Jaké rostliny rostou v zimě?
I když zimní květy nejsou velké, je jich více a často krásně voní.

  • Hamamel. Hamamelis vás v zimě potěší spoustou zářivých květů, které navíc krásně voní – nejčastěji žluté, ale existují i oranžové nebo vínové kultivary.
  • Kortadérie.
  • Jedle.
  • Dřín.
  • Cesmína.
  • Čemeřice.
  • Hlohyně
  • Jasmín.

V zimě rozkvétají některé drobné cibuloviny, jako jsou Sněženky, Bledule či Krokusy, dále Talovíny, Podléšky jaterník, Čemeřice, Vřesovce… V mírných zimách se objevují již v lednu, v mrazech spíš v únoru až začátkem března.Mezi typické zástupce rostlin v zimních zahradách patří banánovníky, crotony, dračinky, fikusy, anturie, kolumnea, parožnatka, kapradiny, strelicie. Rostliny můžete umístit do zděného záhonu, do květináčů nebo umístěné na policích. Vysázet lze rostliny do štěrkové drti i do kvalitní zeminy.

Které keře kvetou v zimě : Přehled nejkrásnějších keřů kvetoucích v zimě, které můžete mít na vaší zahradě

  • Kalina bodnanská – Viburnum bodnantense.
  • Lískovníček chudokvětý – Corylopsis pauciflora.
  • Vilíny – Hamamelis.
  • Dřín obecný – Cornus mas.
  • Jasmín nahokvětý – Jasminum nudiflorum.
  • Višeň chloupkatá – Prunus subhirtella.

Co pěstovat doma v zimě

Bazalka, saturejka, kerblík, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, šalvěj či oregano jsou byliny, kterým se ve vašich obydlích většinou dobře daří. K dostání jsou ve více odrůdách, lišících se výškou nebo intenzitou růstu. Pro zimní pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy.

Co kvete v mrazu : Většina rostlin v zimě odpočívá, ale jsou takové, které jako by se nemohly dočkat jara. Hlavně keřové vilíny, z trvalek pak čemeřice či talovíny. Teprve po nich se ze země klubou sněženky, bledule a šafrány.

Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy můžeme vysévat mrkev, kořenovou i naťovou petržel, cibuli a včetně šalotky, zimní odrůdy česneku (paličák i nepaličák), košťálovin (např. květák Arktur a hlávková kapusta Arkta) a také přezimující špičaté zelí.

Zelenina je typ potravin, které můžeme jíst celoročně. Je však důležité, abychom se zaměřili na sezónní plodiny. V podzimním a zimním období je ideální kořenová zelenina, fenykl, dýně, kapusta, zelí, červená řepa, cibule, česnek a pórek.

Co je potřeba udělat na zahradě před zimou

Během podzimu na vás čeká práce v zahradě.

  1. Skliďte a uložte úrodu.
  2. Zrušte záhony.
  3. Zbavte se spadaného listí
  4. Připravte si sekačku a vertikutátor.
  5. Nezapomeňte na trvalky a bylinky.
  6. Zazimujte rostliny v nádobách.
  7. Začněte s podzimní výsadbou.
  8. Vytvořte si doma podzimní ráj.

Jako nejúčinnější vnitřní stínění pro zimní zahrady se osvědčilo použití plisé žaluzií se zdvojenou látkou. Vhodnou prostupností světla skrze látku, je možné zajistit dostatek denního světla. Pro vyšší účinnost můžete zvolit zatemňovací látku, která dokáže ještě více ztlumit prostup tepla skrze prosklenou střechu.V listopadu kvete již pár posledních trvalek. Dokvétají pozdní drobnokvěté chryzantémy (Dendranthema). Dále kvetou vřesy (Calluna) drobnými růžovými nebo karmínovými květy. Z cibulovin ještě mohou záhony zdobit květy pozdních šafránů (Crocus).

Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.

Co pěstovat v zimě na balkoně : Které rostliny mohou zůstat na balkoně přes zimu

  • vřes, vřesovec, jehličnany.
  • kapradiny máta, rozmarýn, mateřídouška.
  • břečťan většina skalniček.

Co roste v lednu : I v lednu seženete čerstvou zeleň

Doma si proto pěstujte mátu, řeřichu a třeba i polníček. Pár lístků čerstvých bylinek ozvláštní každou šťávu. Na sezónní zelené šťávy můžete využít i kapustu, zelí, kedlubnu nebo pórek.

Co lze pěstovat v zimě ve skleníku

V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.

Cibulová zelenina je souhrnné označení pro všechny zeleninové rostliny z čeledi amarylkovitých. Je příbuzná také s narcisy a patří do rodu česnek. Nejznámějšími zástupci jsou cibule, česnek a šalotky.vnitřnosti, vejce, kozí a ovčí sýry, vařená zelenina, červené víno, křen, česnek, cibule, chřest, med, úhoř či losos, růžičková kapusta, dýně, vodnice, špenát, kukuřice, pohanka apod.). Díky tomu byla naše strava přiměřená ročnímu období a potřebám organizmu během něj.

Jak připravit záhony na zimu : Příprava zahrady na zimu se nevyhne ani záhonům. Půda je po sezóně vyčerpaná, zaslouží si tedy důkladně zrýt a pohnojit hnojem, případně kompostem. Vyplatí se také ji vyplít. Záhony neuhrabávejte, hroudy nechte přes zimu promrznout.