Jak roste jedle?
Většina jedlí v mládí roste pomalu jako například Abies nordmanniana která dvou metrů dosáhne až po zhruba 12- 15 letech, podle půdních a klimatických podmínek. Zato např. Abies grandis roste na jedli vyjímečně rychle a v příznivých podmínkách dakáže narůst až metr za rok.Vánoční jedlička roste i 15 rokůVíte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.

Jak rostou šišky na jedlí : Objevuje se pouze u nahosemenných rostlin. Jedle (abies) Šišky jedlí dozrávají již koncem léta a jsou velmi dekorativní. Šišky jedlí se na podzim zcela rozpadají a na větvích zbyde pouze úzké vřeteno. Délka šišek se pohybuje od 10 do 20 cm.

Jak dlouho zije jedle

Jedle dorůstají zpravidla výšek 30–60 metrů, některé druhy výjimečně i přes 80 metrů a dožívají se stáří i 700–800 let.

Jak dlouho roste vánoční jedle : plantáž, kde už se začíná tvarovat do stromku vánočního. Tam pak roste zhruba pět až deset let.

Na rozdíl např. od borovice vyrůstají jehlice vždy jednotlivě, na rozdíl od smrku nasedají přímo na větvičku malým terčíkem – jedlové větvičky jsou proto na rozdíl od smrkových hladké, po opadaných jehlicích zbývají pouze okrouhlé listové jizvy.

Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem. Je méně odolné proti hnilobě než dřevo smrkové. Využití jedlového dřeva je obdobné jako u smrkového – stavební tesařské a truhlářské výrobky, výroba oken, dveří, obložení stěn, podlah a některé nábytkové dílce.

Na jakém stromě rostou šišky

Zdřevnatěním samičí šištice vzniká šiška. Šišky se otevírají při vyschnutí (např. u smrku, borovice, modřínu) nebo se rozpadají přímo na stromě (např. u jedle).Šišky vzpřímené, vejcovité až válcovité, po dozrání se rozpadají na stromě (vřetena zůstávají na větvích řadu let). Semena trojúhelníkovitá, zploštělá, pryskyřičnatá, obalená záhyby cípu blanitého křídla. Existuje asi 50 druhů. Kůra hladká, tenká, borka slabá, šupinovitá, šedá nebo hnědá.Jehlice 20-30 mm dlouhé a 2,0–2,5 mm široké, na svrchní straně dopředu směřující a svrchu zakrývající větvičku, na spodní straně rozdělené do 2 řad, na vrcholu vykrojené, na bázi štítkovitě rozšířené, na líci tmavě zelené, silně lesklé, s podélnou rýhou, na rubu se 2 bílými proužky.

Dřevo jedlí patří mezi měkká dřeva a neobsahuje pryskyřici, v hospodářství je ceněno méně než podobné dřevo smrkové. Řada druhů má značný sadovnický význam, využití mají i aromatické esenciální oleje a pryskyřice. Jedle též patří k nejoblíbenějším vánočním stromkům.

Jak dlouho trva než vyroste vánoční stromek : Semena se vysazují do lesních školek, kde vyklíčí a vyrostou z nich malé stromky – semenáčky. Tyto sazenice jehličnanů se po dvou až třech letech přesazují na určené místo v lese nebo na speciální plantáže. Zde stromky rostou dalších pět až osm let.

Jak dlouho vydrzi Jedlicka : Jaký vánoční stromek zvolit

Druh vánočního stromku: smrk jedle
Cena: od 300 Kč od 590 Kč
Výdrž jehličí: 1-2 týdny 3-4 týdny
Typ jehličí: husté, krátké, pichlavé husté, krátké, nepichlavé
Barva jehličí: matně zelená světlejší zelená

22. 12. 2023

Jak vypadá jedle

jedle obrovská

Kůra hladká šedozelená s pryskyřičnými puchýřky, borka šedohnědá, podélně rozpukaná. Dřevo světle žlutavé až nahnědlé, se širokými letokruhy, málo trvanlivé. Jehlice ploché, na líci leskle tmavozelené, 30–60 mm dlouhé, výrazně dvouřadě rozložené, různých délek vedle sebe, při rozemnutí voní po citrusech.

Smrk ztepilý (Picea abies – obyčejný zelený smrk) roste docela rychle, ale pomaleji než borovice. Dvoumetrové výšky může ze semínka dorůst, když má vše potřebné, zhruba za 10 roků. Smrk pichlavý (Picea pungens – stříbrný smrk) je oblíbenější, ale trochu pomalejší sourozenec českého zelenějšího smrku.Strom 30–50(–60) m vysoký, se štíhlou, úzce kuželovitou korunou, hustě až k zemi větvenou. Větve přeslenitě uspořádané, větvičky chlupaté, borka v mládí bělavě šedá, později špinavě šedohnědá. Pupeny vejcovité, červenohnědé, bez pryskyřice.

Jak vznikají šišky : Po oplození se vajíčka přeměňují v křídlatá semena, samičí šištice dřevnatí, vzniká šiška. Za sucha se šiška rozevírá, uvolňují se zralá semena, která se pomocí křídel rozšiřují do okolí. Z vyklíčených semen vyrůstají „semenáčky“.