Nechte ho volně ležet na trávě nebo ho postavte ke stromům do plného stínu. Nízkých teplot se nebojte, kmenu se nic nestane, v zimě pouze neplodí. Nebude vůbec na škodu, pokud občas zmokne. Jestli pršet nebude, občas ho zalijte hadicí nebo postříkejte rozprašovačem.Sušené shiitake namočíme ideálně přes noc do vody (ale stačí i pár hodin před samotnou přípravou), potom je vaříme cca 1 hodinu.Jakmile začne substrát houby shitake plodit, musíme plody sbírat každý den, tak že vyřezáváme nejstarší houby. Sklizeň trvá přibližně dva týdny a po ukončení je nutné pytel vyčistit od všech odumřelých částí hub a jiných nečistot. Vyčištěný pytel je nutné ponořit na 24 hodin do vody.
Jak pripravit Susene houby shiitake : Sušené houby, je třeba nechat je před další úpravou nabobtnat ve vařící vodě. Pro přípravu asijských specialit doporučujeme sušené houby shiitake předem naložit do sójové omáčky zředěné trochou vody. K přípravě pokrmů se využívají pouze kloboučky, tuhé nožičky se odkrajují.
Jak si vypěstovat houby
Klíčovou roli při pěstování hub hraje výběr vhodného stanoviště, které se má ideálně nacházet ve stínu, vlhku a pod dřevinou, jako například smrk, borovice, dub, buk. Pro pěstování hub si vyčleňte měsíce od dubna do listopadu, kdy půda není zmrzlá. Teplota a vlhkost totiž stimulují růst mycelia, tedy podhoubí.
Jak zpracovat houby shiitake : Shitake můžete dusit, smažit, grilovat i péct. Můj oblíbený recept je podusit je na cibulce s uzeným tempehem, přidat jen lehce povařený bulgur a ještě krátce podusit ve vývaru, dokud bulgur nezměkne a chutě se nespojí. Shitake také používám do rýžových nudlí, wok pánví s rýží, miso polévky nebo houbových omáček.
Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.
Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy. Houby nakrájené na kousky můžete uložit i do mrazáku.
Jak správně čistit houby
Nejdříve houby důkladně očistěte. Houby před sušením nikdy neomývejte, k čištění volte suchou cestu – nůž a štěteček. Sušte jen zdravé kousky. Houby, které jsou plesnivé a červivé vyhoďte, příliš mokré houby dejte stranou a spotřebujte jinak.Shiitake patří mezi potraviny, které dokážou posílit náš imunitní systém. Ničí viry, bakterie, plísně, dokonce disponuje protinádorovými účinky. Její pravidelná konzumace umí také udržet pod kontrolou krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi.Jak dlouho vařit houby
- Česká mykologická společnost doporučuje houby vařit alespoň 20 minut až půl hodiny.
- Přidáváte-li houby do vroucí polévky, například bramboračky nebo kysela, bude jim stačit zhruba 5-8 minut.
Obecně jsou houby těžce stravitelné a musíme je vařit 20 minut až půl hodiny, na smažení stačí trochu kratší doba. Na klasickou smaženici nejprve osmahneme cibulku, na ni přidáme houby a rozklepnutá vejce dáváme až na podušené houby. Pak vaříme (smažíme) už jen tak dlouho, dokud vejce neztuhnou do požadované hutnosti.
Jaké houby lze pěstovat umělé : Hlíva ústřičná, žampiony a další
Žampiony jsou typickou nenáročnou houbou po dlouhá léta pěstovanou v umělém prostředí. Asi nejvíce osvědčeným substrátem pro pěstování žampionů je perlit.
Jaké houby se dají pěstovat doma : Jaké druhy hub si můžete vypěstovat
Výběr hub je široký. Základní houbou, která není náročná na pěstování, je hlíva ústřičná. Vypěstovat si ale můžete i hřiby a léčivé houby jako reishi, shiitake, bedly, korálovec ježatý, pýchavky, penízovku sametonohou a další.
Jak dlouho namáčet sušené houby před vařením
Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny.
Sušené houby v kuchyni
Před použitím je namočte do vlažné nebo studené vody. Proč namáčet sušené houby Houby nasáknou vodu a budou měkčí.Bonusový tip na závěr: Skladování hub
Přinesli jsme si z lesa pořádný úlovek a váháte, co s ním Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy.
Jak uchovat čerstvé houby do druhého dne : Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici. Ale je třeba dodržet určité podmínky. „Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte.