Obecně platí, že text musí být pro příjemce dobře čitelný. Pamatujte, že čím je písmo exotičtější, tím hůře text budou příjemci letáku číst. Nic nezkazíte použitím bezpatkového písma jako je Helvetica, Verdana, Century Gothic nebo moderní Futura. V menší velikosti má dobrou čitelnost Calibry.Co musí obsahovat svatební oznámení:
- Jména snoubenců
- Datum svatby včetně roku.
- Čas obřadu.
- Místo obřadu.
- Pokud zvete hosty pouze na konkrétní část svatby (obřad, večerní zábava) můžete tuto informaci sdělit pomocí dodatku.
Co by rozhodně nemělo na oznámení chybět, jsou jména snoubenců a údaje kde, kdy a v kolik hodin se bude obřad odehrávat. Na pořadí příliš nezáleží. Pokud se nebudete brát v jediném kostele či radnici ve městě, tak dopište i přesnou adresu.
Co se píše na oznámení : Tipy, na co v oznámení nezapomenout
V oznámení nesmí chybět především jména a příjmení snoubenců (pište bez akademických titulů), místo konání, datum, čas a adresa, kam mohou hosté zasílat svatební přání nebo potvrzení o účasti.
Jaký je rozdíl mezi proporcionálním a Neproporcionálním písmem
Stručně popište rozdíl mezi proporcionálním a neproporcionálním písmem. Proporcionální písmo má jednotlivá písmenka různě široká (písmenka mají své proporce = M má větší šířku než např. písmenko I), neproporcionální písmena jsou všechna stejně široká (= jde o tzv. „písmo psacího stroje“).
Kdy se používá bezpatkové písmo : Bezserifové písmo
Neboli bezpatkové písmo se výborně hodí pro použití v prezentacích. Tento typ písma se dobře čte i z větší dálky, což je u prezentování velmi žádoucí. Rovněž jeho přečtení trvá mnohem kratší dobu než u čtení písem serifových.
Svatební oznámení pouze informuje rodinu, přátele a veřejnost, že dochází k významné šťastné události, naproti tomu pozvánka na svatbu adresáty přímo zve jako hosty nevěsty a ženicha ke stolu.
Pozvánky se posílají spolu se svatebním oznámením poštou obvykle 1-2 měsíce před konáním svatby. Pokud posíláte oznámení celé rodině či páru, platí pozvání ke stolu pro všechny členy. Mají se péci asi 2-3 týdny před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a zároveň jsou pozvánkou na svatbu.
Jak oznámit rodině svatbu
Pokud chcete oznámit zasnoubení mimo rodinný kruh a přátele, zkuste to říct vtipnou fotografií nebo krátkou reels přes sociální sítě. Variantou je i udělat si vlastní jednoduché webové stránky, kde můžete později oznámit datum a místo svatby a kde Vám pozvaní mohou rovnou potvrzovat účast.O peníze byste si v každém případě měli říci zdvořile. Používají se často například verše nebo milé texty: Svatebčané naši milí, dovolte nám prosbičku, raději než věcné dary, naplňte nám kasičku. Mnohokrát vám děkujeme za každičký halíř, lepší než nést domů stodesátý talíř.Neproporcionální písmo (anglicky monospaced font), také označované jako písmo s pevnou šířkou, je druh fontu, v němž mají všechny znaky stejnou šířku. Protikladem je písmo proporcionální, kde jsou jednotlivá písmena a mezery mezi nimi různě široké.
Díky patkám vedou oči lépe po řádku a jsou tak pro delší texty čitelnější. Bezpatkové – písmo, jež patky neobsahuje. Příkladem jsou například písma Arial, Tahoma a Verdana. Patková i bezpatková písma lze v jednom dokumentu kombinovat (patkové pro běžný text a bezpatkové například pro nadpisy).
Kdy použít patkové a kdy bezpatkové písmo : Volba typu fontu pro jednotlivé části dokumentu
Ideální je přehledné, proporcionální patkové písmo. To nejméně unavuje oko čtenáře. Příkladem může být Times New Roman. Pro název dokumentu a nadpisy kapitol a podkapitol se hodí spíše bezpatkové písmo, většinou zvýrazněné ztučněním.
Co dělá svědkyně na svatbě : Dost často se svědci starají o organizaci během svatby. Třeba o příjezdy a odjezdy hostů, řazení rodiny na místě obřadu nebo zasedací pořádek na hostině. Je tedy zapotřebí vědět, kdo je kdo, a také znát harmonogram celého dne. Bývá zvykem, že svědci mívají proslov před svatební hostinou.
Kdo nosí prstýnky na svatbě
Zásnubní prsten a snubní prstýnky. Oddávající Dárky pro svědka a mládence. Dárek ke svatebnímu dni pro nevěstu.
Svatební koláče jako tradice
Zvací koláčky se rozdávají 2-3 týdny před svatbou. Měly by být tradičně připravovány stranou nevěsty a zatímco některé pověry říkají, že by se nevěsta neměla pečení účastnit, protože si tím zapeče štěstí, některé pomoc vysloveně vyžadují, aby nevěsta ukázala, že je dobrá hospodyně.Jedním z těch, které se zachovalo dodnes, je například pravidlo požádat otce o ruku jeho dcery ještě před tím, než se jí ženich pokusí na ruku navléknout prstýnek. Je tedy do jisté míry i neslušné, přijít za rodiči s tím, že už zásnuby proběhly a svatba bude tehdy a tehdy.
Co platí rodiče na svatbě : Dnes se již tradice dodržují jen zřídka a svatbu si často hradí sami snoubenci, ale kdyby se zvyky zachovávaly, bylo by leckdy levnější ženit syna než provdávat dceru. Rodiče nevěsty totiž platí svatební šaty, hostinu, fotografa, svatební vůz a jeho zdobení, svatební dort a oznámení.