Jak pěstovat v pařeništi?
Kdy založit pařeniště

Vhodná doba na setí bývá koncem března, ale záleží na počasí a teplotě. Oproti tomu teplé pařeniště stačí založit až v půlce března. Jakmile v něm bude vhodná teplota, kterou zajistí rozkládající se materiál, můžeme vysévat nedočkavá semínka.Půdu je důležité pravidelně prokypřovat, čímž dojde k narušení kořínků plevele, který pak vyhnije. Ve sklenících a pařeništích si také obvykle hoví různí škůdci, jako například slimáci, mšice a mravenci. Není snadné se jich zbavit, ale není to nemožné. Existuje celá řada postřiků a hnojiv proti škůdcům.Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon. Je-li venku teplo, ideální je saláty vysévat odpoledne, aby bylo semínko přes noc v relativním chladu.

Jakou hlínu do pařeniště : Na založení pařeniště potřebujete buď čerstvý koňský, hovězí či jiný hnůj, popřípadě suchou slámu, suché listí a kvalitní kompostovou zeminu.

Na co je dobře pařeniště

Pařeniště si na vaší zahradě najdou využití v sezóně i mimo ni. V zimě mohou sloužit k zazimování některých rostlin či stromků. Naopak na jaře je pařeniště vhodné k předpěstování či urychlení růstu zeleniny jako jsou rajčata, papriky, dýně, cukety anebo také rebarbora.

Co dát na dno skleníku : Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Dřevo je ošetřeno tlakovou impregnací, přesto ho doporučujeme ošetřit vhodnou povrchovou úpravou pro venkovní dřevo (podle vlastní volby) – tzn. protiplísňový nátěr plus např. lazura.

V pařeništi se daří zelenině i salátům

  • Rané saláty.
  • Kapusta a zelí
  • Květák.
  • Jarní cibulka.
  • Ředkvičky.
  • Mrkev a petržel.
  • Okurky nakládačky – obvykle se vysazují po sklizni rané zeleniny.

Jak větrat pařeniště

Při konstrukci pařeniště je důležité zajištění vhodného způsobu větrání. Nejlepší je, když lze okna normálně otevírat a nechávat v různých polohách podle potřebné velikosti větrací štěrbiny (lze řešit i různým podkládáním třeba kousky dřeva).Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy. Pořádně zalijte a na měsíc skleník uzavřete. Pak znovu zalijte a větrejte až do jarních výsevů nebo výsadby nových kultur.Duben je ta pravá doba k předpěstování okurek hadovek, ale i melounů, letního póru a salátů. Do skleníků, které už začínají být hezky prohřáté od sluníčka, vyséváme kedlubny a saláty.

Odpověď: Dobrý den, k impregnaci pařezu postačí UNIBAL FERMEŽ LNĚNÁ P6420. Můžete také použít LAZUROL AQUA NAPOUŠTĚDLO V1314 a povrch přetřít vrstvičkou bezbarvého laku LAZUROL AQUA S AKRYL V1302 jen v množství, které dřevo pojme a nebude vytvářet vrstvu na povrchu.

Na co je pařeniště : Pařeniště je zahradnické zařízení, stavba, určená k předpěstování sadby, pěstování některých druhů zeleniny, nebo založení rostlin. V dřívější době bývala pařeniště používanější než dnes.

Co zasadit do pařezu : Skvěle se pro to hodí cibulky tulipánů, narcisů nebo ladoňky. V pařezu se budou skvěle vyjímat také kapradiny či macešky. U sázení si dejte pozor pouze na to, zda je pařez umístěn na slunné straně zahrady nebo spíše v polostínu až stínu. Podle toho následně zvolte vhodnou sazeničku.

Co Vysevat na jaře

Přímo na záhon lze vysévat cibuli, petržel, mrkev, hrách, mangold, ředkvičky a ředkve, vodnice, dokonce už i zelí a salát. V druhé půlce dubna můžeme vysít semínka řepy i semena některých dýní a cuket. V květnu pokračujeme s předpěstováním okurek hadovek, salátů, pórů a zelí.

Ze všeho nejdříve je potřeba skleník pořádně očistit. Tady nepomůže nic jiného než poctivá práce. Jarovou vodou s přídavkem octa proti plísním pořádně umyjte stěny skleníku, ať jsou ze skla nebo z polykarbonátu. Rostliny milují světlo, a díky čistým stěnám si ho mohou dopřát plnými doušky.Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Co dát na pařez : Vnitřek pařezu vydlabejte, vysypte vrstvou drobných kamínků, přidejte substrát a sazeničky rostlin. Skvěle se pro to hodí cibulky tulipánů, narcisů nebo ladoňky. V pařezu se budou skvěle vyjímat také kapradiny či macešky.