Jak rostou pampelišky?
Jde o běžné rostliny s nápadnými žlutými květenstvími, tzv. úbory, které se posléze mění v plodenství ochmýřených nažek. Rostou obecně na loukách, u cest a na trávnících, kvetou zpravidla od dubna do června a někdy znovu na podzim.Jak květy odkvétají, mění se v plodenství ochmýřených nažek – do pampelišky stačí fouknout a nažky se rozletí do světa. To dělají rády děti, ale rostlina se tímto způsobem rozmnožuje především díky větru.Pampeliškové listy se nejčastěji užívají čerstvé, nejlépe pár hodin po utržení. Přidat je můžeme do salátů a pomazánek. Avšak i nať pampelišky se však využívá pro přípravu čaje, v tomto případě se doporučuje listy usušit. Tato část rostliny je bohatá na vitamín C, mangan, draslík a chlorofyl.

Co léčí smetánka lékařská : Smetanka lékařská působí přiznivě na tvorbu žluči a vylučování slin. Má rovněž diuretický účinek. Pro tyto zmíněné účinky je součástí čajových směsí, které se pijí při chorobách žlučníku a cukrovce (napomáhá snižovat hladinu krevního cukru). Pozitivně působí také při podpoře trávení.

Kdy sbírat květy pampelišky

Sběr pampelišky

Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.

Jak vyprat pampelišky : Takže fleky od pamelišek jsme měli snad na všem oblečení. Já vyzkoušela ARIEL PROFESSIONAL OSTRAŇOVAČ SKVRN, a flíčky pustily i z již vypraného prádla. Stačí potřít flíčky, nechat cca 24 hodin působit, a pak hodit do pračky, kam samozřejmě přidám i odstraňovač skvrn . A stačí prát na 40 :-)).

Kořeny, ať už je to pampeliška, křen, kostival nebo třeba proskurník, sbíráme zásadně brzy na jaře, anebo na podzim – v říjnu a pokud ještě nemrzne, i v listopadu. V těchto obdobích se totiž účinné látky rostlin stahují právě sem, do kořenů.

Pampeliška (Taraxacum), či také smetánka, je známý rod dvouděložných rostlin z čeledi hvězdnicovité.

Co se dá dělat z pampelišky

Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.Jak sbírat kořen pampelišky

  1. Kořen pampelišky sbíráme jen na začátku jara, případně na podzim před prvními mrazy.
  2. Na vyrýpnutí používáme ideálně dřevěné nástroje.
  3. Kořen omyjeme vodou, můžeme si pomoct kartáčkem.
  4. Nejjednodušší formou zpracování je sušení.
  5. Pokud kořen nevysušíte dostatečně, zplesniví vám.

Pampeliška stimuluje chuť k jídlu a podporuje zdravé trávení tím, že zvyšuje sekreci trávicích šťáv a působí jako mírné laxativum, což pomáhá při problémech s nepravidelným vyprazdňováním.

Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně. Pampeliška je močopudná, to znamená, že naše tělo odvodňuje.

Co udělat z květů pampelišek : Využít se dají květy, listy i kořen

Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.

Na co je dobrý květ pampelišky : Pampeliška květ – účinky

Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.

Jak vyprat mléko z pampelišek

Často pomůže žlučové mýdlo, které lze zakoupit v běžné drogerii. Vlhkým mýdlem skrvnu potřete a nechte chvíli působit. Poté vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí. Jinou z babských rad při odstraňování pampeliškových fleků je použití jarového přípravku.

Žluté květy sbíráme jen za slunečného počasí S prvním jarním počasím plným sluníčka se všechny louky rozsvítí žlutými hlavičkami pampelišek. V tyto jarní dny je ideální nasbírat květy pampelišek a připravit z nich chutný med.Listy (čím mladší, tím lepší) jsou skvělé do salátu, z voňavých květů se tradičně vyrábí pampeliškový sirup, stvoly můžeme žvýkat čerstvě utržené. Podporují trávení, jsou zdravé na játra, pomáhají rozpouštět žlučníkové kameny a harmonizovat hladinu cukru v krvi.

Jak se lidově říká Pampelišce : Pampeliška, neboli také smetánka lékařská, je odolná a krásná bylinka, rostoucí od jara do zimy prakticky všude. Zářivě žluté květy pampelišky zdobí v hojném počtu louky už od časného jara. Na zahradách nejsou mnohdy vítané, protože se rychle šíří a vytlačují pěstěný trávník.