Jak roste levandule?
Když jsou pryč poslední mrazy, nastává správný okamžik k zasazení levandule na zahradu. Proto vyčkejte a zasaďte rostlinu ven do země uprostřed května. Chcete-li zasadit vedle sebe několik levandulí, dodržujte mezi nimi vzdálenost 30 cm. Poté levanduli dobře zalijte a první týdny po zasazení udržujte zeminu vlhkou.Vlastní semínka se vytvoří na konci prázdnin, kdy necháte levanduli květ až do úplného uschnutí. To že se v něm nacházejí semínka poznáte ozývajícím se zvukem při zatřesení. POZOR: Levandule Grosso je hybrid s květy má sterilní, tedy v těch se semínka nevytvoří.Obecně se však dá říct, že levandule kvete od června do srpna. Právě v červnu a červenci je nejvhodnější navštívit levandulové farmy kvetoucí České republice. V tomto období je levandule ve své nejhezčí fázi a vy tak můžete objevovat její krásy a malebnou vůni.

Jak rychle roste levandule : Při klíčení nesmí substrát vyschnout a musí být vlhký i ve spodní části květináče. Levandule klíčí poměrně dlouho, přibližně 3-4 týdny, a aby bylo úspěšné, je nutné, aby okolní teplota neklesala pod 20 °C ani v nočních hodinách.

Kdy se sází levandule

Levandule má ráda teplo, proto ji v našich podmínkách sázejte na jaře po posledních mrazech nebo začátkem léta. Nejlépe se jí daří v méně až středně výživné a dobře prosychající zemině. Měla by být neutrální až lehce zásaditá.

Jak stříhat levanduli aby pěkně kvetla : Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.

Zahrada Semínka, klíčky Semínka » Semínka levandule lékařská

Osivo po výsevu nezasypáváme, pouze zatlačíme do substrátu, rostlinky následně přepichujeme. Osivo může vyklíčit až za 3 měsíce. Sbírá se kvetoucí nať od 2. roku, vždy za sucha.

Levandule množíme vegetativně (řízkováním) nebo výsevem. Pokud levandule vyséváme, je potřeba začít brzy na jaře. Předpěstujeme si mladé rostlinky, které ve velikosti cca 10 cm vysadíme přímo na vybrané stanoviště nebo nádoby. Levanduli můžeme vysévat také na podzim přímo do záhonu do hloubky cca 1 cm.

Proč mi usychá levandule

Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.Po odkvětu začněte rostlinu stříhat. Podzimní prořezávání je potřeba nejen k udržení dekorativního vzhledu keře, ale také ke snížení rizika jeho zamrznutí v zimě. Dlouhé výhony keřů jsou nejvíce náchylné k vymrznutí, zvláště pokud není dostatek úkrytu.Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.

Kdy se má stříhat levandule : Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Co dělat s levanduli po zimě : Po odkvětu začněte rostlinu stříhat. Podzimní prořezávání je potřeba nejen k udržení dekorativního vzhledu keře, ale také ke snížení rizika jeho zamrznutí v zimě. Dlouhé výhony keřů jsou nejvíce náchylné k vymrznutí, zvláště pokud není dostatek úkrytu.

Jak se stříhají levandule

Jak stříhat levanduli

  1. Ideálně o 1/3 zkrátit konce rostliny.
  2. Uschlé výhonky a větvičky ustřihněte úplně.
  3. Z rostliny tvarujte rovnoměrný „bochánek“‎.
  4. Nikdy nestříhejte do dřeva, když nevidíte nové lístečky.
  5. Mladou rostlinu můžete sestřihnout na cca 8-10 cm nad zemí.


Levanduli lékařskou nemusíte zalévat ani během delšího sucha, nicméně trochu vody jí prospěje. Zejména na jaře a začátkem léta, kdy potřebuje živiny a vodu pro tvorbu květů, ocení pravidelnou zálivku. Vodu použijte nejlépe dešťovou. Studená voda ze studny jí akorát uškodí.Pokud se o rostlinu budete starat s péčí, vydrží klidně i 10 let. Stříháním a omlazováním levandule dochází k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení.

Jak stříhat levanduli na zimu : Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.