Jak rozmnožit vinnou révu?
Množení révy vinné může být buď vegetativní nebo generativní. Vegetativní množení spočívá v nařezání menších, či větších částí z původní rostliny a zabezpečení jejich dalšího růstu. Například: meristémové množení, štěpování, hřížení, řízkování.Řízky na množení vinné révy lze odebírat od podzimu, a to v době, kdy opadají vinné révě listy, až do jara těsně před rašením révy. Každý termín má svoje plus i minus. Kde hrozí silné mrazy, které mohou poškodit pupeny, je vhodné odebrat řízky už v říjnu.Jak zasázet vinnou révu

Rostliny sázejte 90 až 150 cm od sebe. Jamku udělejte hlubokou 40 až 50 cm podle sazenice, velikost zhruba 40 × 40 cm. Pod kořeny přidejte trošku kompostu nebo substrátu, aby měla hned pro začátek živiny a dobře se ujala. Potom kořeny hezky rozprostřete v jamce, zasypte a pořádně zalijte.

Čím přihnojovat vinnou révu : V případě nedostatku dusíku, na který je réva obecně velmi náročná, je možné aplikovat MOČOVINU nebo DUSIČNAN VÁPENATÝ . Pokud pravidelně každým rokem provádíme zásobní hnojení všemi živinami, pak volíme CERERIT, který kromě základních živin obsahuje i mikro živiny.

Kdy se hnojí vinná réva

Plné hnojivo použijte poprvé začátkem léta, podruhé začátkem srpna. Na podzim kolem sazenice zryjte půdu a přidejte vyzrálý kompost nebo zetlelý hnůj. Před zimou k sazenici opět přihrňte okolní zeminu.

Jak vysadit vinnou révu : Révovou sazenici umístíme na dno jamky tak, aby nad povrchem půdy zůstalo zhruba 8 cm sazenice pod místem roubování. Kořeny přisypeme zeminou a následně révu zalijeme cca 10 l vody, když se voda vpije do půdy, tak zeminu dosypeme po okraj jamky a důkladně zeminu přitlačíme k sazenici.

Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

Množení formou řízkování je u révy velmi jednoduché, jako řízky se používají výhony vyrůstající z jednoletého dřeva. Má to ovšem jedno ale. Množení řízky, tedy pravokořenné pěstování, lze doporučit jen v případě, že nežijete ve vinařské oblasti, kde se réva pěstuje velkovýrobně.

Kdy Zaštipovat vinnou révu

S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).Na podzim (obvykle listopad) by měla být réva pečlivě prořezána, aby se rostlina na jaře bez problémů probudila během vegetačního období. V té době se stříhají i ty výhony, které byly v jarním období vynechány. Po podzimním řezu je třeba keř dobře chránit před mrazem.Plné hnojivo použijte poprvé začátkem léta, podruhé začátkem srpna. Na podzim kolem sazenice zryjte půdu a přidejte vyzrálý kompost nebo zetlelý hnůj. Před zimou k sazenici opět přihrňte okolní zeminu.

Při výsadbě je dobré použít organická hnojiva, hnůj nebo dobrý kompost. Ideálním řešením je použití hnojiva Trumf Réva nebo Trumf Drobné ovoce organické hnojivo. Jedná se o čistě přírodní (organické) hnojivo.

Proč žloutnou listy vinné révy : Žloutenka je způsobena nedostatkem přijatého železa. Železo je nutné dodat rostlině výhradně kapalným hnojivem s vysokým obsahem železa. tj. PROTI Nedostatku železa (Harmonie Železo).

Jak a kdy zasadit vinnou révu : Pro prostokořenné sazenice je nejvhodnější doba pro výsadbu jaro v době od poloviny dubna až do poloviny května. Pokud jsou již pěstované jako kontejnerované, zde můžeme vysazovat po celé vegetační období. Podzimní výsadbu lze provést u rostlin s dobrým kořenovým systémem, nejlépe do konce října.

Jak stříhat vinnou révu na jaře

První řez u révy se provádí brzy na jaře. Nejvíce použivánými typy řezů v našich podmínkách jsou: řez na čípek a řez na hlavu. Řez na čípek se nazývá také řez „na očko“, jelikož révu zastřiháváme na jedno až na dvě očka, tj. jeden až dva boční pupeny.

Zaštipování zálistků

Po osečkování dojde k přerušení hlavní osy letorostu a podpoří se tvorba zálistků. Vylamování neboli zaštipování zálistků provádějte hlavně kolem hroznů. Odstraňte všechny listy, jež brání přístupu vzduchu a slunce. Dejte si však pozor, aby jste révu příliš „neoškubali".řez: v prosinci či lednu odstraňujeme staré dřevo, suché a nepotřebné výhony. Na výhonu ponecháváme jen jeden hrozen. Plodné výhony krátíme za 4-5 listem nad hroznem. Vylamujeme zálistky a ostříháváme uponky.

Jak vysadit vinnou revu : Révovou sazenici umístíme na dno jamky tak, aby nad povrchem půdy zůstalo zhruba 8 cm sazenice pod místem roubování. Kořeny přisypeme zeminou a následně révu zalijeme cca 10 l vody, když se voda vpije do půdy, tak zeminu dosypeme po okraj jamky a důkladně zeminu přitlačíme k sazenici.