Nejlépe se jí daří při teplotě nad 10 °C a při alespoň 5 hodinách přímého slunečního svitu. Co se týče půdy, měla by být kyprá a bohatá na živiny. Semínka se sadí nejlépe v březnu či dubnu do nádob naplněných organickým kompostem, který by měl být smíchaný s perlitem.Bazalka obvykle klíčí rychle a je snadné vypěstovat ji ze semen. Zasaďte ji doma 4 až 6 týdnů před posledním mrazem nebo ji vysejte rovnou do zahrady po posledním jarním mrazu. Bazalku saďte ven jen ve chvíli, kdy máte jistotu, že už pominulo nebezpečí mrazíků.Do připravené hlíny zasaďte předpěstované sazeničky z vlastní zahrady nebo koupené v zahradnictví. Pokud si chcete vypěstovat bylinky ze semínek, nejprve je dejte naklíčit do malého kalíšku s hlínou na teplé světlé místo a pravidelně zalévejte. Až budou ze semínek sazeničky, přesaďte je do květináčů a truhlíků.
Kde mít doma bazalku : Vhodné je světlé a teplé stanoviště, květináč tedy položte na parapet okna orientovaného na jih, jihovýchod, nebo jihozápad. V kuchyni se jí asi moc dařit nebude, jelikož nemá ráda změny teplot, změny vlhkosti vzduchu, a průvan.
Proč mi vadne bazalka
A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jak správně zalévat bazalku
Kolik vody potrebuje bazalka : Až vykouknou malé rostlinky, můžete je začít opatrně zalévat. V tomto případě rovnou do odtokové misky, nikdy nezalévejte přímo substrát nebo listy, protože bazalka je citlivá na plísně. „Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden.
Bazalka chrání před padlím rajčat, okurek, paprik i cuket.
„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.
Které bylinky můžou být spolu v truhlíku
Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.Výsadba balkónovek. Čas na výsadbu je ideální zrealizovat koncem března až v dubnu.Žádnou speciální zeminu používat nemusíte, ale rostlině se bude dobře dařit, pokud přidáte trochu perlitu na provzdušnění. „Bylinku zalévejte rovnoměrně, každý den trochu, a postavte ji na slunné místo. Na rostlinu by ale nemělo pražit slunce a neměla by být v průvanu,“ přidává další tipy bylinkářka Anna Krutová.
Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.
Jak přesadit kupovanou bazalku : U bylinek z doma sundejte z květináče obal, podložte ho podšálkem a důkladně rostlinu zalijte. Byliny se často tísní v malém květináčku, s kořínky prorostlými substrátem. Proto jim pomůže a hlavně je osvěží přesazení do rozměrnější nádoby s čerstvou zeminou.
Jaké bylinky k sobě do truhlíku : Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.
Co odpuzuje bazalka
Bazalka totiž odpuzuje například molice nebo třáslenky. Dobře také rajčata chrání před plísněmi. Bazalku také můžete zasadit mezi okurky a cukety.
Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.
Co do truhlíku na sever : Balkonové květiny na severní stranu
Daří se zde rostlinám, které vyžadují polostín až stín. Fuchsie (Fuchsia), pochvatec (Coleus), lobelka (Lobelia), nestařec (Ageratum), hortenzie (Hydrangea), bohyška (Hosta), hluchavka (Lamium), břečťan (Hedera) i různé jehličnany.