Semínka vyséváme do písčitého substrátu. Pro uspíšení klíčení je vhodné semínka na pár hodin namočit ve vlažné vodě. Tento plazivý a popínavý kaktus se nejlépe pěstuje ve skleníku, kde také dosáhneme rychlejšího plození a větších plodů. Je nutné zajistit rostlině velmi vysokou vlhkost i vysoké teploty kolem 25–30 °C.Pitaya klíčí rychle. Nejpozději do 14 dnů od výsevu.Dračí ovoce, zvané také pitahaya, roste na kaktusu, který šplhá po podpůrných rostlinách nebo zdivu. Kaktus má od června do září květy, které svým průměrem 25 centimetrů a délkou 30 centimetrů patří k největším na světě.
Jak naklíčit dračí ovoce : Semena se vysévají celoročně do písčitého substrátu. Před výsevem se doporučuje máčet je několik hodin ve vlažné vodě. Rostlina vyžaduje slunné a teplé stanoviště s teplotou 25–30 °C. Zálivka by měla být pouze občasná, stejně tak rosení.
Jak často zalévat dračí ovoce
Dračí ovoce se musí jako každý kaktus zalévat jen málo. Kořenový bal musí před další zálivkou vyschnout. V létě byste měli rostlinu jednou hnojit. POKUD DOJDE K VYPRODÁNÍ SKLADOVÝCH ZÁSOB, BOHUŽEL NENÍ MOŽNÉ KVĚTINY A ROSTLINY JIŽ OBJEDNAT!
Na čem roste pitaya : Pitahaya, zkráceně též pitaya, je označení pro některé druhy cereusovitých kaktusů a pro jejich, často jedlé, plody. Široce v tropech pěstované jsou některé druhy rodu Hylocereus, které dávají velké plody zvané též dračí ovoce a dovážené do obchodů v Evropě. Další druhy jsou známé jen lokálně.
Na kuchyňské lince můžete pitahayu skladovat asi 3 dny, v chladničce v plastovém sáčku vydrží asi 2 týdny. Po rozkrojení vydrží v chladničce v plastovém sáčku jen velmi krátce, proto je lepší ji v takovém případě skladovat nakrájenou na kostičky v mrazáku.
žlutá pitahaya, má žlutou slupku a bílou dužinu. Hlavní druh je Hylocereus megalanthus synonymum je Selenicereus megalanthus. Pěstování je náročnější a proto jsou tyto plody méně dostupné a dražší.
Jak uchovat dračí ovoce
Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů. Dračí ovoce ani další druhy tropického ovoce by se neměly skladovat v ledničce, protože při teplotě nižší než 10 °C ztrácí svoji chuť.Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.Díky obsahu vlákniny má pitaya pozitivní vliv na práci trávicího systému a trávicí funkce organismu. Velkou výhodou pitaya je fakt, že ji může jíst prakticky každý bez rizika alergické reakce. Dračí ovoce je součástí mnoha kosmetických přípravků, léků a doplňků stravy.
Dračí ovoce můžete jednoduše rozkrojit a jíst přímo ze slupky, podobně jako kiwi. Pitayu můžete také nakrájet na kostičky a přimíchat třeba do ovocného salátu. Slupka se velmi lehce loupe.
Jak zasadit Dragon Fruit : Před výsevem můžeme semena na několik hodin namočit do teplé vody. Vyséváme na povrch písčitého substrátu pro kaktusy při teplotě půdy okolo 25 ºC. Umístíme na světlé místo, které však není na přímém slunci. Můžeme zakrýt folií.
Jak se jí pitaya : S dračím ovocem si hlavu nelamte. Šupiny odřízněte nebo stáhněte a pitahaju jednoduše rozkrojte a nakrájejte na měsíčky jako meloun, nebo vyjezte lžičkou jako kiwi. Dobrá je do smoothie, džusů, koktejlů a také jako ozdoba zákusků, pohárů, nápojů.
Jak skladovat ovoce v lednici
Pozor – většina tropického ovoce a plodová zelenina se skladují při teplotách nad 10 stupňů a do klasické chladničky tedy nepatří. Pokud nemáte chladnou spíž, uložte je v chladničce na horní polici, kde je teplota vyšší než naspodu. V horní polici, kde je nižší vlhkost, skladujeme i sýry a vejce.
Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.Kromě běžné konzumace lze dračí ovoce použít třeba do ovocných salátů, je možné z něj ale dělat i víno, džusy nebo dokonce marmelády. Využití najdou i přímo květy – domorodci v Americe je buď přímo jedí, nebo z nich připravují čaj.
Jaké vitamíny obsahuje dračí ovoce : Pitahaya je tropické ovoce, které se nejčastěji pěstuje v asijských a středoamerických či jihoamerických zemích. Dračí ovoce obsahuje velké množství vitamínů, mezi které patří vitamíny B, C, E, antioxidanty, železo, vápník a vláknina.