Kvalitní postelový rošt by měl mít alespoň 28 lamel. Čím více lamel, tím lépe rošt spolupracuje s matrací a dokáže se citlivěji přizpůsobit tělu. Nejpřizpůsobivější rošt v nabídce má i 42 lamel.Rošty narozdíl od matrace můžou a většinou i vydrží po celý život. Je praktičtější pořídit části zvlášť i na dvojlůžko. Výměna nebo oprava pak vyjde levněji. Od matrace rošty přebírají zatížení, které by měly rovnoměrně rozložit, zvláště pokud máme slabší matraci.Lamely uložené v pouzdrech nad bočnicí roštu se lépe přizpůsobí tvaru a poloze těla. Uložení nad bočnicí zvyšuje pružnost lamel, lehací plocha pruží i na kraji lůžka, kde běžná pouzdra nepruží. Uložení lamel v pouzdrech nad bočnicí roštu zajistí komfortnější spaní, při spánku se snadněji otáčíte.
Jaký rošt pod pěnovou matraci : Máte doma pěnovou matraci V tom případě je vhodným řešením lamelový rošt. Pěnové a latexové matrace by měly být uloženy na kvalitním lamelovém roštu. Výběr lamelového roštu do postele nesmíme podceňovat, protože zdravotní matrace spolu s kvalitním lamelovým roštem tvoří kvalitní a zdravé lůžko.
Jaký rošt je nejlepší
Laťkové rošty jsou ekonomicky nejvýhodnější variantou. Tento typ roštu je nejčastěji vyrobený ze smrkových nebo březových latí, které jsou spojené popruhem. Jsou ideální pod vysoké, pružinové tužší pěnové matrace. Jsou pevné, ale zároveň zajišťují dostatečnou prodyšnost, aby se uvnitř matrace netvořila plíseň.
Co dát pod matraci na zem : Na zemi je dobré matraci položit na tatami. Pokud je matrace položená přímo na zemi, musí se častěji otáčet, aby měla možnost dýchat. Doporučujeme dát pod futon třeba plážovou rohož, nebo aspon koberec.
Velikost roštu by měla vždy odpovídat velikosti vaší postele. Standardně se vyrábí rošty pro postele o velikosti 80 × 200 cm, 90 × 200 cm a 140 × 200 cm (maximální šířka roštu). Pokud máte postel o rozměrech 160 × 200 cm, budete potřebovat dva rošty o šířce 80 cm.
Je to základní, naprosto jednoduchý rošt. Vyrábí se většinou z měkkého dřeva – borovice nebo smrku o tloušťce 2-3 cm a šířce 5-11 cm. Laťkový rošt obsahuje běžně 10-20 latí, které jsou spojeny textilním proužkem. Díky tomu je velmi vzdušný.
Který rošt je nejlepší
Laťkové rošty jsou ekonomicky nejvýhodnější variantou. Tento typ roštu je nejčastěji vyrobený ze smrkových nebo březových latí, které jsou spojené popruhem. Jsou ideální pod vysoké, pružinové tužší pěnové matrace. Jsou pevné, ale zároveň zajišťují dostatečnou prodyšnost, aby se uvnitř matrace netvořila plíseň.Lamelové rošty se skládají z pružných lamel, které se zasazují do rámu postele pod mírným úhlem. Součástí lamelového roštu bývá také dřevěný, případně kovový rám, ve kterém jsou lamely již umístěny. Tento typ roštu stačí vložit do rámu postele a malými vruty pevně připevnit.Obecně jsou pružinové matrace tužší, takže jsou perfektní volbou pro spáče s vyšší hmotností, kteří pěnové matrace rychle proleží. Bonellové matrace mají nosnost zhruba do 130 kg, taštičkové až do 150 kg. Pružinové matrace ocení lidé, kteří preferují spaní na tvrdším podkladu.
Aby matrace mohla šetřit Vaše zdraví, musí ležet na tom správném roštu. Jinak hrozí, že nebudete mít užitek ani z jednoho. Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je asi deset let, pak je třeba matraci vyměnit, kvalitní rošt může vydržet i celý život.
Na čem spát na zemi : „Evropským“ kompromisem je podložení futonů nebo i běžných matrací dřevěnými rošty, případně paletami. I tak se doporučuje matraci kvůli provětrání co nejčastěji otáčet a k tomu okolo takového lůžka častěji uklízet. U podlahy je prostě pořád více prachu, roztočů a bakterií.
Proč spát na futonu : Futon je matrace tvrdá s pocitem měkkosti, vhodná pro alergiky. Rouna přírodních vláken zaručují vysokou hygiečnost, neboť mají 5x vyšší schopnost absorbovat a rychle vydat vlhkost. Vytváří tak pro tělo během spánku suché a příjemné prostředí, což je opakem molitanu.
Jak přidělat laťkový rošt
Tento typ roštu stačí vložit do rámu postele a malými vruty pevně připevnit. Jednotlivé lamely jsou zachycené v rámu pomocí pouzder, do kterých se lamela jednoduše zasune. Druh pouzdra ovlivňuje pružnost celého lůžka.
Pokud máte na posteli polohovací lamelové rošty nebo rošty s nastavitelnou tuhostí, může být vrzání způsobeno třením ploch ve vlastní konstrukci roštu. Prohlédně si proto dobře váš rošt a promažte místa, u kterých se mohou dvě plochy dotýkat, nebo při polohování potkávat.Nejčastěji jsou to právě ony, které vydávají nepříjemné zvuky. Povolte rohové spoje, promažte je vazelínou, obyčejnou svíčkou nebo mýdlem, nebo můžete použít silikonový olej ve spreji. Pak znovu utáhněte a je to. Pokud to nejsou rohy, bývá další nejčastější příčinou vrzání pohybující se postelový rošt.
Jaký je rozdíl mezi pružinovou a Taštičkovou matraci : Každá pružinka může samostatně reagovat, při stlačení jedné pružiny zůstanou ostatní v nezměněném stavu. Když si lehnete na taštičkovou matraci, dochází k deformaci jen těch pružin, na které je vyvíjen přímý tlak. Tyto matrace mají vysokou bodovou elasticitu, je to schopnost kopírovat nerovnosti lidského těla.