6 měsíční miminka mají rádi pohyb, tudíž je nyní vhodná doba předkládat jim tahací melodické hračky nebo „hrací desky“ s bezpečnými tlačítky a dalšími prvky, které se dají ohýbat, otáčet a vydávají přitom zvuky. Můžete je připevnit na dětskou ohrádku nebo na kočárek, poskytnou tak Vašemu děťátku hodiny zábavy a učení.V tomto období se objevuje též předávání předmětů z jedné ručičky do druhé, jejich přetáčení, pouštění a zvedání, což dítěti umožňuje hlubší poznání jednotlivých předmětů. Začíná rozumět mnoha gestům a mimickým výrazům blízkých osob. Dokáže se též podívat na předmět, který někdo jmenuje.Zkusit můžete také hru „vrať mi hračku“, spočívající na podání hračky děťátku a následně požádání o její vrácení. Půlroční dětí mají rády také všemožné houpání, nošení, nečekané zvuky nebo hru „na lekání“. Oblíbenou polohou miminka v tomto období je ležení na bříšku. Využijte ho proto při svém hraní.
Co dělá dítě v 6 mesicich : V tomto období se už vaše dítě za pomocí rukou může pomalu začínat plazit a postupně lézt. Fáze lezení je velmi důležitá pro rozvoj zad, zádového a šíjového svalstva, také ale pro vývoj dalších koordinačních a motorických dovedností. Postupně se již možná také začne samo posazovat.
Jak spí přes den 6 mesicni miminko
Miminka ve věku od 6 měsíců nejčastěji spí celkově 14-15h denně, přičemž během dne jsou to zpravidla 2-3 spánky. Jejich délka se může lišit, ale většinou se ustálí a např. první dopolední šlofík může být jen 30 min, což je tomto věku nejčastěji jeden spánkový cyklus.
Jak travit čas s miminkem : Jestliže dáte novorozence v průběhu dne spinkat do jeho postýlky, nechte pootevřené dveře, aby slyšelo denní ruch. Když je vzhůru mluvte na něj a hrajte si s ním. V noci, mějte v pokoji tmu a ticho. Během kojení používejte monotónní hlas, pokud budete utěšovat, šeptejte, používejte tlumená světla.
Příkrmy u plně kojených dětí od 6 měsíců
Dejte miminku čas a nespěchejte na něj, dopřejte mu mléko stále tak, jak bylo zvyklé. Později je vhodné rozdělit stravu do 6 denních dávek, přičemž kojení nejčastěji zůstává ráno a večer před spaním.
Ukončený měsíc
měla 6 měsíců- má ukončený 6. měsíc a 27.4. bude mít ukončený 7. měsíc.
Jak správně nosit dítě v 6 mesicich
„Od čtvrtého do šestého měsíce je důležité zvedat dítě přes otočku na bok a střídat strany, tím dítěti vkládáte pohybový vzor otočky. Následně jej zvednout na ruce,“ podotýká fyzioterapeutka s tím, že od čtvrtého měsíce zároveň není vhodné tlačit miminko do klubíčka jako novorozence.Do příkrmu přidávejte různé druhy masa a ryb, jednou týdně můžete dát místo masa vaječný žloutek. Odpolední svačina: Mateřské nebo umělé mléko, křupky, piškoty, dětské sušenky. První večeře: Rýžová, kukuřičná, obilná nebo i bramborová kaše. Druhá večeře (před spaním): Mateřské nebo umělé mléko.„Tabulkové“ hodiny spánku dětí
Novorozenci (do 14 dnů) | 16–20 h |
---|---|
6. měsíc | 13–15 h (z toho přes den 3–5 h) |
9. měsíc | 12–15 h (z toho přes den 2–4 h) |
12. měsíc | 12–14 h (z toho přes den 2–4 h) |
Rok a půl | 11–13 h (z toho přes den 2–3 h) |
Spánkový režim miminek
Se zaváděním režimu můžete začít kolem 3 měsíců. Nejdůležitější je právě spánkový režim. Určitě jste již slyšeli o spánkových cyklech, které se pravidelně opakují. Spánek dospělého člověka má 5 fází a začíná usínáním a lehkým spánkem.
Kdy se to s miminkem zlepší : Spánkový režim miminek
Se zaváděním režimu můžete začít kolem 3 měsíců. Nejdůležitější je právě spánkový režim. Určitě jste již slyšeli o spánkových cyklech, které se pravidelně opakují.
Jak dlouho být s miminkem doma : Délka vycházky by měla být v ideálním případě alespoň 2 hodiny denně. Vždy je ale třeba délku pobytu venku přizpůsobit venkovním podmínkám. Například v mrazivém počasí by délka pobytu venku neměla být delší jak 1 hodinu v kuse.
Jak má vypadat jídelníček 6 mesicniho miminka
Jídelníček šestiměsíčního miminka
- Snídaně: Mateřské nebo umělé mléko.
- Dopolední svačina: Ovocný příkrm, případně křupky nebo dětské sušenky či piškoty.
- Oběd: Masozeleninový příkrm – zelenina, kterou děťátko už vyzkoušelo.
- Odpolední svačina: Mateřské nebo umělé mléko, křupky, piškoty, dětské sušenky.
červen, šestý měsíc na světě, 30.6. je mu šest měsíců, ukončený šestý měsíc. 18.4. – jí bude 6 měsíců přesně a začínají běžet minuty (dny) dalšího měsíce, tedy sedmého.Do příkrmu přidávejte různé druhy masa a ryb, jednou týdně můžete dát místo masa vaječný žloutek. Odpolední svačina: Mateřské nebo umělé mléko, křupky, piškoty, dětské sušenky. První večeře: Rýžová, kukuřičná, obilná nebo i bramborová kaše. Druhá večeře (před spaním): Mateřské nebo umělé mléko.
Kdy může dítě banán : Od 6 měsíců věku
Zavádíme ovoce, nejlépe podušené jablko v pář e(nesladit), dále banán, meruňky, broskve, hrušky, švestky. Ekvivalentem jsou opět hotové ovocné přesnídávky.