Jak reagovat na odmítnutí práce?
Zde je několik tipů, které pomohou sdělit nepříjemnou zprávu uchazeči, který nebyl vybrán:

  1. Nepoužívejte obecná prohlášení Vágní věty jako „Rozhodli jsme se pro jiného kandidáta, který lépe vyhovuje našim představám“ nejsou pro nepřijatého uchazeče užitečné.
  2. Buďte zdvořilí
  3. Stručnost vše usnadní
  4. Povzbuďte uchazeče.

Můžete zmínit, že se těšíte na novou výzvu. "S radostí vaši nabídku zaměstnání přijímám, souhlasím s uvedenými podmínkami a těším se, až se připojím k vašemu týmu." Pokud je datum nástupu jasné a na vaší straně nejsou žádné překážky, potvrďte údaj uvedený v nabídce.Služte mu tak mocně, aby ve vaší spolupráci uviděl příležitost dosáhnout toho, na čem mu skutečně záleží a co je pro něj fundamentálně důležité. Nebudu vám říkat, co máte říct, ale můžete mi napsat, co byste řekli a já vám odpovím, co si o tom myslím nebo vím. Vy si můžete udělat svůj názor a jít do akce. Věřím vám.

Jak odmítnout zájemce o práci : Napsat pár vět nedá takovou práci. Člověku na druhé straně tím prokážete slušnost a to, že si ho vážíte. Pokud možno se vyhněte generickým zprávám bez oslovení – napište uchazeči jménem či příjmením, reagujte na konkrétní informaci z životopisu či pohovoru. Ukažte, že opravdu víte, komu a na co odpovídáte.

Jak odpovědět na brigádu

Jak odpovědět na inzerát brigády – vzor

[pár slov o tom, kdo jste a proč byste chtěl/a pracovat pro tuto společnost, vaše nejdůležitější zkušenosti a dovednosti relevantní pro danou pozici, časové možnosti – pokud firma chce motivační dopis, uveďte tyto informace v něm]. Rád/a se s Vámi setkám na pohovoru.

Jaké negativní vlastnosti uvést na pohovoru : Rozhodně nezačínejte s vlastnostmi typu: nezodpovědnost, lenost, problémy se sebeovládáním apod. Každá špatná vlastnost musí pro zaměstnavatele vyznít pozitivně. Například lze uvést puntičkářství či pečlivost; zaměstnavatele potěší, i když obecně to lze vyložit i jako nepříjemnou vlastnost.

Oslovte zaměstnavatele / personalistu.

Volte tedy spíše oslovení typu hezký nebo dobrý den. Přímé oslovení použijte jen v případě, že přesně víte, komu píšete. Velmi důležitou částí navazující na oslovení je specifikace pracovní nabídky, na kterou se hlásíte.

Přiznejte si, že jste v rozpacích, smutní, zklamaní, zbavení odvahy. Současně však mějte důvěru v sebe, ve schopnosti vypořádat se s těmito nepříjemnými emocemi. Ano, po odmítnutí se cítíme nepohodlně. Ale život jde dál," říká Lucie Mucalová.

Jak diplomaticky odmítnout

Jak slušně odmítnout – zkuste to ve 3 krocích

  1. Vezměte si čas na rozmyšlenou. Často vyhovíme jen proto, že jsme souhlasili „zbrkle“.
  2. Když nevíte, co chcete říct, respektujte svoje pocity. Když váháte, jestli vyhovět nebo odmítnout držte se svých pocitů.
  3. Odmítnutí zkraťte.

Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.Ať přijdete či nikoli, vždy upřímně poděkujte dané osobě za to, že vás pozvala. Dejte jí najevo, že je to pro vás čest a radost, že si o vás myslí tolik dobrého, že jste vůbec nějakou pozvánku dostali. Buďte upřímní. V případě, že jste už někdy "mlžili" o pravých důvodech odmítnutí, skončete s tím.

Vždy je vhodné napsat, že Vás zaujala daná nabídka a dále vypsat, proč jste vhodným kandidátem (např. že máte zkušenosti s podobnou prací, jste komunikativní, pracovití, rádi se učíte novým věcem, hledáte pracovní příležitost apod.). Také se můžete zeptat na podrobnosti, které Vás zajímají.

Jak odpovedet na slabe stranky : Jaké jsou vaše slabé stránky Odpovědi na tuto otázku byste měli využít k tomu, abyste druhé straně uvedli jednu až dvě své další silné stránky. Svou slabou stránku byste proto měli uvést tak, aby vyznívala spíše jako stránka silná, a pokud je skutečně stránkou slabou, zmínit, jak ji dokážete překonat.

Co si nebrat na pohovor : Mezi vhodné volby patří halenky, košile a tuniky v neutrálních barvách. K nim se hodí sukně (alespoň ke kolenům) nebo formální kalhoty rovného střihu. Přes ramena si můžete přehodit svetřík a při formálnějších příležitostech sako. Také s formálními šaty bez výrazných vzorů neuděláte chybu.

Jak si říct o práci

Zkuste třeba:

  1. prohledat stránky firmy.
  2. napsat mail někomu z té firmy a zeptat se, jaký je kontakt na personální oddělení
  3. případně zjistit, jestli vůbec takové oddělení mají — pokud ne, tak hledejte kontakt na ředitele.
  4. zajít na vrátnici, na recepci nebo do firemního obchodu.


V případě, že píšeme neznámé osobě, je vhodné užít např. vážená paní, vážený pane. Píšeme-li např. nějakému konkrétnímu zaměstnanci, u nějž je nám známa jeho pracovní pozice, je někdy možné ji pro oslovení využít: vážený pane vedoucí, vážená paní účetní apod.Jak ovládnout strach z odmítnutí Nejvíce nás sráží vlastní přesvědčení a u nich je třeba začít

  1. Nejprve zanalyzujte vlastní stereotypy.
  2. Bolavá přesvědčení zkuste přeformulovat.
  3. Nenechte se odradit nepříjemným startem.
  4. Zaměřte se na kladná přijetí

Co delat kdyz už mě nemiluje : Snažte se vcítit do partnerových pocitů a projevte mu empatii. Empatie a porozumění mohou být klíčové pro obnovení emocionálního spojení. Snažte se pochopit pohled partnera. Empatický přístup může pomoci překonat mnoho nedorozumění a otevřít cestu.