Zhotovení zubní výplně je stomatologickým výkonem a u nich „záruka“ neexistuje. Tento pojem známe pouze u stomatologických výrobků, kterými jsou např. můstky, korunky či zubní protézy, ale nikoliv zubní výplně.Pokud můstek, korunka či zubní protéza vykazuje vady, můžete ji reklamovat. Stomatolog je povinen pacientovi vydat písemné potvrzení o tom, kdy pacient právo z vady výrobku uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace pacient požaduje.Bez omezení věkem jsou plně hrazeny bílé výplně z chemicky tuhnoucích, tj. samopolymerujících kompozit (např. Evicrol), opět jen ve frontálním úseku chrupu.
Co dělat když mi vypadla plomba : Když vám vypadne plomba, je dobré neotálet a objednat se k zubaři. Může to být nejen nepříjemný pocit, ale také zdravotní problém. Plomba chrání zub před poškozením a infekcemi, proto je vhodné ji co nejdříve opravit. Předejdete tak vzniku zánětu i dalším komplikacím.
Jak se prodlužuje záruka po reklamaci
Záruka se prodlužuje o dobu, po kterou byl výrobek v záruční opravě (ode dne uplatnění reklamace do doby, kdy byl kupující povinen věc převzít). V případě výměny výrobku se záruka neprodlužuje a zákazníkovi bude vystaven nový záruční list.
Jak dlouho lze reklamovat : Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.
Uplatnění reklamace
S reklamací se obraťte na prodávajícího v kterékoliv jeho prodejně, ovšem s ohledem na sortiment, případně telefonicky, e-mailem či dopisem. Žádáte-li opravu věci, může být k jejímu provedení pověřena také jiná osoba, například servis.
Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze například výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává), v krajním případě i svědeckou výpovědí.
Kolik stojí bílá výplň
Na tento výplňový materiál zdravotní pojišťovny nepřispívají, pacient si je musí hradit plně sám. Ceny zhotovení výplně se v ordinacích liší, vždy záleží na rozsahu a obtížnosti, nicméně se pohybují od 800 – 5000Kč za jeden zub.Vyberte si stomatologa, který má smlouvu s pojišťovnou
Nechcete-li platit každou návštěvu, najděte si stomatologickou ordinaci, která má uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Zde vám musí být poskytnuto ošetření plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, které se týká akutní a neodkladné péče.Zubní lékař je povinen reklamaci vyřídit do 30 dnů. Pacient by se měl s reklamací vždy obrátit na zubního lékaře, který práci provedl. Lékař má povinnost se reklamací zabývat a zjednat nápravu, tedy ji i případně projednat s laboratoří, pokud je chyba na její straně.
U zubu s provizorní výplní je nutné dokončit ošetření do jednoho měsíce, aby se zabránilo opětovné infekci kořenových kanálků, která vede k neúspěchu ošetření až ztrátě zubu.
Kdy mám nárok na vrácení peněz při reklamaci : Co můžete při reklamaci požadovat Pokud se vada projeví do 6 měsíců po zakoupení zboží, má se za to, že zboží bylo vadné od začátku, a vy tak můžete požadovat výměnu za nové zboží. V případě vady, kterou lze bez zbytečného odkladu opravit, vám ale takový nárok nevzniká.
Kdy mám nárok na reklamaci : Reklamace z pohledu prodejce. Pokud se jakákoliv vada zboží projeví v průběhu záruční doby, má zákazník ze zákona právo jej reklamovat. Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu.
Na co si dát pozor při reklamaci
Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze například výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává), v krajním případě i svědeckou výpovědí.
Při reklamaci byste měli prodejci zboží předat a sdělit mu, jakou vadu zboží má nebo jak se vada projevuje. Dále si zvolíte preferovaný způsob vyřízení reklamace. Tuto volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího. To neplatí, pokud jste žádali opravu nebo výměnu věci a tato možnost nebude možná.Účtenka není vždy nutná
Pokud jste například zboží zaplatili bezhotovostně (kartou či bankovním převodem), stačí celou transakci dohledat ve výpisu z internetového bankovnictví a prodejci jako důkaz předložit. „Doložit, že výrobek byl konkrétní den u konkrétního prodejce zakoupen, musí spotřebitel.
Jak reklamovat když nemám účtenku : Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze například výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává), v krajním případě i svědeckou výpovědí.