Jak pěstovat zelí ve skleníku?
Středně rané odrůdy a polopozdní odrůdy;

Středně rané odrůdy a polopozdní odrůdy zelí můžeme vysazovat přímo na záhon, případně do pařeniště nebo skleníku. Nejideálnější čas je koncem dubna a začátkem května. Některé polopozdní odrůdy lze vysazovat i v červnu.Zálivka – zelí spotřebuje poměrně dost vody. Záhon tedy musíme pravidelně a vydatně zalévat během celého vegetačního období. Vláhu začneme omezovat až přibližně 3 týdny před sklizní. Pokud bychom v intenzivní zálivce pokračovali i nadále, mohly by hlávky začít praskat či zahnívat.Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Co nejlépe pěstovat ve skleníku : Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.

Co zasadit vedle zelí

Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí. Právě dobře zvolené vzájemně se podporující rostliny mohou plísně, houby, ale i škůdce od rostlin ochránit, nebo minimálně zvýšit obranyschopnost plodin.

Kolik cibule do zelí : Připravte si podle jednoduchého obrazového návodu 5 kg čerstvého nakrouhaného zelí, 2 cibule nakrájené na malé kousky, vrchovatou lžíci kmínu a 3 lžíce soli. Zelí pak natlačte do kameninové nádoby tak silně, aby leželo ve vlastní šťávě.

Při práci by zelí mělo mít optimálně teplotu kolem 20 °C a v době kvašení, která trvá 4 – 6 týdnů, teplotu 12 – 15 °C. Během kvašení kontrolujeme, zda je zelí stále pod „vodu“. Není-li, dolijeme je 2% solným roztokem (svaříme 20 g soli na 1 l vody a necháme vychladnout).

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Co se nemá Ráďo ve skleníku

Pokud však máte záhony ve skleníku rozdělené na polovinu a chodíte uprostřed, není problém vysadit na jeden rajčata a na druhý okurky. Je pouze třeba vysadit rajčata na více prosluněný záhon, okurky by jim příliš stínily. To samé platí i pro rajčata venkovní. Okurky rajčatům nevadí, ovšem okurkám vadí rajčata.S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Kolik zelí se vejde do Zelaku : Keramický porézní zelák s víkem a zátěží v různých objemech. Součástí je poklička i zátěž. Poměr plnění zeláku zelím je 0,95. Tzn.: při důkladném plnění a pečlivém tlačení se do zeláku o velikosti 10 l vejde až 10,5 kg zelí.

Kolik soli se dává na 10 kg zelí : Postup přípravy

Nakrouháme, popř. koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3 – 4 hodiny pustit šťávu.

Čím se zahušťuje zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Suroviny

  1. 300. g cibule nakrájená na nudličky nebo půlkolečka.
  2. 350. g sůl lépe bez jódu.
  3. stroužek česnek 8-
  4. g kmín max. ne víc.
  5. ks křen nakrájený na menší špalíčky.
  6. ks snítka kopru.
  7. kg hlávkové zelí nastrouhané

Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy. Pořádně zalijte a na měsíc skleník uzavřete. Pak znovu zalijte a větrejte až do jarních výsevů nebo výsadby nových kultur.

Co sázet s paprikou : Co zasadit vedle paprik: Rajče Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole Mrkev Petržel

  1. Rajče.
  2. Kapusta.
  3. Kedlubny.
  4. Česnek.
  5. Cibule.
  6. Fazole.
  7. Mrkev.
  8. Petržel.