Jak rostou cukety?
Ideální dobou pro výsadbu cuket je květen. Výsev semen si můžeme načasovat do více měsíců a postupně pokračovat až do konce června – úrodu tak budeme sklízet až do prvních mrazíků.Okrouhlé žluté, postupně hnědnoucí skvrny způsobuje antraknóza. Napadení tímto onemocněním snižuje používání mořeného osiva, v případě výskytu v průběhu vegetace ošetřete napadené rostliny přípravky na bázi mědi nebo mancozebu. Častou nemocí cuket je padlí.Pak věřte, že to není nemožné a vy můžete svou úrodu sklízet třeba i na balkóně. Při výsevu cuket do nádoby nezapomeňte půdu důkladně zvlhčit. Semena umístěte zhruba 2,5 cm hluboko. Rostlině se obecně bude dařit v případě, že jí dopřejete dostatek slunce.

Proč nerostou cukety : Čím to, že se pěstování nedaří Důvod může být docela prostý. Protože cuketa vytváří mnoho listové a plodové hmoty, potřebuje hodně vláhy, tepla a živin. Nejčastější problém proto je, že nám některá ze složek chybí.

Co nesnáší cuketa

I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.

Proč mi Uhnívají cukety : Dejte cuketám prostor

Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají.

Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Problém, které zmiňujete je způsoben obecně neopylením nebo špatným – nedokonalým opylením, v letošním roce navíc extrémně vysokými teplotami. Plody tykví zasychají, protože nedošlo k jejich opylení. Příčiny jsou dvojí a obě souvisí se současným počasím.

Kam zasadit cukety

Vyberte dostatečně slunné a teplé místo, možná si ještě poradí s polostínem, ale ve stínu budou skomírat. Nedostatek světla a příliš vlhka mohou přispět ke vzniku plísní. Cukína sice potřebuje prostor, ale pokud máte na terase velké truhlíky, můžete rostliny zasadit i tam.Za suchého počasí a nadměrného horka může cukety napadnout plíseň okurková. Poznáte ji podle šedavého povlaku na listech, přičemž rostlina stagnuje v růstu. Napadené listy ihned zlikvidujte a cuketám dodejte dostatečnou zálivku, aby byla půda neustále mírně vlhká.Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Proč neplodí cukety : Příčinou jsou zpravidla problémy s opylením. Tak jako ostatní rostliny z čeledi tykvovitých tvoří cukety zvlášť samčí a samičí květy; oba typy vyrůstají na jedné rostlině. Samičí květy snadno poznáte podle kratších stopek a ztlustlého semeníku, který je pod květem.

Jak často zalévat cukety : Cukety zalévejte každý druhý den

Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko.

Proč Monsteře žloutnou listy

1. Žloutnutí listů Žloutnutí listů monster bývá většinou způsobeno příliš velkým množstvím vody . Může se jednat o pravidelné zalévání větším množstvím vody, ale monstery však může zežloutnout pár lístků i když měla jen jednou nárazově více vody.

Žloutnutí listů z nedostatku železa bývá typické – se zelenou žilnatinou a listy většinou neopadají. Myslím, že efektivnější než zatloukat rezivé hřebíky do půdy, je přidat občas pár zrnek zelené skalice do zálivky, resp.Preventivně nebo při výskytu prvních příznaků je možné dodávat rostlinám vápník listovou aplikací ve snadno přijatelné formě. Tou je především chlorid vápenatý (0,5 %) nebo některá speciální hnojiva, která tuto formu vápníku obsahují. Důležité je preventivní použití, napadené plody již nevyléčíte a je dobré je otrhat.

Co nesnáší cukety : Cukety nesnáší pokles teploty pod nulu (ale v tak chladném počasí se je ani nedoporučuje pěstovat). Cukety by se neměly nechávat přerůstat. Ačkoliv i přerostlé plody najdou nějaké to využití v kuchyni, tak na rostlině zpomalují nasazování dalších a ty zasychají. Ideální jsou plody o velikosti 20-25 cm.