Jaké ryby se loví v Norsku?
Podle sezóny a zeměpisné polohy se v Norsku na moři nejčastěji loví tyto druhy ryb: treska tmavá, treska jednoskvrnná, treska obecná a polak, štikozubec, mník mořský – leng, mníkovec bělolemý – lumb, makrela, sleď, platýs,…Plavaná, položená a lov ryb na přírodní nástrahy jsou způsoby rybolovu povolené na většině jezer, ale jen na některých řekách. Nejčastěji používané způsoby rybolovu na norském pobřeží jsou přívlač, vertikální přívlač, lov na přírodní nástrahy a pilkrování, které spočívá ve zdvihání a spouštění nástrah.Cena rybářské licence je 320,- NOK na celý rok a platí pro celé Norsko. Pokud chcete lovit lososa, mořského pstruha, a sivena je potřeba ještě přikoupit povolenku pro konkrétní revír, kde budete lovit. Ceny se liší. Pro jezera již není místní povolenka třeba pro lov ostatních sladkovodních ryb.

Kolik kilo ryb z Norska : Pokud odjíždíte z Norska, můžete vyvézt 10 kg ryb nebo produktů z ryb. Pokud jste lovili z registrovaného rybářského centra nebo chaty, můžete při odjezdu vzít až 20 kg ryb nebo produktů z ryb.

Co se chová v Norsku

V Norsku se pěstují ve větší míře pouze čtyři plodiny – pšenice, oves, ječmen a brambory. Velký význam má i chov dobytka, který se stává významným potenciálem norského zemědělství. Masivní chov je zaměřen na skot, ovce, soby a prasata.

Čím je proslulé Norsko : Země zimních sportů, drsná krajina vikingů, okouzlují místo pro turisty, to vše je Norsko. Norsko, daleká země na severu, v nás pokaždé vyvolává lehké chvění. Snad pro svou nedostupnou krajinu fjordů a hor či historii dávných vikingů.

Obecně platí, že střední Norsko, zejména pak oblast Trøndelag, kam jezdí nejvíce českých rybářů, je dobré navštívit v jarních měsících březen – duben, když probíhá období tření tresky obecné, která se vytírá u pobřeží v obrovském množství.

Norsko je již řadu let na špičce indexu lidského rozvoje OSN a je atraktivní zemí pro život a práci. Zaměstnanci se těší vysoce rozvinuté genderové rovnosti a dobré rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Norský podnikatelský sektor je technologicky pokročilý a rychle vstřebává nové technologie.

Co si koupit v Norsku

10 tipů na dárky z Norska

  1. Norský svetr.
  2. Sobí nebo losí salám.
  3. Marmelády všeho druhu.
  4. Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.
  5. Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcí
  6. Uzený losos.
  7. Písek z bílých pláží na Lofotech.
  8. Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt: 1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva a 200 ks cigaret nebo 250g tabáku a 200 ks tabákového papíru. Kvóta pro tabák nemůže být měněna za jakékoliv alkoholické nápoje.Únor až duben je nejvhodnějším obdobím pro lov tresek, které se ve velkých hejnech připlouvají třít na pobřeží středního a severního Norska. Nevýhodou tohoto období je přetrvávající nestabilita počasí, není vyloučeno, že bude ještě sněhová pokrývka a také často fouká. Nejnevyzpytatelnějším je v tomto ohledu duben.

V souladu s norskými předpisy i s pravidly převozu úlovků sportovních rybářů v zemích EU si smíte z Norska (bydlíte-li v registrované rybářské chatě) odvézt 18 kg ulovených ryb, resp. výrobků z nich. Těch 18 kg zamražených a ve fólii nebo igelitu zabalených filet si bez problémů můžete letadlem dovézt.

Co se jí v Norsku : Oblíbené jsou raspeball, bramborové knedlíky. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. Norové hodně používají jídlo v tubě, například tresčí kaviár nebo smetanové sýry.

Jak dlouho můžu být v Norsku : Krátkodobé vízum vám umožňuje pobývat v Norsku či v jiných schengenských státech po dobu až 90 dnů v období trvajícím 180 dnů. Povolení k pobytu vám umožňuje v Norsku pracovat a pobývat po dobu delší než 90 dnů. Občané České republiky nepotřebují víza či povolení k pobytu.

Co se nesmí vozit do Norska

Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Norska je červen nebo čerenec. Červen je nejsušší a červenec nejteplejší měsíc.Základní informace: Týdenní pracovní doba je nejvýše 40 hodin týdně nebo 9 hodin denně. V kolektivní smlouvě lze dohodnout kratší pracovní dobu. Pracovníci s nepravidelnou pracovní dobou nebo pracující přes víkendy mohou mít dohodnutou týdenní pracovní dobu 38 nebo 36 hodin.

Jaký je průměrný plat v Norsku : Norsko – Norsko je skandinávská země známá svými fjordy, ledovci a nádhernou přírodou. Průměrnou měsíční hrubá mzda je zde 103 874,92 Kč.