Jak rozmnožit petržel?
Kořenovou petržel vyséváme na záhon co nejdříve z jara – od února do dubna ve sponu cca 7 x 30 cm. Naťovou petržel vysévejte později – od března do dubna ve vzdálenosti 2 x 10 cm. Výsev je lepší provádět hustěji a do doporučeného sponu vyjednotit vzešlé rostlinky, protože ne všechny semena vyklíčí.Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovovu v srpnu a září. Semínka uložte do hloubky 2 cm a do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, je potřeba je vyjednotit na rozestupy 6-8 cm.Pro domácí pěstování vyžaduje středně těžkou zeminu a dostatek místa na parapetu, potřebuje totiž hodně slunce. V zimě ji dáme k oknu na východní nebo jižní straně, jinak bude trpět, zežloutne a uvadne. Nemusíme se ale bát ji dát do pokojů, kde je chladno, petržel vám poroste v květináči i při 15 °C.

Jak dlouho klíčí petržel : Petržel dlouho klíčí (až 35 dní) a v době klíčení je citlivá na přísušky a škraloup na povrchu půdy. Podzimní výsev je alternativou jarního setí. Doporučujeme vysévat těsně před příchodem mrazů, v listopadu nebo i v prosinci, tak aby nenaklíčily.

Jak trhat petrželku

Sklizeň a skladování

Listy odřezáváme podle potřeby od června až do silnějších mrazů. Se sklizní začínáme, když je rostlina asi 15 cm vysoká. Stonky odstřihneme asi tři centimetry nad zemí, rostliny potom vytvoří nové listy, které dorostou asi za tři týdny.

Kde zasadit petržel : Petrželka dobře prospívá v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Před výsevem zapracujeme do záhonu trochu vyzrálého kompostu. Nejlépe se petrželce daří na světlém nebo jen částečně zastíněném místě, ale nemá ráda přímé slunce.

Jak sázet petržel v květináči

  1. Květináč umístěte na slunné místo v zahradě nebo na balkoně.
  2. Semínka umístěte 6 milimetrů hluboko. Přikryjte je, uhlaďte půdu a jemně zalijte.
  3. Petržel v květináči také vyžaduje pravidelné zalévání.
  4. V květináči si svůj domov najde spíše petržel naťovou/ petrželku kadeřavou.


Semínka sejeme 1 cm do hloubky. Petržel se předpěstovává v květináčích nebo v truhlíkách od dubna na okenním parapetu. V květnu, kdy jsou rostlinky dostatečně silné, ji múžete přesadit ven. Venku se vysévá nejlépe v dubnu, potom budete moci příští jaro sklízet.

Co zasadit po petrželi

Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev.Pěstování petrželky

  1. Petrželka potřebuje propustnou a úrodnou půdu.
  2. Daří se jí na slunném nebo částečně zastíněném stanovišti.
  3. V zimě před výsevem zapracujeme do půdy trochu vyzrálého kompostu nebo hnoje.
  4. Semena vyséváme do rýhy 5 mm hluboko přímo na konečné stanoviště.

Co zasadit vedle petržele: Kořenová zelenina (mrkev)

Naťová petržel se sklízí od června do října. Čerstvé listy můžete uchovávat v ledničce v sáčku, petržel i s natí pak ve sklenici s vodou. Listy je také možné sušit nebo zamrazit do válečků či ledových kostek.

Kdy se sklízí petržel : Kořenovou petržel sklízíme od července do října.

Co sázet vedle petržele : Co zasadit vedle petržele: Kořenová zelenina (mrkev)

Jak často zalévat petržel

Potřebují proto zalévat velmi často, ale je nutné dávat jen malé množství vody, jinak uhnijí. To platí hlavně o těch nejoblíbenějších, mezi něž patří bazalka, pažitka, petržel či máta. „Říct univerzální pravidlo, jak často je zalévat, nejde.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Jak se sází petržel : Pěstování petrželky

  1. Petrželka potřebuje propustnou a úrodnou půdu.
  2. Daří se jí na slunném nebo částečně zastíněném stanovišti.
  3. V zimě před výsevem zapracujeme do půdy trochu vyzrálého kompostu nebo hnoje.
  4. Semena vyséváme do rýhy 5 mm hluboko přímo na konečné stanoviště.