsou přesně určeny. Každá škola si musí vytvořit seznam knih a titulů6, které má žák přečíst. K nižší úrovni musí mít žák výběr minimálně ze 40 knih, k těžší má seznam obsahovat alespoň 105 knih.
Stačí pár vět. Soustřeď se na hlavní postavy (kdo), hlavní děj (o čem), kdy se to odehrálo a kde (prostředí), piš vlastními slovy – neopisuj nic z obalu knížky ani odjinud, zkus to převyprávět sám) hodnocení (tvůj názor na knížku nebo pocit z knížky – přišel ti příběh nudný, nebo se ti naopak moc líbil
Jak udělat Ctenarsky deník
Stačí pár vět. Soustřeď se na hlavní postavy (kdo), hlavní děj (o čem), kdy se to odehrálo a kde (prostředí), piš vlastními slovy – neopisuj nic z obalu knížky ani odjinud, zkus to převyprávět sám) hodnocení (tvůj názor na knížku nebo pocit z knížky – přišel ti příběh nudný, nebo se ti naopak moc líbilStačí pár vět. Soustřeď se na hlavní postavy (kdo), hlavní děj (o čem), kdy se to odehrálo a kde (prostředí), piš vlastními slovy – neopisuj nic z obalu knížky ani odjinud, zkus to převyprávět sám) hodnocení (tvůj názor na knížku nebo pocit z knížky – přišel ti příběh nudný, nebo se ti naopak moc líbilVhodné kulturní akce
Divadlo, film: datum návštěvy, název, autor, divadlo, stručný děj, hlavní postavy, co se mi líbilo, nelíbilo (navíc možné doplnit režii, herce atd.). Muzeum, výstava, hrad, zámek: datum návštěvy, místo, kde se nachází, název expozice, co jsem viděl/a, co mě zaujalo nejvíce, zajímavosti.
- Obecné zásady: Referát žák vypracuje 1x za pololetí, a to buďto písemnou, anebo ústní formou – dle rozpisu.
- Představit svou knihu:
- Stručné údaje o autorovi knihy:
- Místo a čas:
- Charakteristika postav:
- Stručný děj a hlavní zápletka:
- Citace:
- Vlastní názor + jiné zajímavosti:
Kolik stran má mít kniha : Knihy: Počet stran
Typ rukopisu | Obvyklý počet normostran |
---|---|
Povídka | 6 až 25 |
Novela | 45 až 225 |
Young Adult, sci-fi a fantazy | 220 až 450 |
Román | 220 až 550 |
Kolik knih přečte průměrný Čech za rok : V průměru přečte občan České republiky za rok více než 16 knih (16,1). Nejčastěji čte několikrát týdně (23 %), dále pak denně (16 %), a jednou za čtvrt roku (14 %).
V jakém čase psát knihu
Spisovateli jde především o to, aby se čtenář začetl do děje a nezkoumal technickou stránku věci. To je hlavní důvod, proč se autorům spíše doporučuje psát v čase minulém, který je pro vyprávění příběhů přirozenější, a minulý čas rovněž ve většině knížek převažuje.
Vítka posadí maminka na vlak a ten jede za svou tetou do Prahy. Ve vlaku potká mnoho dalších cestujících a celou dobu jej střeží pan průvodčí. Příběh je milý, doplněný o hezké ilustrace Adolfa Borna. Syn se díky knize také těší, až ho jednou posadím do autobusu, aby jel sám do Prahy, kde ho vyzvedne babička.Zápis ve čtenářském deníku musí obsahovat hlavičku se jménem autora, ilustrátora, nakladatelství, roku vydání a data čtení/zápisu. Tuto hlavičku si mohou děti do sešitu vlepit a vyplnit. Dále je podstatný vlastní zápis o knize.
Co si mám psát do deníku : Při psaní o minulosti se držte dvou zásad: pište co nejupřímněji o tom, co jste zažili, a snažte se dát své vzpomínky do kontextu. To vám pomůže se na věci podívat z jiné perspektivy. Během psaní o minulosti doporučuji psát v třetí osobě. Deníkovat můžete i za účelem vytváření své vysněné budoucnosti.