Jak Rozpulit mandle?
Mandle nasypte do kastrolku nebo misky a zalijte je vroucí vodou tak, aby byly celé ponořené. Nechte je v ní máčet asi pět minut. Případně je můžete nechat asi minutu, maximálně dvě, ve vodě povařit. Pak je sceďte a prolijte studenou vodou, aby neztratily chuť, příliš nezměkly a zůstaly krásně bílé.Mandle vsypte do žáruvzdorné misky nebo rendlíku, zalijte vroucí vodou tak, aby byly ponořené a nechte 5 minut odmočit. Mandle snadno ze slupky vyloupnete. Pokud chcete, můžete mandle i 2 minuty ve vroucí vodě povařit.Mandlové plátky vznikají, krájením blanšírovaných mandlí na tenké plátky . Nejprve se mandle mechanicky blanšíruje (bez slupky), poté se strojně nakrájí na rovnoměrné plátky. Taková mandle má podobu plátků ve tvaru slzy s nasládlou chutí, díky čemuž se skvěle uplatní v cukrovinkách a dezertech.

Jak se loupou mandle : Mandle dej do vroucí vody a nechej je vařit přesně 60 sekund. Ne míň ani víc, jinak by slupka buď nešla tak dobře odstranit anebo by mandle byly moc mazlavé. Slij vodu a mandle hned zchlaď propláchnutím ve studené vodě. Oloupané mandle polož na papírovou kuchyňskou utěrku a pomocí přiklopení další je vysuš.

Jak dlouho vařit mandle na loupání

Mandle vložte do hrnce s vroucí vodou, nechte 2–3 minuty vařit a po vypnutí plamene ještě zhruba 1 minutu jádra v horké vodě ponechte. Následně je přemístěte do kastrůlku či misky se studenou vodou. Spařené mandle tím dostanou šok, v jehož důsledku slupka povolí a mandle z ní snadno vysvlečete, ideálně ještě za tepla.

Proč se loupou mandle : Loupané mandle jsou mnohem lépe stravitelné a mají jemnější chuť. Skvěle se hodí na pečení a v koláčích nesmí rozhodně chybět.

Odslupkované mandle omastíme v dlaních. Do dlaně si nalijeme maličko kvalitního oleje, pak obě dlaně přitiskneme, abychom je měly mastné a nabereme si po částech mandle, které mnutím v dlaních omastíme a vložíme do rozpálené suché pánve. Smažíme dozlatova za častého promíchání a nejlépe v jedné vrstvě.

Stejně jako u všech ořechů doporučuji mandle nejprve namočit přes noc a pak znovu usušit v sušičce (nebo na velmi nízkou teplotu cca 40 °C v troubě – ale pozor, nesmíte je pražit!).

Proč namočit mandle

Mandle doporučujeme před konzumací namočit. Jsou pak lépe stravitelné, měkčí a mají jemnější chuť. Navíc namočením zlepšíte vstřebání minerálů. Mandle zalijte vodou (můžeme přidat i trošku soli) tak, aby byly celé ponořené.Mandle se odstraní pomocí speciální sondy, která na svém konci vytváří plazmové pole pracující v teplotním rozmezí 40-70 °C, kdy denaturuje bílkoviny, lymfatickou tkáň přitom zároveň odsává. Lze tak činit i v místech, kam se nedostane při využití klasických metod kyreta či laser", uvádí MUDr. Milan Urík, Ph.Vyloupané mandle dáme do zapékací misky (pekáčku), do dlaně si nalijeme olej. Všechny mandle v dlaních promastíme. Pokud máme cca 10 dkg loupaných mandlí, lžíce oleje postačí. Naolejované mandle posolíme dle chuti a vložíme do ROZPÁLENÉ trouby opražit lehce dozlatova.

Mandle můžete chroupat jen tak rovnou z pytlíku, ale daleko lepší je namočit je do vody přes noc. Změknou, mají lahodnější chuť a jsou potom lépe stravitelné. Pokud si dáte tu práci a odstraníte z nich slupku, zbavíte je tříslovin, které by mohly narušit vstřebatelnost vitaminů v těle.

Na co pomáhají mandle : Mandle jsou skvělým zdrojem antioxidantů, které mohou pomoci zpomalovat proces stárnutí a mohou snižovat riziko různých onemocnění, včetně rakoviny. Vitamin E je nejdůležitější antioxidant v těle a mandle jsou jedním z jeho nejhodnotnějších zdrojů.

Kolik můžu sníst mandlí za den : Denní doporučená dávka mandlí pro dospělé je 8 až 10 mandlí, do jídelníčku dětí se doporučují zahrnout 3 mandle denně. Pokud byste za den snědli příliš velké množství mandlí, mohly by se projevit některé negativní účinky, vláknina obsažená v mandlích například může způsobovat zácpu a nadýmání.

Jak dlouho vydrží pražené mandle

Výborně se hodí na jakékoliv slavnostní příležitosti a bez problémů se nechají skladovat. (do 1 měsíce).

Mandle se odstraní pomocí speciální sondy, která na svém konci vytváří plazmové pole pracující v teplotním rozmezí 40-70 °C, kdy denaturuje bílkoviny, lymfatickou tkáň přitom zároveň odsává. Lze tak činit i v místech, kam se nedostane při využití klasických metod kyreta či laser", uvádí MUDr. Milan Urík, Ph.Odslupkované mandle omastíme v dlaních. Do dlaně si nalijeme maličko kvalitního oleje, pak obě dlaně přitiskneme, abychom je měly mastné a nabereme si po částech mandle, které mnutím v dlaních omastíme a vložíme do rozpálené suché pánve. Smažíme dozlatova za častého promíchání a nejlépe v jedné vrstvě.

Kolik můžu sníst mandlí denně : Denní doporučená dávka mandlí pro dospělé je 8 až 10 mandlí, do jídelníčku dětí se doporučují zahrnout 3 mandle denně. Pokud byste za den snědli příliš velké množství mandlí, mohly by se projevit některé negativní účinky, vláknina obsažená v mandlích například může způsobovat zácpu a nadýmání.