Jak psát sloh charakteristiku?
Při psaní charakteristiky osoby se vám nejvíce budou hodit přídavná jména, slovesa (ve spojení s podstatnými jmény) a přirovnání. Popis by měl být zároveň logický a květnatý, aby čtenář nabyl dojmu, že ji zná stejně dobře jako vy a sám by o ni dokázal vyprávět dál, aniž by ji kdy poznal osobně.Jedná se o popisný slohový útvar, který se na rozdíl od popisu nezajímá pouze o vnější stránky, ale především ty vnitřní. Z tohoto důvodu se obvykle nevěnuje věcem, ale převážně osobám a případně zvířatům. Není však nemožné charakterizovat například místo, musíme však jít více do hloubky.autor „tvoří člověka“, měl by tedy o něm vědět maximum – jakého je věku a zda se chová věku adekvátně, jaké má vzdělání, sociální postavení, formující životní události, jaký má temperament, co ho motivuje – jak velkou míru zájmu o problém, který se řeší, má…

Jak napsat nepřímou charakteristiku : Nepřímá – při charakteristice se uvádí příklady jednání, ze kterých vlastnosti nepřímo vyplývají, např. „Každému do očí řekl, co si o něm myslí. “, “Babička nikdy neseděla s rukama v klíně, vždy se chopila nějaké práce.” Vnější – popisuje vnější vzhled: „Má modré triko a černé kalhoty.

Jak napsat charakteristiku člena rodiny

Nemusíš psát podrobnou charakteristiku každého člena podle obvyklé osnovy, charakterizuj rodinu jako skupinu, v každé části pak i konkrétní osoby jmenuj, porovnávej je atd. Rodina nejsou jen rodiče a sourozenci. Osnova: Naše rodina – členové + širší rodina (u dospělých povolání, u dětí věk, školní docházka apod.)

Jaký je rozdíl mezi popisem a charakteristikou : Pokud máme ale za úkol popsat předmět, zajímá nás především jeho vzhled, materiál a v některých případech i funkce – píšeme popis, který na rozdíl od charakteristiky nepopisuje psychickou výbavu člověka nebo osobní pocity a bývá odbornějšího rázu.

Charakteristika se zpravidla dělí na charakteristiku vnější (tedy popis toho, co vidíme, jak postava vypadá) a charakteristiku vnitřní (popis toho, co na první pohled vidět tak úplně nemůžeme, tedy popis vlastností). Aby si čtenář mohl postavu co nejlépe představit, je vhodné začít vnější charakteristikou.

Na konci by neměl chybět nějaký závěr, aby čtenář nemusel váhat, zda jde o konec textu, nebo o chybu v tisku/ztracený papír apod. Tam je dobré shrnout nejdůležitější informace o postavě, vypíchnout její význam apod.

Jak napsat osobní charakteristiku

Budete-li charakterizovat člověka, bude Vás zajímat zejména to, jak vypadá, jaké oblečení nosí, nebo jaký má styl. Budete-li charakterizovat například nějaké místo, třeba svůj domov, budete u vnější charakteristiky opět popisovat, jak to u Vás vypadá. Další pohled je jednoznačně vnitřní charakteristika.POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.Rozlišujeme: popis prostý popis odborný popis umělecký (líčení)

Aby si čtenář mohl postavu co nejlépe představit, je vhodné začít vnější charakteristikou. Především z pohledu čtenáře je vždy lepší, když se v první řadě dozví o tom, že se hovoří o dědečkovi s dlouhými bílými vousy, aby si ho mohl řádně představit.

Co je charakteristika postup : Obecná charakteristika

Slohový postup je součástí kompozice (jde o tzv. makrokompozici) jazykového projevu a je primárním, základním rozhodnutím autora jazykového projevu o principu uspořádání tematických a jazykových složek. „Jde v podstatě o to, jaký způsob autor vybere pro ztvárnění obsahu svého projevu“.

Kde se můžeme setkat s charakteristikou : Kde se můžeme s charakteristikou setkat

  • umělecké texty – romány, povídky,
  • publicistika – reportáž, fejeton, recenze.
  • každodenní situace – charakteristika kamaráda,