Jak pěstovat houby lísky?
Dávkování : Vykopejte několik menších děr kolem stromu ( nejlépe, aby byly vidět kořeny ), Vsypte okolo 0,5 l připraveného substrátu a zakryjte 5 centimetrovou vrstvou zeminy. V místech kde jsme tak to nasypali substrát je vhodné použit mulčování kůru, jehličí nebo listí .Houbám prospívá stín, vlhko a půda bohatá na dusičnany. Vysazovat můžete od jara do konce podzimu. Spory hub si můžete přinést z lesa, vyskytují se v mechu a v mulčovací kůře či listí, nebo je můžete koupit jako práškovou směs. Prodávají se i speciální suspenze, obsahující živé zárodky více druhů hub.Lísku vysazujeme na jaře a na podzim, na vzdálenost 3 až 4 metry od sebe.

Jak sázet Lišku : Stanoviště volíme světlé, upřednostňujeme spíše jihozápadní stranu. Půda by měla být lehčí, hlinoto-písčitá, až písčito-hlinitá, teplá, dobře propustná, nicméně vlhká, nepřemokřená. Jednotlivé keře vysazujeme ve vzdálenosti 3-4m.

Jak se starat o lišku

Lísky preferují hlinitou a dobře propustnou půdu. Příliš vlhký až podmáčený substrát jim nesvědčí. Co se týče pH, poradí si s kyselými, neutrálními i zásaditými půdami. Pro dozrání plodů potřebuje teplo, keře tedy pěstujeme spíše v nížinách.

Kdy začínají růst lišky : Roste od června do října.

Jako pěstitelský materiál lze použít například dřevo, hobliny, slámu, nebo obiloviny (proso) či rýži. Třeba houba Reishi je obvykle pěstována na dubových kmenech. Aby šlo kultivační médium použít jako substrát, tepelně se sterilizuje, následně řeže a ručně vkládá do ochranného obalu.

Lesní houby 8v1 se vysazují po odeznění mrazíků od počátku měsíce března/dubna až do listopadu. Tyto houby potřebují ke svému životu stromy, doporučujeme je tedy vysadit na zahrádku co nejblíže kořenům stromů jako jsou dub, buk, bříza, habr, osika, borovice, smrk či jedle.

Kam zasadit Lišku

Využití vlhčích míst a záplavových oblastí. Již staří Řekové vypozorovali, že nejlepší plody dávají lísky na vlhkých místech. „V sušších půdách je pěstování lísky vegetativně množené jen tehdy úspěšné, když se pozemek aspoň třikrát za vegetaci zavlaží a půda kolem keřů se mulchuje“ (str. 64).Lísky rostou zásadně v severním mírném pásu a rostou velice rychle, pouze stromovité drihy a odrůdy rostou pomaleji. Za 10 let dosáhnou dvou metrů a čtyř až sedmi metrů dorostou až za 30 let.Liška je nazývána jako „nebezpečný druh zvířete“, tudíž je k jejímu chovu nutné povolení od státní veterinární správy. Už tohle komplikuje celé chování a ochočování tohoto tvorečka. Pro laiky je lištička něco jako divoký pes, je tedy možné ji krmit granulemi, ale je potřeba ji také očkovat a odčervovat.

Pokud jsou liškám dány dvě sladké bobule, tak porodí mládě. Pokud hráč na mládě použije vodítko a odtáhne mládě od svých rodičů, tak si ho mládě "oblíbí" a nebude před ním utíkat.

Jak rychle rostou lišky : Lísky rostou v severním mírném pásmu. Lísky jsou poměrně rychle rostoucí dřeviny. Jen stromovité typy dorůstají pomaleji – v 10 letech jsou přibližně 2 m vysoké, ve 20 letech 2–5 m a ve 30 letech 4–7 m. Nejrozšířenější jsou keřovité typy lísek.

Jaké houby se dají pěstovat doma : Jaké druhy hub si můžete vypěstovat

Výběr hub je široký. Základní houbou, která není náročná na pěstování, je hlíva ústřičná. Vypěstovat si ale můžete i hřiby a léčivé houby jako reishi, shiitake, bedly, korálovec ježatý, pýchavky, penízovku sametonohou a další.

Jak zasadit houby

Houby nemají rády příliš velkou intenzitu slunečního záření, a proto je ideální pro výsev zastíněné místo ze západní strany. Obecně se doporučuje houby vysadit co nejblíže stromu (dub, buk, bříza, habr, smrk, borovice, tůje). Nemusíte se obávat o degeneraci stromu, podhoubí je v symbiotickém vztahu s jeho kořeny.

Lísky lze snadno množit řízkováním, řízky ochotně pustí kořínky. Stačí v listopadu odříznout ze zdravých větví cca 30 cm dlouhé kmínky, které jsou jen o něco silnější než běžná tužka. Tyto výhony zapíchneme do květináče s výživnou zeminou a zaléváme. Třetina výhonu musí ze substrátu koukat ven.Liška je nazývána jako „nebezpečný druh zvířete“, tudíž je k jejímu chovu nutné povolení od státní veterinární správy. Už tohle komplikuje celé chování a ochočování tohoto tvorečka. Pro laiky je lištička něco jako divoký pes, je tedy možné ji krmit granulemi, ale je potřeba ji také očkovat a odčervovat.

Jaké bylinky se hodí k houbám : Zelené natě a bylinky do houbových pokrmů patří zcela přirozeně, neboť sezona hub a bylinek na našich zahradách se kryjí. V tomto ohledu jsou pravými skvosty tradiční petrželová nať, čerstvá majoránka, šalvěj, bazalka, libeček a mladá celerová nať.