Jak pěstovat doma pažitku?
Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.Semínka vysévejte asi centimetr hluboko, nasypte několik do jedné jamky, aby se při růstu tvořily trsy. Pažitce vyhovuje teplo a světlo, podobně jako řadě ostatních bylinek. Proto květináč či truhlík postavte nejlépe na parapet. Zalévejte, rostlinka vyklíčí v závislosti na podmínkách asi za dva týdny.Do skleníku můžeme semena vysévat nejlépe od února do března, na záhon až od dubna do května, doma vyséváme do květináčů klidně po celý rok. Pažitku sejeme do hnízd po více semínkách, tzn. že si v půdě připravíme důlek a vysejeme do něj několik semen najednou. Pažitce se dobře daří v písčité půdě.

Čím se hnojí pažitka : Pažitka. Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy. Častější hnojení pažitky není potřeba.

Jak zasít pažitku

Ze semínka doma v květináči

Na povrchu květináče udělejte malou jamku a vložte několik semínek. Jemně zasypte, zalijte a umístěte na slunné a teplé místo, aby mohla semena vyklíčit. Po vyklíčení nádobu přesuňte tak, aby nebyla na přímém slunci, vhodné místo pro pěstování pažitky je v polostínu.

Jak zalévat pažitku : Pažitku pěstovanou v květináči je nutné častěji zalévat, protože substrát v malém květináči velmi rychle vysychá. Zároveň je třeba hlídat, aby nedošlo k přelití rostlin. Tip: Pažitku v květináči zalévejte častěji malými dávkami vody.

Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Pažitce, která je mnohdy známá pod svým zdomácnělým názvem šnytlík, se bude dařit ideálně ve vlhké, vápenité půdě s vysokým obsahem živin. Rostlina potřebuje mírnou zálivku a slunné stanoviště. Je mrazuvzdorná, pokud však chcete bylinku využívat celý rok, přesuňte ji na zimu v nádobě domů, v teple bude nadále růst.

Jak často Zalevat pažitku

Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.Jedlý květ pažitky můžete použít do salátů či k dekoraci vařených brambor, kaše nebo si z nich vyrobte pesto. Květy se dají také dobře použít na domácí delikátní ocet s pažitkovými květy či máslo. Pokrmy s květy pažitky nejen dobře chutnají, ale také lákavě vypadají.

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Co k Muškátům do truhlíku : S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Co v dubnu do truhlíku : Od druhé poloviny dubna můžete přímo do záhonu vysévat ředkvičky, kopr, hrách, bob, ředkev, mrkev, řepu, libeček, celer, petržel či pastinák. Tip pro případ malé zahrádky: Nemáte-li dostatek prostoru na záhonech, můžete si kopr (jakož i další bylinky) vypěstovat i v květináči či truhlíku.

Jak dlouho vydrží pažitka

Doporučená vzdálenost mezi jednotlivými trsy je cca 30 cm. Jako u všech trvalek je i u pažitky zásadní vysazovat na důkladně odplevelené stanoviště. Pažitka vydrží na jednom místě deset i více let.

Jak namíchat hnojivo z droždí

Připravte si pět kostek droždí a rozmíchejte je v jednom litru vlažné vody. Tekutinu nalijte do jeden a půl litrové lahve, zavíčkujte a řádně protřepejte. Následně víčko odšroubujte a přikryjte pouze gázou. Takto připravený základ nechte na teplém místě dva dny kvasit.Výluh z kopřiv je některými pěstiteli doporučován také jako přípravek na ochranu proti mšicím. V tomto případě se vyrábí tak, že 0,5 kg kopřiv (celé rostliny i s očištěnými kořeny) zalijeme cca 5 litry vody a necháme zhruba 14 dnů kvasit. Přecedíme a jako neředěný roztok aplikujeme na kolonie mšic.

Co s květy na Pažitce : Květy pažitky přitahují opylovače, takže nechte část natě vykvést. Vykvetlá nať není vhodná ke konzumaci, protože ztuhne. Pažitku sklízejte průběžně během celé sezóny. Množit rostlinu můžete dělením trsu nebo ze semen, ale klíčí velmi pomalu.