Jak roste květák?
Semena květáku vysévejte k předpěstování do skleníku či pařeniště, případně vysazujte zakoupené předpěstované sazeničky. Sazenice kupované by měly být řádně otužené. Předpěstováváte-li si sadbu, uplyne do výsadby sazenic 35 –40 dnů. Od dubna je možné květák vysévat i přímo na záhon.Květák vyžaduje častou zálivku. O to více v momentě, kdy dochází k nasazování růžic. Poté ještě v době před sklizní. Bude-li suché období, je potřeba květák zalévat minimálně 1 za 2 týdny, a to 22 litry vody na 1 metr čtvereční.Semínka sázíme již od konce ledna. Vhodná teplota pro klíčení je cca 15 – 20 °C. Mladé sazeničky se spokojí s teplotou o něco nižší cca do 15 °C. Vysoké teploty v době růstu listů a zakládání růžice mohou snižovat kvalitu růžice.

Proč květák netvoří růžice : Základem jsou zdravé a vyvinuté sazenice

Květák netvoří růžičky z několika důvodů. Může se jednat o poškození srdéčka středních lístků larvami plodomorky zelné. Takové rostliny vyvíjejí jen listy a nevytváření růžice.

Jak se Sadi květák

Po celou vegetační dobu vyžaduje květák pravidelnou zálivku, nejvíce však během nasazovaní růžic a před sklizní.

Jak získat semena květáku : Jak získat semena

Třeba květák nebo zelí stačí nechat přezrát a semena pak usušit a uskladnit. Když tedy zahrádkář vypěstuje z těchto rostlin metodou volného opylení semena, získá semena F2, po další sezoně F3 a tak dále. „Vlastnosti té původní F1 už budou trochu rozptýlené.

Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy.

Ředkvičky vydrží déle čerstvé, když se jim uřežou listy a ponoří se kořínkem do vody. Květák zabalíme celý do vlhké utěrky nebo do potravinové fólie s několika dírkami. Zeleninu skladujeme ve spodní zásuvce určené na zeleninu. Plody si v ní uchovají plnou chuť a vůni.

Kam zasadit květák

Výběr místa: Květák potřebuje slunné místo, které je chráněno před silnými větry. Půda by měla být bohatá na živiny, dobře propustná a mírně kyselá (pH kolem 6,5 až 7). Výsev nebo sazenice: Květák může být pěstován ze semen nebo zasazením koupených nebo předpěstovaných sazenic.I když se květák pěstuje jako jednoletá rostlina, z botanického hlediska jde o rostlinu dvouletou. Na květním stonku, který může být až 1 m vysoký tvoří čtyřčetné květy, které po opylení tvoří plod. Jde o šešule s černými semeny uvnitř. Vegetační doba květáku je 100–120 dní.Kvůli vysokému podílu vlákniny může květák způsobovat nadýmání. Dobrou zprávou však je, že i po krátkém varu si květák uchovává až polovinu denní dávky vitamínu C. Více potlačíte projevy nadýmání, když k vařenému květáku přidáte koření.

Proč semena a ořechy namáčet eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů. odstraní se špína, prach a plísně. nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.

Jak vypadají semena Rudbekie : Semena jsou černé, 4hranné nažky dlouhé 1,5 až 2,5 mm, jemné chlupaté. Tisíc semen váží asi 2 gramy. Rostlina se rozmnožuje výhradně semeny. Chromozómové číslo: 2n = 38.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jaké plodiny nedávat po sobě

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Květák můžete rozložit na tác a nechat nejprve zmrazit jednotlivě a teprve poté jej dát do mrazicích sáčků. Nebo jej také můžete rovnou rozdělit do sáčků, zavázat a dát do mrazáku. Takto zamražený květák vám vydrží přibližně půl roku. Po uplynutí této doby už ztrácí na chuti.Vydrží dva až tři dny v přihrádce na zeleninu v chladničce. Umyté a nakrájené na růžičky se výborně hodí ke zmrazení. Při nakupování hledejte těsně uzavřené květenství s jemně zrnitým povrchem a bílou až slonovinovou barvou.

Kam patří květák : Květák (Brassica oleracea var. botrytis), stejně jako jiné druhy košťálové zeleniny, patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Lidově se mu říká karfiol. Protože listy květáku blokují sluneční světlo, v květech se nemůže vyvinout žádný barevný chlorofyl a zůstávají bílé.