Asi nejpraktičtější způsob zkoušky pravosti jantaru. Namočte vatovou štětinku do odlakovače s acetonem a opatrně s ní přejíždějte po zkoumaném kousku. Pokud jde o pravý jantar, zůstane beze změn a na tyčince se neobjeví nic. Pokud jde o plast, začne se naleptávat a tyčinka se zabarví do žluta.Někdy je možné si jej splést s podobně zbarveným minerálem. Poznáte je od sebe snadno – pravý jantar je na omak teplý, plave ve slané vodě a také je hořlavý. Jantar najdete v podobě malých valounků, ale největší nálezy mohou mít až 2,5 kg. Jantar je opravdu originální suvenýr z dovolené!Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá jako zářící slunce. Existuje ale celá řada barevných odstínů žluté, červené až po hnědou. Mezi velice vzácné se řadí černé, modré nebo zelené jantary. Pro své vlastnosti je jantar využíván hlavně ve šperkařství a jeho lehkost umožňuje výrobu šperků větších velikostí.
Jak vypadá surový jantar : Průměrné chemické složení jantaru bylo určeno jako C10H16O. Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá, ale nalézají se odrůdy zcela průhledné, červené, kávové i bílé. Zajímavé je, že se dodnes nepodařilo jantar uměle vyrobit, přestože je poměrně dobře známo jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku.
Jakou cenu má jantar
Tržní cena pěkného kusového jantaru se pohybuje kolem 150 Kč za 1 gram. Se zvyšující se hmotností roste cena geometrickou řadou. Základní cena je ale pouze vodítko a za vzácný jantar se utrácejí astronomické částky.
Jak stary je jantar : Co je to jantar Jantar je fosilizovaná pryskyřice některých stromů stará nejčastěji 25 až 40 milionů let. Tyto zkamenělé pryskyřice jsou uloženy v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílovitých břidlic. Průměrné složení jantaru je 78 % C, 10 % H a 11 % O a často i malé podíly síry a popelovin.
Co by se vám mohlo hodit na pláž
- žabky nebo sandály.
- opalovací krém s vysokým faktorem.
- krém po opalování
- boty do vody (hlavně na oblázkové pláže)
- nafukovací lehátko nebo kruh.
- deku nebo rohož
- brýle do vody.
- sluneční brýle a klobouk.
Jantar se dá nalézt na pobřeží v severním Polsku, Litvě či Rusku. Výkopy jantaru v pravěkých rašeliništích byly ve stejných oblastech. Mimo tyto státy se nachází lokalita jantaru například v Barmě, Sumartě nebo na Madagaskaru.
Kde se těží jantar v ČR
Jantar (nejčastěji žlutý, hnědý či červenohnědý, velmi raritně rudý) se nalézá po celém světě – i u nás, v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Ten nejpopulárnější se hledá a těží na jižním pobřeží Baltu, kde se nachází jeho největší naleziště. Jantary mléčné bílé barvy jsou klenotníky velmi ceněny.Jantar lze čistit pouze na sucho, nebo látkou namočenou do vlažné vody pokojové teploty. Pokud je potřeba, můžete použít trochu jemného mýdla. My po vyleštění používáme také saponát, Jar.Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník. Pomáhá při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, protože se jedná o vynikající přírodní antibiotikum.
Jantar je ve skutečnosti žlutý, ale při nasvícení obyčejným světlem na černém pozadí změní zbarvení na modré až zelené. U modrého jantaru se rozžhavenou sopečnou lávou pryskyřice roztavila a znovu zkameněla. U zeleného jantaru se pryskyřice roztavila přímo v lesním požáru ve stromu při výbuchu sopky.
Na čem ležet u moře : Osuška, ručník, deka, podložka
Pokud na pláži nejsou k dispozici lehátka nebo pokud nechcete platit za jejich pronájem, vezměte si s sebou podložku, deku nebo osušku, na které se vám bude pohodlně ležet. Nezapomeňte si také ručník, do kterého se po koupání utřete.
Jak si udělat stín na pláži : Na ochranu před sluncem jsou vašimi nejlepšími spojenci slunečníky, které poskytují stín po celý den. Pokud se však chcete chránit také před větrem a pískem, bude lepší sáhnout po slunečních přístřešcích. Díky jejich stěnám budete dokonale chráněni před různými povětrnostními podmínkami.
Jak se nabít Turmalin
Turmalín a křišťál s vrostlicemi turmalínu
Čistíme krátce pod proudem vlažné vody, nebo ve sklenici vody společně s křišťálem, přes noc. Všechny odrůdy můžeme nabíjet na přímém slunci.
Očista a nabíjení: Jelikož je jantar citlivý na pot a kosmetické prostředky, neměli bychom jej trvale nosit přímo na těle. Čistíme krátce pod proudem vlažné vody. Pro jeho velkou citlivost na teplo a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.Obrať se na jantar, když se cítíš mimo rovnováhu. Umísti jantar ve svém domě a na pracovišti, abys tato místa očistil/a od toxické energie. Je také užitečné nosit jantar jako šperk, například ve formě náhrdelníku nebo náramku, aby ses chránil/a před negativitou a toxicitou přicházející od jiných lidí.
Jak se získává jantar : Jantar je fosilizovaná pryskyřice některých stromů stará nejčastěji 25 až 40 milionů let. Tyto zkamenělé pryskyřice jsou uloženy v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílovitých břidlic. Průměrné složení jantaru je 78 % C, 10 % H a 11 % O a často i malé podíly síry a popelovin.