Jak rozpoznat nadaného žáka?
Nadaným žákem se rozumí jedinec, který při adekvátní stimulaci vykazuje ve srovnání s vrstevníky vysokou úroveň v jedné či více oblastech rozumových schopností, intelektových činností nebo v pohybových, manuálních, uměleckých nebo sociálních dovednostech.Již v prvním roce života můžete u svého děťátka tento charakteristický projev zpozorovat. Nadané dítě pozná, umí identifikovat a pojmenovat řadu předmětů i osob a jeho slovní zásoba je stále bohatší. Běžně narůstá slovní zásoba u dětí ve věku 18 měsíců, u dítěte nadaného to bývá již okolo jednoho roku.Nadání může diagnostikovat i klinický psycholog nebo pracovník při centrech a pracovištích, která se nadanými zabývají, ale pro účely nastavení podpůrných opatření ve škole je nutné vyšetření v PPP.

Kdy se pozná inteligentní dítě : Praha – Nadprůměrně inteligentní dítě pozná psycholog od tří let, řekl předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein. Organizace Mensa sdružuje lidi s IQ vyšším než 130. Rozpoznat inteligenci podle předsedy prý není problém ani o něco dřív, ale když toho dvouleté dítě hodně umí, nemusí být hned nadprůměrně inteligentní.

Jak poznat nadaného žáka

Jak poznáme nadané dítě

  1. Typické chování, které může u dítěte indikovat nadání
  2. Mají bohatou slovní zásobu.
  3. Mají touhu vědět, jak věci fungují, mají řadu zájmů nebo jen několik základních, které jsou schopni do hloubky zpracovávat postupně střídat.
  4. Jsou schopné spojovat zdánlivě nesouvisející věci do smysluplného celku.

Jak motivovat nadané žáky : Mimořádně nadaní žáci mívají velkou vnitřní motivaci k provádění činností, ve kterých jsou nadaní. Je však třeba je motivovat k co nejkvalitnějším výkonům i v činnostech, ke kterým tolik mimořádných schopností nemají. Žák by měl být motivován k co nejlepšímu výkonu i při skupinové práci.

Typické chování, které může u dítěte indikovat nadání

  1. učí se snadno a rychle;
  2. najde několik druhů řešení předloženého problému;
  3. věnuje se koníčku nebo tématu zajmu intenzivně a dlouho, například doslova „žije“ dinosaury;
  4. rychle absorbuje velké množství informací a také si je rychle vybavuje;


Proto je dobré jeho talent rozvíjet i doma, zadávat mu náročnější úkoly, aby se takové dítě nenudilo, zajistit pro něj podnětné prostředí. Pro menší děti můžeme využít různé hry rozvíjející logické myšlení např. šachy, aktivity, dáma, pexeso, scrabble atd. a různorodé stavebnice (lego, merkur,…).

Jak identifikovat nadaného žáka

Diagnostiku nadaného žáka provádí v PPP psycholog a speciální pedagog. Podle Standardu komplexní diagnostiky mimořádného (intelektového) nadání (2018) jsou k diagnostice využity nejen testy inteligence, ale také testy výkonnostní a testy tvořivého myšlení.Nadané dítě je ve škole rozpustilé a neukázněné. Často bývá třídním šaškem. Může být ponořené do svého světa a nepozorné. Nerado se věnuje věcem, které považuje za zbytečné, například uklízení pokoje.Jak poznáme nadané dítě

  1. Typické chování, které může u dítěte indikovat nadání
  2. Mají bohatou slovní zásobu.
  3. Mají touhu vědět, jak věci fungují, mají řadu zájmů nebo jen několik základních, které jsou schopni do hloubky zpracovávat postupně střídat.
  4. Jsou schopné spojovat zdánlivě nesouvisející věci do smysluplného celku.


Mezi ně například patří:

  1. raná schopnost rychle číst, učit se a rozumět věcem.
  2. intenzivní pohlcení nějakým svým zájmem, aniž by ale dítko zapomnělo na okolní události.
  3. zvýšený pozorovací talent, zvědavost a tendence klást otázky.
  4. schopnost abstraktního myšlení, přičemž dítě vykazuje známky kreativity a vynalézavosti.

Jak rozvíjet nadané dítě : Proto je dobré jeho talent rozvíjet i doma, zadávat mu náročnější úkoly, aby se takové dítě nenudilo, zajistit pro něj podnětné prostředí. Pro menší děti můžeme využít různé hry rozvíjející logické myšlení např. šachy, aktivity, dáma, pexeso, scrabble atd. a různorodé stavebnice (lego, merkur,…).

Čím motivovat žáky : Jednou z největších motivací zůstává pro žáka pochvala a kladné hodnocení jeho aktivit od vyučujícího. Učitelům se osvědčilo aktivní zapojení žáků do výuky a tzv. zážitková pedagogika. Její podstatou je výuka žáka pomocí zážitku, na základě kterého si zapamatuje maximum informací.

Jak poznat výtvarný talent

Vizuálně-prostorové schopnosti a talent mají zpravidla žáci, kteří mají nejen velmi dobrou schopnost výtvarného vidění, schopnost plošné a prostorové představivosti stejně jako i fantazie, a díky tomu jsou schopni vidět věci, tvary a objekty, které jsou ostatním lidem skryty.

Pojďme se na ně podívat:

  1. Raná schopnost rychle a správně číst, učit se a rozumět novým věcem.
  2. Intenzivní zájem o nějakou oblast, aniž by dítě zapomnělo na okolní svět.
  3. Zvýšená zvědavost, časté kladení otázek, které odpovídají spíše staršímu věku.
  4. Zvýšený pozorovací talent – dítě je všímavější.

V tomto případě je vhodnější kontaktovat soukromého psychologa, optimálně toho, který se v daném tématu orientuje a má s nadanými dětmi zkušenost. U soukromých psychologů se ale obykle za vyšetření a následné konztultace platí. Je tedy vhodné předem si zjistit podmínky vyšetření.

Co je motivace žáků : Motivace propůjčuje učebním činnostem žáka subjektivní smysl, čímž výrazně ovlivňuje míru úsilí, kterou žák při učení vynakládá. Motivace je jednou ze základních podmínek efektivního učení. Nedostatek motivace k učení bývá nejčastějším důvodem selhávání ve škole. Odborná literatura dělí motivaci podle různých kritérií.