Jak rozmnožit koriandr?
Pokud chcete mít stálou zásobu, sejte ho každé tři až čtyři týdny od května do září. Koriandr můžete stejně tak pěstovat na balkoně. Další variantou je pěstovat bylinu doma po celý rok. Růst koriandru doma v květináči pak bude ovlivněn jak pokojovou teplotou a substrátem.Jak na pěstování na zahrádce

Poté se vysévají semínka koriandru do hloubky přibližně 1-3 cm v řádcích vzdálených 20-30 cm. Ideální místo pro pěstování koriandru je polostín. První 3 týdny po zasetí potřebuje koriandr hodně vody. Poté začnou semínka klíčit a vláhy už není potřeba tolik.Umístíme ji na slunečné nebo polostinné stanoviště. Od jara do podzimu ji lze pěstovat v květináči na zahradě, lodžii apod., na zimu ji přeneseme do bytu, zimní zahrady. Ačkoliv se jedná o rostlinu teplomilnou, máme vyzkoušeno, že přezimuje bez problémů i při teplotě 8 -10°C, na světlém místě.

Jak Vyklicit koriandr : Koriandr můžete klíčit od konce března až do začátku září. Pro stálou zásobu čerstvých lístků je ideální zasévat malé množství každé tři týdny. Semínka po pěti kusech sázejte přímo do výživného substrátu, do hloubky tří centimetrů. Mezi skupinami nechte alespoň 20cm mezery.

Jak se sází koriandr

Semínka vyséváme do hloubky maximálně 1,5 cm, 5 – 8 cm od sebe, do řádků vzdálených 25 – 30 cm. Chceme-li používat jen zelené lístky, vyséváme hustěji. Aby semena dobře vyklíčila (za 2 až 3 týdny), potřebují poměrně hodně zalévat. Jakmile rostlinky vyrostou, záhon s koriandrem udržujeme rovnoměrně vlhký.

Co zasadit vedle koriandru : Koriandr můžeme kombinovat s mrkví, špenátem, kapustou, zelím, květákem a brokolicí. Saturejka svědčí především cibuli a fazolím, které chrání před mšicemi. Heřmánek prospívá okurkám, mrkvi, česneku, zelí, kapustě, květáku, brokolici. Meduňka svědčí rajčatům, salátu, cuketám a dýním, zelí a kapustě.

Pěstování: Balení semen vysazujeme začátkem jara ve skleníku, do volné půdy semena vysazujeme v dubnu až v červnu do řádků vzdálených od sebe 30 cm. Dobromysl oblibě slunné stanoviště a lehkou propustnou půdu. Informace o pěstování najdete i na obalu produktu.

Před příchodem prvních mrazíků rostlinu přeneste na bezmrazé místo.

  1. Pro přezimování je vhodný sklep, zimní zahrada, ale klidně můžeme rozmarýn ponechat i na okenním parapetu.
  2. Ideální teplota pro přezimování je při teplotách okolo 10 – 15°C.
  3. V zimním období zálivku omezíme na minimum.

Na co je dobrý koriandr

Koriandr a jeho vliv na zdraví

Má totiž protizánětlivé účinky, upravuje trávicí proces a problémy s nadýmáním. Zároveň má zklidňující účinky, používá se hlavně do mastí na klouby. Více než vítaný je také při očistných kúrách jater nebo proti kašli. Celkově je to vhodný pomocník pro posílení imunity.Sklizeň a sušení

Semena sklízíme ručně v srpnu až září, kdy odstřihujeme okolíky i se zbytkem natě. Tehdy rostlina zhnědne a semena změní barvu z hnědozelené na žlutozelenou. Svázané snopečky necháme na chráněném místě doschnout, suchá semena opatrně vymneme a vyčistíme.Klíčí poměrně dlouho a to dva až tři týdny. V chladnějších oblastech jej lze předpěstovat. Pokud chcete sklízet jen listy, koriandr je možné vysévat po celý rok do nádob, umístěných třeba na okenním parapetu.

Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Jak pěstovat koriandr na zahradě : 7 pravidel pěstování koriandru. Místo na zahradě, kam chceme koriandr zasít, posypeme vyzrálým kompostem, zapravíme ho motykou do půdy a záhon uhrabeme. Koriandru se nejlépe daří v propustné, výživné a spíše vlhčí půdě, vybereme mu místo s částečným přistíněním před prudkým poledním sluncem.

Jak rozmnožit dobromysl : Dobromysl potřebuje suší, zásaditou půdu bohatou na živiny a měla by být umístěna na slunném, chráněném místě. Lze ji rozmnožit buď semeny, řízkováním nebo dělením kořenových výběžků.

Jak se pěstuje koriandr

Na pěstovaní koriandru na parapetu nebo na balkoně si připravíme si nádobu alespoň 45 cm širokou a 25 cm hlubokou nebo o průměru nejméně 30 cm. Dno vyplníme keramzitem a na něj nasypeme substrát pro pěstování bylin. Semínka rozsypeme rovnoměrně po povrchu a zakryjeme je půlcentimetrovou vrstvou substrátu.

Jelikož rozmarýn nesnese ani nízké mrazy a libuje si naopak v teplém prostředí, jedná se o vhodnou rostlinku do domova. Stačí mu v bytě zajistit stálou teplotu a dostatek slunce, ideálně jej tedy umístěte na parapet a pravidelně zalévejte.Rozmarýnu se bude dařit stejně dobře ve směsi zahradní zeminy, listovky a písku, jako v hlinitém substrátu s drobným štěrkem smíchaném v poměru 2:1. Při přesazování asi o třetinu zkrátíme kořeny. Z kořenů vyklepeme zároveň co nejvíce původní zeminy.

Na co se používá rozmarýn : Vhodný je zvláště při revmatismu, kašli, astmatu, bušení srdce, nervozitě, nespavosti a migréně. Příznivě podporuje i činnost jater. Pomáhá na nateklé klouby, edémy, pohmožděniny, revmatismus, ale také jako dezinfekční ústní voda pro výplach ústní dutiny i ucpaného nosu. Rozmarýn podporuje trávení i chuť k jídlu.