Jak pěstovat v keramzitu?
Hydroponicky můžete pěstovat prakticky cokoliv od kaktusů přes bylinky a okrasné rostliny až po zeleninu, která mívá díky efektivnějšímu dopravování živin ke kořenům vyšší výnosy a také větší obsah vitaminů a minerálních látek. Rostliny pěstované hydroponicky jsou méně náchylné k chorobám.Naplňte truhlík do 3-5cm výšky keramzitem, poté vložte netkanou textilii , vytvořte z ní vnitřní vanu a pak spolu ze substrátem zasaďte rostliny. Takto zabráníte prosáknutí substrátu do vodní lázně a zároveň keramzit vytvoří prostor pro zásobu vody.Je určen k dekoračnímu zakrytí substrátu na povrchu květináče, k ukotvení umělých rostlin a k jiným aranžérským pracím. Uplatňuje se při hydroponickém pěstování rostlin. Benefity: použije-li se k zakrytí zeminy, zabraňuje jejímu vysychání vhodný jako drenáž

Co dát na dno květináče : Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.

Co s Keramzitem

Kuličky s příjemnou barvou pálené hlíny můžete využít na mnoho způsobů. Poslouží jako lehká drenáž na dně pěstebních nádob, jako vkusná dekorace na povrchu květináčů, truhlíků i záhonů a dokonce může nahradit i pěstební substrát.

Co spolu pěstovat : Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát

Na rozdíl od písku, stěrku, polystyrenových úlomků nebo různých jiných materiálů má keramzit ideální vlastnosti. Vrstva keramzitu na dně květináčů optimálně propouští přebytečnou vodu a zabraňuje tak uhnívání kořenů. Navíc je 100% přírodní, neobsahuje žádnou chemii ani choroboplodné zárodky.

Keramzit čistím ve vodě s peroxidem vodíku 30%, pořádně "kuličky" properu a očistím od kořínků, solí a jiných nečistot.

Co zasadit do velkého květináče

Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčích

  • Ruj vlasatá
  • Bylinky.
  • Javor dlanitolistý
  • Hortenzie.
  • Rododendrony.
  • Zimostráz.
  • Šeřík.
  • Zakrslá borovice.

Jinak ale platí, že do závěsných květináčů se nejvíce hodí rostliny, které tak dají vyniknout svým převislým stonkům nebo bohatému větvení. Do květináčů v závěsu můžete zasadit jeden nebo více druhů rostlin (pokud mají stejné nebo velmi podobné nároky), a vytvářet tak různorodé kompozice.Keramzit je obecný název pro lehká kameniva vyráběná výpalem a expandací přírodních jílů. Liapor se vyznačuje granulovanou formou s téměř kulovitými zrny s vnitřní stejnoměrnou pórovitou strukturou a uzavřeným slinutým povrchem.

Ne všechny terasy mají stejně intenzivní sluneční světlo. Pokud je vaše terasa vystavena přímému slunci, doporučujeme zasadit do květináče rostliny odolné vůči slunečnímu záření, například slunečnice nebo trvalky jako levandule. Naopak ve stínu vyniknou fuchsie, kapradiny nebo netýkavka.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Co zasadit mezi brambory : Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.

Kolik muškátů do truhlíku 50 cm

Náš tip: Pro bohatě osázený truhlík použijte 3 rostliny do truhlíku o délce 50 cm. Do truhlíku o délce 80 cm použijte 5 muškátů.

Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).Základním a nejjednodušším způsobem čištění přírodního kamene je zametání a vysávání suchých nečistot, stejně jako stírání mokrých nečistot vlhkým hadrem, což je díky impregnaci kamene snadné. Použít též lze houbičku, vodu a trochu mýdla či obyčejného saponátu. Odstraníme tak nejběžnější skvrny.

Kolik muškátů do květináče : Máme-li mladé muškáty z řízků, musíme množství zvýšit na 8 až 12 ks, podle velikosti, jinak by byl truhlík „chudý“. Substrát dáme do 2/3 truhlíku a utužíme. Rozmístíme rostliny tak, aby si nekonkurovaly. Větší dozadu nebo do středu, menší a převislé na okraje.