Běžné příznaky lymfomu
Indolentní lymfomy rostou pomalu a mohou se vyvinout po mnoho měsíců až let, než se projeví jakékoli příznaky.Podstatou vzniku lymfomu jsou stejně jako u dalších nádorů získané genetické změny v tomto případě v lymfocytech, které vedou k nekontrolovanému množení se s nádorové populace lymfocytů. Vznik lymfomů může mít řadu příčin. Za jednu z významných příčin se považuje oslabení imunitního systému (systému obranyschopnosti).Lymfomy mohou pomalu růst a mohou se vyvíjet mnoho měsíců až let, než se u nich objeví příznaky. Některé příznaky se mohou také vyvinout během krátkého časového období, dnů až týdnů. Někteří lidé nemusí mít žádné příznaky a jsou diagnostikováni náhodně při skenování jiného zdravotního stavu.
Jak se zjistí lymfom : Obecně se však většina lymfomů projevuje nebolestivým zvětšením mízních uzlin. Tento jev ale doprovází i mnohá jiná, méně závažná onemocnění a nedá se tedy říci, že zvětšené uzliny automaticky znamenají přítomnost lymfomu — tu mohou spolehlivě potvrdit či vyvrátit histologické testy.
Proč se ucpává lymfa
Když se člověk ocitá ve stresu, lymfatický systém se rychle ucpává. Můžete pozorovat na člověku, který prudce přibere na váze, je to vždy známka ucpání lymfatického systému a hromadění vody v těle. Také lokální problematika lymfy přináší zvětšování určitých tělesných partií, např.
Jak poznat rakovinu lymfatických uzlin : Nejčastějším příznakem je nebolestivé zvětšení lymfatických uzlin na krku. Pokud dochází ke zvětšení uzlin v dutině hrudní okolo plic, pacienta sužuje kašel a námahová dušnost. Dalšími příznaky jsou teplota, hubnutí, noční pocení, únava a svědění kůže.
V léčbě lymfomů, a tedy i Hodgkinova lymfomu, se až na naprosté výjimky neuplatňuje chirurgická léčba, základem léčby je léčba systémová (= léčba celého těla, zpravidla chemoterapie, biologická léčba). Vyšetření z odběru krve je nejjednodušší a také nejčastější vyšetření po celou dobu léčby.
Uzliny zvětšené při akutním zánětu jsou obvykle měkké a většinou bolestivé při palpaci. Uzliny maligních lymfomů jsou obvykle středě tvrdé (elastické), uzliny zvět- šené na podkladě metastáz karcinomů, případně na pod- kladě lymfogranulomu, jsou obvykle tvrdé.
Jak poznám že mi nefunguje lymfatický systém
Pokud se naruší funkce lymfatického systému, obvykle se projeví následující příznaky:
- chronická únava.
- přibírání na váze.
- trávicí potíže.
- revma, artritida a bolesti kloubů
- nevysvětlitelná poranění
- časté bolesti hlavy.
- infekce nosních dutin.
- kožní problémy (akné, vyrážky atd.)
Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.Oteklé lymfatické uzliny způsobené infekcí většinou zmizí do dvou až třech týdnů. Některé mohou však zůstat oteklé déle v závislosti na příčině, která zvětšení uzlin vyvolala.
Pokud lymfa špatně odtéká, objeví se otoky (mandlí, mízních uzlin, svalů a kloubů, očních víček, otoky v krajině břišní), celulitidou, akné a kožními problémy, nenápadnou únavou nohou (později únavou celého těla), poruchami imunitního systému (časté infekční nemoci), problémy s dýchacím systémem bez zjevné příčiny.
Jaká je pravděpodobnost že mám rakovinu : Pro ilustraci: zatímco u patnáctiletých Čechů se každoročně objeví 18 případů rakoviny na 100 tisíc lidí, u padesátiletých je to 502 případů a po osmdesátce dokonce 2203 případů. Pro každé onkologické onemocnění je typický věk nástupu trochu jiný.
Jak poznat rakovinu z krve : Příznaky leukémie
V těle nemocného najdeme zvýšený počet bílých krvinek, někdy i bizarně vysoké počty. Nádorové bílé krvinky jsou nezralé a neumí plnit obrannou imunitní funkci a utlačují tvorbu ostatních krevních buněk. Příznaky leukémií jsou zprvu nespecifické (únava, horečky, noční pocení, bolesti kloubů aj.).
Jak poznat uzlinu od nadoru
Lékařské vyšetření je vždy na místě
Rakovina není zvenčí patrná a je nebolestivá. Ke zjištění, zda jsou uzliny oteklé, někdy postačí prohmatat uzliny na krku, v podpaží a tříslech. Otok uzlin je třeba posuzovat jako jev, u kterého je vždy na místě pečlivé lékařské vyšetření.
Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.Příznaky leukémie
- bledost.
- únava.
- hubnutí
- zvětšené uzliny.
- zvýšená tělesná teplota.
- nebolestivá zvětšená uzlina.
- časté infekce.
- pocení
Jak dlouho mohou být zvětšené uzliny : Oteklé lymfatické uzliny způsobené infekcí většinou zmizí do dvou až třech týdnů. Některé mohou však zůstat oteklé déle v závislosti na příčině, která zvětšení uzlin vyvolala.