Jak pěstovat bylinky přes zimu?
Sedm pravidel pro pěstování bylinek v zimě za oknem

  1. Dostatek světla. Květináče s bylinkami by měly stát přímo u okna z prostého důvodu, že k růstu potřebují každý den 4 až 5 hodin slunečního svitu.
  2. Optimální teplota.
  3. Kvalitní substrát.
  4. Drenáž
  5. Zastřihávat opatrně
  6. Koupené vzrostlé rostliny rovnou sníst.
  7. Vegetativní klid.

Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.Pokud chcete mít čerstvou pažitku či petrželové lístky stále po ruce, oddělte kousek trsu a zasaďte si ho do květináče, který budete přes zimu uchovávat v bytě. Přežití zimy jim nedělá v našich klimatických podmínkách žádné potíže.

Jak přezimují bylinky : Většina bylinek zimu zvládne. Mrazivé počasí snese petržel, pažitka, máta, meduňka, tymián šalvěj, yzop, oregano, levandule i libeček. Pro jistotu ale k jejich kořenům přihrňte zeminu. Použít můžete i mulčovací kůru, která bude kořenový systém chránit před mrazy.

Jak pěstovat bylinky v paneláku

Obecně platí, že bylinky prospívají nejlépe ve vzdušné, nepřemokřené a zásadité zemině. Vyplatí se sáhnout po kvalitním substrátu s příměsí rašeliny. Na hnojení nejsou bylinky náročné, spíše než pravidelné hnojení je vhodné bylinky jednou za rok přesadit do květináčů s čerstvým substrátem.

Kde pěstovat bylinky v bytě : Pěstování bylinek v bytě

Nejlépe se bude dařit bylinkám doma za oknem. Místo na parapetu jim zajistí světlo a vzduch. Středomořské bylinky umístěte jedině za okno směřující na jih, ať čerpají co nejvíce slunečního svitu. Pozor na pěstování bylinek doma v zimě, kdy se topí.

Zdřevnaťující keříky můžete zkrátit až o třetinu, ty opravdu bujné klidně o polovinu, vždy ale dávejte pozor, abyste střihem nezasáhli do starého dřeva – takto „ošetřené“ bylinky většinou zastaví růst. Vzniklé rány by se také do zimy nemusely zacelit, bylinky by byly náchylnější k zimnímu poškození mrazem.

Bylinky v mrazničce

Než kuchyňské bylinky uložíte do mrazničky nebo mrazicího oddílu chladničky, omyjte je a poté osušte. Poté je můžete podle potřeby buď nasekat, nebo zmrazit vcelku. Obzvláště praktické je použití zásobníku na kostky ledu. Nasekané bylinky sem vložte a kostky doplňte trochou vody.

Co se dá pěstovat v zimě

Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.Pro pěstování klíčků nebo microgreens jsou vhodné všechny druhy bylinek a zeleniny, jejichž listy jsou jedlé a chutnají vám. Patří mezi ně například brokolice, ředkvičky, hrách, fazole mungo, quinoa, řeřicha, bazalka, vojtěška alfalfa nebo rukola.Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.

Mrazuvzdorné stačí po sklizni zazimovat na záhoncích a počkat na jaro, kdy znovu obrazí. Mezi mrazuvzdorné bylinky patří například máta, šalvěj, meduňka, levandule, libeček, tymián nebo pažitka.

Jak zazimovat bylinky na balkoně : Nejúčinnější je polystyrén, několikrát omotaná bublinková fólie, fólie s polystyrénem, staré vlněné svetry, stará deka, sláma… Květináče také můžeme postavit do větších nádob a meziprostor vyplnit spadaným listím, dřevitou vlnou, vrstvou novin a podobně.

Jak se starat o bylinky v květináči : Většině bylinek, zejména těm středomořským, vyhovuje dobře propustná zemina chudá na živiny. Rozhodnete-li se pro květináč, nezapomeňte na vrstvu písku na dně nádoby, která zajistí odvod přebytečné vody. Pěstební nádoba má také mít ve svém dnu odtokový otvor. Jinak bývají kořeny přemokřené, hnijí a rostliny odumírají.

Jak a kdy sbírat bylinky

Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit. Kořeny se sbírají v době vegetačního klidu, to znamená brzy na jaře anebo na podzim.

Mezi mrazuvzdorné bylinky patří například máta, šalvěj, meduňka, levandule, libeček, tymián nebo pažitka.Bylinky sbírejte v době, kdy obsahují největší množství aktivních složek a v závislosti na používané části – květy rozvité, nejlépe dopoledne; listy a nať brzy před květem, kdy jsou listy svěží a zdravě zelené s příznivým chemickým složením; kořeny a oddenky dobýváme ze země náležitě zdužnatělé v době vegetačního klidu …

Jak skladovat cerstve bylinky : Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.