Jak pěstovat Vanilkovník?
Rostliny se pěstují na plantážích, kde buď ovíjejí jiné stromy, nebo umělé podpěry (tyče). Často bývají tyto vanilkové plantáže kombinovány s pěstováním cukrové třtiny. Rostliny se na plantážích rozmnožují řízkováním, neboť pro klíčení semen potřebují – jako většina orchidejí – specifickou symbiotickou houbu.Pro pěstování vanilky je nutná úrodná půda s dostatkem vody. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25 – 27 °C. Důležitá je také vlhkost vzduchu okolo 80%. Ideálním místem pro vanilku je vytápěný skleník, obývací pokoj a nebo vytápěná zimní zahrada.Květ musí na plantážích opylovat ručně pomocí speciálního háčku. Po opylení se začínají vytvářet lusky. Trvá asi šest týdnů, než dosáhnou plné velikosti a osm až devět měsíců než dozrají. Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni.

Jak dlouho kvete vanilka : Vanilka kvete jen 24 hodin. První záznam o vanilce pochází z 15. století.

Proč je vanilka žlutá

Výjimečně se na vanilce mohou vyskytnout kvasinky, které tvoří lokalizované šedo-žluté povlaky. Vanilka se používá ve formě celých lusků, mletá, nebo ve formě cukru či alkoholového extraktu.

Z jaké rostliny je vanilka : Vanilla planifolia patří do čeledi orchidejí. Jejím původním domovem bylo Mexiko ve Střední Americe. Tato výjimečná rostlina šplhá ve svislém směru na kmeni stromů ve stínu, případně polostínu a ve volné přírodě umí narůst do výšky až 25 metrů, květy jsou bílé případně žluté.

Nyní je pěstována především na Madagaskaru, na ostrovech Réunion (dříve Bourbon), Mauricius, Komory, v Indonésii, na Tahiti, ale také na Srí Lance, Bahamách i v Africe (Uganda). Vůně a chuť: Nejdůležitější látkou vanilky je vanilin, který dává příjemnou vůni a sladkou chuť tohoto koření.

Vanilkový keřík umístěte na slunečné stanoviště. Přezimujeme v chladnějším prostoru okolo 10°C. Velikost dodávané rostliny: květináč průměr 11 cm, výška při dodání cca 10-20cm (v závislosti na dodávaném období).

Proč je vanilka tak drahá

Jeden květ dá vznik jedinému vanilkovému lusku, přičemž každý květ kvete jen jeden den. Zároveň, každý vanilkový lusk zraje různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než by se sám otevřel. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávána a kontrolována, a proto je tak drahá.Rostlinu množíme jarním řízkováním, při kterém oddělíme část stonku, který má nejméně dva články a vrcholový řízek. Ten zapíchneme do rašeliny odlehčené perlitem nebo polystyrénovými kuličkami. Se semeny to u nás raději nezkoušejme, k naklíčení potřebují původní symbiotickou houbu.Vanilovník plocholistý (vanilka pravá, Vanilla planifolia) je šplhavá liánovitá orchidej původem z Mexika. Oblíbené koření, které nazýváme vanilkou, se skrývá v jejích plodech. Aztékové si tohle luxusní ochucovadlo dopřávali už v 15. století.

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Jak pěstovat Otočník : Otočník stromovitý 'Nautilus Blue' roste nejlépe na slunném stanovišti chráněném před větrem, ale snese i polostinná místa. Vyžaduje humózní, mírně kyselý a dobře propustný substrát. Při výsadbě se provádí základní pohnojení pomalu rozpustnými hnojivy a během vegetace se přidává 1x týdně hnojivo pro balkónové rostliny.

Kdy se Sklizi vanilka : Zelenkasté luštěné plody vanilky se sbírají, když jsou v polodozrálém stavu, resp. když začínají žloutnout. Teprve po fermentaci ztmavnou, přičemž se vytvoří vanilín, který je zodpovědný za charakteristickou vůni a sladkou chuť tohoto koření. Lusky jsou dlouhou 20 až 25 cm, v podélném směru vrásčité.

Jak uchovat vanilkový lusk

Jsou dvě možnosti, jak lusky uskladnit, tak aby Vám vydrželi voňavé a plné chuti alespoň 1 rok.

  1. První možnost: Vanilkové lusky vložte do malé uzavíratelné nádoby, která bude velmi dobře těsnit.
  2. Druhá možnost: Vezměte potravinářskou fólii a vanilkové lusky jí pevně obalte, aby se k nim nedostal vzduch.


Jak skladovat vanilku Lusky zakoupíte nejčastěji v uzavíratelné zkumavce, to aby si koření udrželo vlhkost. Jakmile se obal otevře, mají lusky tendenci rychle vysychat. Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit.Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Jak si udělat domácí vanilkovou zmrzlinu : Příprava vanilkové zmrzliny není náročná. Budete potřebovat jen vanilkový lusk, měkký tvaroh, mascarpone a cukr. Všechny ingredience smícháte a nakonec přidáte zrníčka z vanilkového lusku. Pokud máte pocit, že směs není dostatečně podle vaší chuti, můžete přidat u trochu vanilkového cukru.